Lamax x10.1 – Akčňák pro všechny

Tentokrát trochu jiné testování, ale také na kole

Když nám do redakce přišla nabídka na vyzkoušení nové Lamax 10.1, ani na chvíli jsme nezaváhaly a rozhodly se nabídku přijmout. Technika nás baví a samy používáme akční kameru GoPro, která je považovaná za etalon mezi akčními kamerami. Tím spíš bylo lákavé vyzkoušet i jinou značku. Ke srovnání jsme měli k novince Lamax 10.1 zapůjčený také starší model Lamax 9.

Obal a příslušenství

Přestože se jedná o velice malou akční kameru, balíček, který nám dorazil byl poněkud větší, než by člověk očekával. Nicméně brzo jsme zjistili proč tomu tak je. Lamax současně s kamerou zasílá opravdu veškeré základní příslušenství, na které si můžete vzpomenout. A to jak u nejnovější Lamax 10.1, tak i u staršího modelu 9.1.

Jak můžete vidět, kromě akční kamery a voděodolného obalu, baterky a usb kabelu, tu byly další držáky a neskutečně moc různých lepíků a šroubků na jejich upevnění. Výhodou je, že příslušenství je hodně univerzální, takže pokud máte například starší příslušenství od GoPro, rozhodně ho i s Lamax využijete. Co mě v příslušenství opravdu potěšilo byly hodinky na dálkové ovládání a náhradní díly k obalům a držák na představec. Součástí celého balení je také pouzdro na kameru, takže větší balení má opravdu své opodstatnění. Třešničkou na dortu je už zmíněný přepravní obal, který je opravdu bytelný, takže se nemusíte bát, že Vaše kamera utrpí při přepravě nějakou ujmu.

Veškeré příslušenství je součástí balení

Samotná kamera je z větší části obalena gumou, což jí chrání před zbytečnými škrábanci a navíc neklouže. Kamera je z pohledu velikosti opravdu do kapsy, její rozměry jsou 60x44x33 a váží pouhých 73 g. Osobně jsem zvyklá na těžší kamery, takže toto byl pro mě nezvyk, ale její nízkou váhu oceníte, především, když ji máte upevněnou na helmě. Tam je znát každý gram navíc. 

Ovládání sice není dotykové, takže nastavení trvá chvilku déle, zato je velice intuitivní a uživatelsky přívětivé. Po stranách najdete dvě tlačítka, kterými se pohybujete v menu, další dvě jsou umístěny z vrchu kamery, kdy jedno je slouží jako spoušť a potvrzovací tlačítko druhé na přepínání módu. Na opačné straně najdete sloty na paměťovou kartu a usb kabel. Zde si myslím, že to není úplně chytře řešené, jelikož SD karta není nijak chráněná, ale není to nic zásadního.

Programy a nastavení

Hned při prvním zapnutí si nastavíte datum, čas a jazyk. Zde je jednoznačná výhoda pro ty, co neumí anglicky, protože Lamax je česká firma, nastavení v kameře můžete mít i v českém jazyce. Další milé překvapení je doporučený seznam SD karet, v případě, že chcete natáčet 4K videa. Pro někoho zbytečnost, pro nováčka dobrá rada.

A co kamera všechno umí? Programů nabízí tolik, až mě to samotnou překvapilo. Rozhodně jde vidět, že lidé v Lamax do toho šlapou, i když v GoPro mají, když ne nedostižného, tak určitě hodně silného soupeře.

Foto

Stejně jako chytré telefony převzaly funkce z kvalitních fotoaparátu, tak ani akční kamery nezůstávají pozadu. Kromě ISO, expozice, vyvážení bílé si můžete zvolit i režim focení (wide, medium, linear) a velikost fotografie až na 12Mpix. Přestože má kamera velkou škálu nastavení, jak si poradit s nepřízní světla, nesmíme zapomenout, že se jedná o akční kameru, nikoliv full frame fotoaparát a snížená kvalita při zhoršených viditelných podmínkách bude znát. 

Zkouška ISO v horších viditelných podmínkách

Kamera má funkci i sériového snímání a foto timelapse. Při zkoušení sériového snímání se kamera osvědčila a fotky jsou ostré, samozřejmě bude záležet na rychlosti objektu. Jedinou nevýhodu spatřuji v malém rozdílu mezi wide formátem a lineárním, kdy mi připadá, že fotky jsou stále širokoúhlé.

Ukázka ze sériového snímání

Video

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu a to je video. Jak už jsem psala výše, tahle kamera je opravdu nabitá možnostmi, kdy člověk ani neví kde začít. Stejně jako u fotky i zde můžete využít nastavení dle světelných podmínek. Kamera nabízí 4 časové intervaly timelapse neboli časosběrná videa. Zajímavou novinkou pro mě bylo zpomalené video, kdy nemusíte už nic upravovat v postprodukci a video máte rovnou ve slow motion.

Klasické video pak můžete natáčet v nepřeberném množství režimů od 720p až po 4K. Oproti staršímu modelu nabízí Lamax 10.1 více možností v počtu snímků. Například u 720p až 240fps, u 1090p až 120fps. Stabilizace se osvědčila bez problému, ale stejně jako u většiny kamer je dobré si dopomoci držáky, které stabilizaci umocní.  Při natáčení v HD má baterka dle výrobce vydržet 90 min.  Navíc součástí balení je jedna baterka navíc, takže se rozhodně nemusíte bát, že by Vás kamera zradila v ten nejdůležitější okamžik. Musím ale zmínit jeden malý nedostatek a to, že nevidíte kolik % baterky zbývá. Sice tam najdete symbol baterky a můžete to odhadnout, ale přeci jen % vyjádření by dávalo přesnější informaci

Aplikace a dálkové ovládání

Jak už jsem zmiňovala, součástí balení je i dálkové ovládání v podobě „hodinek“, které se propojí automaticky s kamerou a vy tak můžete fotit, spustit a vypnout natáčení a zobrazit display. Náramek je na ruce příjemný a nijak nepřekáží. Ani u Lamax nechybí možnost stáhnout aplikaci do smartphone a ovládat tak kameru přes telefon. Aplikace je podporovaná jak přes IOS tak Android a za to jednoznačně palec nahoru. Jednoduše propojíte kameru spuštěním wifi s telefonem a natáčení najednou dostane nový rozměr, protože skrze větší display se natáčí líp.

Zhodnocení

Osobně ráda podporuji české firmy, které dělají svou práci dobře a tady se pod to mohu podepsat. Cena 6 490 Kč rozhodně odpovídá kvalitě kamery, navíc k tomu dostáváte velké množství příslušenství, které se u jiných značek dokupuje samostatně. I díky tomu, že je uživatelsky přívětivá a disponuje velkým množství funkcí, má nakročeno se stát oblíbeným společníkem outdoorových nadšenců.  

Bližší informace včetně srovnání s konkurencí najdete zde.

Katka Polívková