Přichází nová česká značka kol. Qayron

Veletrh For Bikes dnes otevřel své brány. Náš den byl téměř ze sta procent v DNK stánku, ale jednu novinku jsme pro vás ulovily. Zrodila se nová značka kol…Je česká.

Jestřebí hory ležící východně od Krkonoš nejsou jen magickým místem s nádhernou přírodou, pomalu zakrývající stopy po důlní činnosti, ale také krajem horskému kolu zaslíbeným. Jsou i domovem nové české značky horských kol Qayron. Jejím výrobcem je úpická firma BP Lumen, která stojí mimo jiné také za úspěšnou značkou kol a elektrokol Apache Bicycles.

Značka Qayron není žádným prázdným marketingovým tahem, ale plnokrevným projektem lidí, pro které jsou horská kola nejen náplní profesního života, ale především srdeční záležitostí a vášní. Lidí, kteří díky svým letitým zkušenostem s horskými koly vědí, jak má pořádný bike vypadat.

„V posledních letech jsme naši pozornost zaměřili především na rozvoj značky Apache, která patří mezi lídry českého trhu s elektrokoly. Díky tomu jsme mohli rozjet vlastní výrobu kol, získali jsme cenné zkušenosti a kontakty na dodavatele. Srdcem i duší jsme ale bikeři a okolo sebe máme spoustu kamarádů, kteří žijí koly. Proto jsme postupnými kroky dospěli až k založení nové značky Qayron. Tou chceme dělat radost sobě a především dalším bikerům, kteří se budou chtít přidat do naší Qayroní rodiny,“ říká Lukáš Bárta, zakladatel a šéf značky.

Qayron staví svou filozofii na tom, že chce zákazníkům nabízet celkově vyvážená kola bez kompromisů, která budou už z výroby plně odpovídat prodejní ceně. Právě to je důvod, proč je mottem značky „Neřeš a jeď.“

„Mnoho výrobců vytváří kola s různými kompromisními řešeními, která zohledňují finální cenu: tu low-end vidlice, tam nedostatečné brzdy. Pokud si člověk koupí kolo, které bude někde ošizené, nebude z něj mít dlouhodobě radost, nebo musí některé díly vyměnit. A to nepovažujeme za šťastné, protože to zvyšuje původně lákavou cenu kola a taky často dochází ke zbytečnému odpadu,” říká Michal Teichman, další ze zakladatelů a hlavní konstruktér značky Qayron.

Pro začátek “jen” 28 modelů

Kolekci v rozjezdové sezóně tvoří 22 modelů horských kol a 6 elektrokol. Ta je postavena na široké nabídce celoodpružených kol se zdvihy od 120 do 160 mm, které doplňují pevné biky pro cross country i trail. K dispozici jsou modely na 29“ i 27,5” kolech a nechybí jim nic, co má moderní horské kolo mít. Elektrokola s motory Shimano jsou určena primárně pro trailový e-biking a vybírat lze z nabídky třech celoodpružených a třech pevných modelů.

„Kola jsou osazena kvalitními komponenty Shimano a vidlicemi Suntour, koly DT Swiss s obutím Schwalbe nebo sedly a gripy Ergon. Všechny modely mají geometrie odpovídající aktuálním trendům, pevné boost osy nebo vnitřní vedení bowdenů a hadiček,“ říká Jindřich Antušek, který také stojí u zrodu nové značky a je jejím produktovým manažerem. „U vybraných modelů jsou navíc hladké vykytované sváry u hlavové a sedlové trubky. Když jsme vybírali barvy rámů, snažili jsme se o pestrou a neotřelou kolekci a vyhýbali jsme se záměrně černé barvě, které je všude dost,“ dodává Teichman.

Qayron můžeš zkusit i ty! 

Qayron je značka, kterou tvoří bajkeři pro bajkery, a proto se pro ni letošní rok ponese v duchu maximálního kontaktu s těmi, koho chce oslovit.

„Mobilní test centrum bude  k dispozici téměř každý víkend na různých závodech, v trailcentrech a bikeparcích. Z konkrétních akcí můžeme jmenovat Velo Test Festy v Monínci a v Jedovnicích, festivaly v Kopřivné a ve slovenské Kálnici nebo všechny závody české Enduro série. Díky tomu budou mít šanci vyzkoušet si naše kola bajkeři ze všech koutů Čech a také na Slovensku, které také vnímáme jako domácí trh,” říká čtvrtý ze zakladatelů Štěpán Pleskač, marketingový manažer značky.

„Hlavním test centrem bude mezi bikery oblíbený trailový resort Trutnov Trails, který je pro Qayron druhým domovem, a jehož jsme hlavním partnerem a podporovatelem. Na spolupráci jsem se také domluvili s Českou mountainbikovou asociací, která ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj realizuje projekt mtbczech.cz,“ dodává Pleskač.

Závodní tým s ženskou posilou

Značka je také hlavním partnerem české Enduro série a závod na Zadově bude mít Qayron v názvu. Doma i v zahraničí bude značku reprezentovat závodní tým Qayron TopRide, který je postavený okolo jednoho z našich nejlepších enduro jezdců a vítěze středoevropského poháru Přemka Tejchmana. Spolu s ním budou kola s „kvéčkem“ na hlavě sedlat Věra Mikušová a mladý talent Zdeněk Fiedler. Ambasadorem značky je i několikanásobný mistr světa v bike trialu a propagátor e-mountainbikingu Petr Kraus.

Kola Qayron se nebudou nabízet v klasické maloobchodní síti, ale zákazníci si je můžou koupit přímo u zdroje. Primárním prodejním kanálem bude web qayron.com a od června také první značková prodejna TopRide / Qayron Store v Hradci Králové. „Chceme našim zákazníkům nabídnout maximální hodnotu, a proto jsme se rozhodli eliminovat všechny mezičlánky v prodejním řetězci, které by navyšovaly finální cenu kola. Zároveň s nimi chceme být v co nejužším kontaktu a mít jistotu, že od nás dostanou kola v plné kvalitě a připravená k okamžité jízdě za zážitky,“ vysvětluje Lukáš Bárta tuto strategie.

Autor: Press News

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková