VIDEO Alltraining Cycling Academy. Obratnost a technické dovednosti

V sedmém díle Alltraining Cycling Academy se dozvíte, jak na kole získat mrštnost. Ač to nemusí na první pohled vypadat, právě obratnost patří mezi základní dovednosti cyklisty…

Mezi základní složky sportovního výkonu patří obratnost. Na tu má vliv zejména koordinace a pohyblivost. V dnešním díle vás naučíme, jak být na kole mrštný nejen jako mladý, ale i později, kdy začíná být celková hybnost omezená, ale na kole ji stále potřebujete.

Koordinace

Při cvičení koordinace to mají výrazně lehčí děti. Při správném zatěžování a osvojování se nové pohyby velmi dobře učí a nemají strach ani zábrany. Až do puberty si tak můžou koordinaci osvojovat. Vhodné je zařazovat co nejvíce cvičení na obratnost nejen na kole, ale i v doplňkových činnostech, na které už v pozdějších letech nebude čas. Obratnost by měli rozvíjet i starší cyklisté. Budete-li mrštní, lépe zdoláte obávané úseky, vypořádáte se s pádem a kolo budete vůbec lépe ovládat při nestandardních situacích. 

Důležité je začít od jednoduchého ke složitějšímu – teprve až když určitý cvik zvládnete naprosto správně, začněte procvičovat další. Stejně tak na sebe musí cviky navazovat. Nejprve trénujte jeden cvik a postupně k němu přidávejte další a cvik si tak ztěžujte. Postupný rozvoj koordinace a obratnosti ovlivní výrazně i techniku jízdy na kole, a to zejména v terénu. Nové prvky procvičujte hned po krátkém úvodním zahřátí.

Vhodnými aktivitami na procvičení koordinace jsou aerobik, pilates, bojové sporty, různé kotrmelce a další. Na kole se doporučují tyto aktivity: přenášení těžiště (za sedlo, před sedlo, mimo stopu kola…), jízda zručnosti (držet se jednou rukou, nedržet se řídítek, stání, seskočení, naskočení na kolo), přejezd překážky, přeskok překážky…
A další cviky, díky nimž budete umět kolo dobře řídit a naučíte se ovládat svoje tělo.

Rozvoj pohyblivosti cyklisté obvykle příliš neřeší, ale neprotažené končetiny pak limitují celkovou obratnost při ovládání kola. I cyklisté se potřebují protáhnout. Stačí i jen osm až dvanáct cviků, na které je třeba se plně koncentrovat. Důležité je pravidelné procvičování. Nejvhodnější formou je strečink, o kterém si řekneme více v dalším díle.

Celým dílem vás prováděl trenér první třídy Mgr. Vojtěch Beran. Chcete také zapracovat na rozvoji své cyklistické vytrvalosti? Využijte služby Alltraining.cz.

Nezapomeňte sledovat novinky Alltranining.cz:

Autor: PR článek

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková