ČP Bedřichov: Spanilá jízda Jitky Škarnitzlové

Suverénní jízda Jitky Škarnitzlové, a dvojí návrat v podání Karly Štěpánové a Jany Czeczinkarové, takový byl nedělní pohárový závod horských kol na Bedřichově…

Předposlední díl Českého poháru horských kol zavítal do jizerskohorského Bedřichova. Po loňském mistrovství republiky doznala trať i kvůli revitalizaci lyžařského areálu menších změn, které většina závodníku shodně kvitovala. Zmizel těžký kořenový výjezd, který i elitní muži museli běhat po svých, smyčky u cílového prostoru se díky novému podloží staly jezdivějšími a nově uhlazený kamenitý úsek už neposílal tolik slabších závodníku k zemi. Zůstal ale tradiční strmý výjezd po sjezdovce i s následnou obtížnou kořenovou pasáží, která důkladně prověří technickou vybavenost závodnic.

Závod zařazený do vysoko hodnocené kategorie C1 přilákal na start opět kvalitní startovní pole, v ženských i juniorských kategoriích nechyběly závodnice z Polska nebo Maďarska. 

jana

Deset minut před půldruhou se na startovní rošt začaly řadit největší favoritky, mezi nimiž se k velkému překvapení objevila dvacetiletá závodnice týmu Sram Mitas Trek, Jana Czeczinkarová. Ta totiž po jarním zranění a následné operaci nohy ohlásila závodní návrat až na červencové mistrovství republiky. Byl to její první start od zranění a nikdo netušil, jak si Jana povede.

Druhý otazník se vznášel nad úřadující mistryní republiky, Karlou Štěpánovou (N1 Team), která vloni na zdejší trati sice předvedla parádní výkon a ukázala, že jí to zde sedí, ale poslední týdny se potýkala se zdravotními problémy a nebyla schopna podat svůj standard, na který jsme u ní zvyklí.

_MG_7256 Jitka

Krásná nuda, tak by se dal s nadsázkou popsat boj o prvenství. Hned v prvním kole se před technickým sjezdem usadila na čele Jitka Škarnitzlová (ČS Accolade) a po celý závod před sebe nikoho nepustila. Její strojové tempo nakonec přineslo velmi komfortní náskok přes celou minutu.

„V každém poháru jsem se o jedno místo zlepšila, moje bilance umístění je 4,3,2, a konečně na Zadově vytoužené první místo. Takže si přeju obhájit“, prozradila Jitka před startem. A to, že se jí to do puntíku povedlo, a navíc od pohledu velmi snadno. „V prvním kole, před tím technickým sjezdem jsem šla na první pozici, aby mi tam nikdo nebrzdil, a tak jsem se dostala do čela. Pak si jela to svoje. Minulý týden jsem kvůli nemoci nakonec vynechala Alpen Tour, tady to vyšlo parádně, takže nemůžu být nespokojená“, smála se vedoucí žena průběžného pořadí Českého poháru. „Jsem ráda, že mi jde forma nahoru teď před Singenem (MS v maratonu –pozn. red). Vím, že to tam bude o něčem jiném, ale na druhou stranu to bude moje první velká zkušenost s maratonem, nikdy jsem takového nic nejela, takže do toho můžu jít s čistou. Jsem teď ve velké pohodě, srovnaná, mám kolem sebe tým bezva lidí, s kterými to klape. No a možná, že jsem už taky konečně začala trénovat“, dodala Jíťa se smíchem.

_MG_7336 Karla

Druhá a hodně spokojená projela cílem Karla Štěpánová, v jejíž tváři byla vidět velká úleva. „Celý květen a půlku června jsem se trápila kromě ramene taky s alergií, letos se to dost vyhrotilo, byla jsem i v nemocnici. Takže dneska s druhým místem spokojená jsem. Jitka jela krásně, já se po pomalejším začátku rozjela, ke konci jsem to na ní ještě zkusila, ale hlídala si to. Nohy jsou dobrý, mám za sebou čtyři těžký dny na Alpen Tour, možná to byl i dobrý trénink sem“, okomentovala svoji cestu ke stříbru Karla.

bára

Podobná spokojenost se dala vyčíst z výrazu Barbory Průdkové (Superior MTB), kterou v cíli čekal, také dobře naladěn, vedoucí týmu, Lukáš Vlach. Barča tu vloni sice deklasovala úplně všechny své soupeřky a dojela si pro absolutní vítězství, ale třetí příčka jí tentokrát hřála dost podobně.

„Před 14 dny jsem ukončil školu, udělala poslední zápočet z plavání. Teď mám za sebou těžké soustředění na Čeladné, kde jsem byla s partou od Viktora Zapletala a hodně potrénovala. To vědomí, že mám dobrý trénink v nohou mi psychicky hodně pomohl. Po druhém kole jsem se pěkně rozjela, šla dopředu a dopadlo to“, řekla Bára, kterou čeká již za pár dní mistrovství České republiky na silnici.

jana (2)

I umístění na nepopulární „bramborové“příčce se oslavovalo rukama nad hlavou a závodnice zářila jak sluníčko. Byla to právě Jana Czeczinkarová, která předvedla opravdu výbornou jízdu. Ještě do posledního okruhu jela po boku zkušené Polky Magdaleny Sadlecké, ta však v posledním technickém sjezdu lehce zaváhala a Jana si už drobný náskok bezpečně uhájila. Potlesk přítomných diváků ocenil její houževnatost a nebylo nikoho, kdo by tuto sympatickou závodnici, která má obrovský potenciál, neviděl po zranění rád znovu v sedle kola.

„Nebyl to můj nápad, ale domluvil se můj manažer s ošetřujícím doktorem, že už můžu šlápnout do plnejch. Nakonec jsem byla ráda, protože bedřichovská trať mi moc nechutná, i když jsem zdravá. Mám za sebou objemovou přípravu, v terénu jsem teprve zhruba 3 týdny, trochu trénink síly, ale to se nedalo dohnat. Do závodu jsem šla bez ambicí, chtěla jsem zjistit, co mi chybí dotrénovat. Mám z dneška radost, neměla jsem žádné zásadní potíže, ani mi nedošly síly. Teď si odpočinu a pak začne příprava na mistrovství v Brně“, nastínila své plány talentovaná závodnice, která je věkem stále v kategorii U23.

_MG_7221
Adéla(vpravo) a Bára před startem: obě stále bojují v kategorii do 23 let

Až páté místo zůstalo pro polskou zkušenou závodnici, třiatřicetiletou Magdalenu Sadleckou. Na šestém pak přijela Adéla Šafářová, které se nepodařilo zopakovat velké šumavské tažení, kdy finišovala jako druhá v pořadí.

Juniorskou kategorii ovládla polská závodnice Agnieszka Szpociňska (Hurom Slawno Kellys), mezi kadetkami si pro své vítězství dojela s půlminutovým náskokem Magdalena Mišoňová(Adastra Sokol Veltěž).

Letošní pohárový seriál vrcholí třetí týden v červenci republikovým šampionátem, který bude hostit moravská metropole, Brno.

Výsledky:

Ženy a U23
1.Jitka Škarnitzlová (ČS Accolade)  1:15:42
2. Karla Štěpánová (N1 TEAM) 1:16: 44
3. Barbora Průdková (Superior MTB) 1:17:26
4. Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek) 1:18:13
5. Magdalena Sadlecka (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) 1:18:27

 

Kompletní výsledky všech kategorií ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková