KROSS Level 7. Rytíř uprostřed

Malá ochutnávka z velké kolekce modelů Level, ve stylu dost bylo růžové i fialové…

Novinky od polského Krossu jsme vám stručně představily na podzim loňského roku, dnes Vás seznámíme s jedním zajímavým hardtailem, modelem Level 7. Ten patří do široké skupiny kol, která nesou označení Level a zároveň spadají do škatulky „uni sex“. A to bez ohledu na skutečnost, že Kross má i svou dámskou sportovní řadu Lea (té se budeme věnovat někdy v budoucnu).

Právě modely Level, které začínají na základu v hliníku a končí teamovým hardtailem v nejvyšší komponentové specifikaci, jsou intenzivně spojovány s ženskou částí bikové scény. Vždyť na těchto kolech jezdí aktuální mistryně světa Jolanda Neff nebo stříbrná dáma olympijských her v Riu, Maja Wloczszowska.

kross Level 7

Hliníkový Kross Level 7 patří přesně do středu v průřezu nabídky modelové řady sportovních a závodních hardtailů, nesoucích označení Level. Je postaven na téměř stejné rámové platformě, jako vyšší a dražší modely. Zajímavostí je, že u menších velikostí rámu (S a M) si můžete vybrat osazení koly 27,5“ nebo 29“, což je jistě pro mnohé příjemná varianta. Vnitřní vedení bovdenů dává kolu punc čistoty a i díky dalším detailům ho nejedno bikerské oko zařadí do vyšší kategorie.

kross Level 7

Geometrie kola drží moderní trend, kdy hlavový úhel je 69°, zadní stavba patří mezi ty kratší, ale zohledňuje požadavky pro sportovní jízdu a jistější vedení (katalogový údaj je 432 mm u vel S a M na 27,5“ kolech a 447 mm u 29“ kol).

Použitý hliník nese označení Superlight, což v praxi znamená, že rám je odlehčený v nenamáhaných místech, a naopak kritické body jsou až trojnásobně zesíleny.

kross Level 7

Design rámu je shodný opět pro všechny kola Level, dominantní logo Kross je na dolní rámové trubce, barevné kombinace od sebe odlišují jednotlivé modely. Stejný design mají i rámy závodníků Kross racing teamu jen s tím rozdílem, že oni si na horní rámovou trubku navrhovali svůj vlastní motiv.

O odpružení se stará vidlice Rock Shox Recon TK, uzamykatelná z řídítek a se zdvihem 100 mm, čímž jasně vymezuje předurčení tohoto biku ke sportovní, XC či maratonské jízdě.

kross Level 7
kross Level 7

Hydraulické brzdy Shimano BR-M395 patří v hierarchii Shimana mezi ty levnější, ale zároveň i „držáky“. Jejich brzdná funkce je podpořena kotouči 160 mm u rámů do vel. L, pro XL jsou nasazeny 180 mm.

Za pozornost stojí i rozšířená sedlová trubka, která v kombinaci s tvarem rámové trubky přináší zvýšení tuhosti, při srovnávacím testu s loňským modelem výrobce udává až 8 % navýšení pevnosti.

Kross Level 7

Ráfky dodává kalifornská značka WTB, konkrétně jde o model STP. Je to hliníkový a odlehčený ráfek, určený pro XC jízdu, připraven na bezdušový systém.

Pláště  dostal Level 7 od německého Schwalbe, konkrétně klasický model Rapid Rob, v šíři 2.1“, se vzorkem, který podrží i méně zkušené jezdce.

Tady stojí za připomínku, že nejvyšší modely Kross Level mají obuty pláště české značky Mitas, velmi úspěšné Textry, třeba se v blízkém budoucnu dostane česká stopa i na levnější řady Levelů.

Kross Level 7

Logo vlastního brandu, tedy Kross nesou „jen“ dva komponenty, a to na jedničku barevně sladěné gripy Kross a také sedlo Kross VL.  

A na závěr váha a cena. Obě totiž hrají při výběru kol v této kategorii nemalou roli. Pohledný bike s hodně sportovním střihem má nepatrně přes 12 kg a stojí 29 990 Kč.

Kompletní info o všech modelech Krossu najdete na stránkách výrobce www.kross.pl.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková