Jolanda Neff obhájila evropský titul, Jitka Čábelická 13.

Spanilá jízda Jolandy Neff, Jitka Čábelická i Karla Štěpánová vylepšení loňských výsledků…

K

Závěrečný den mistrovství Evropy horských kol přinesl souboje mladíků do 23 let, ale především obou elitních kategorií. Jestli že předchozí dny bylo na souboje mladších kategorií diváků trochu pomálu, neděle předčila očekávání. V Anthropos Bike Aréně a také podél tratě vytvořili fanoušci neskutečnou kulisu, zaplnily tribuny i atraktivní technické úseky. A hnaly závodníky k maximálním výkonům. To si pochvalovali jak zahraniční hvězdy, tak i čeští bikeři, kteří se i díky tomu vydali na maximum.

V elitním ženském závodě byla největší favoritkou Jolanda Neff (SUI), kterou měla podle nedávných výkonů ve SP prohánět Nizozemka Anne Terpstra a také Ukrajinka Yana Belomoina, držitelka evropského titulu z r. 2017. Jenže žádný takový scénář švýcarská star nepřipustila. Od prvního okruhu ukázala soupeřkám svou sílu. Její fyzická převaha a technika ve sjezdech znamenala jediné: one woman show. Bez jediného zaváhání si jela pro svůj již druhý elitní titul mistryně Evropy. Ale pokud vypadalo její vítězství snadno, protože si najela nevídaný náskok téměř tří minut, tak sama vítězka v cíli tyto domněnky vyvrátila.

Dokonalá technika v podání Jolandy Neff

 

„Bylo to opravdu těžké, i když to tak nemuselo vypadat. Docela jsem trpěla uprostřed závodu, zbývaly mi ještě 4 kola, takže jsem se snažila pak jen udržet tempo a dokončit to na vedoucí pozici“, popisovala v cíli své těžké chvíle staronová mistryně. „Tenhle výsledek pro mě hodně znamená, jsem opravdu šťastná, že se mi to podařilo, protože tohle je moje první velké vítězství tuto sezónu“, připomněla své účinkování ve světových pohárech, kde posbírala několik druhých míst.

Yana Belomoina na cestě za stříbrem: postupně setřásla Terpstru, pak i Keller, ještě jí čeká docvaknout na druhém místě jedoucí Brandau

 

Zatím co Jolanda mířila osamocena vstříc vítězství, za jejími zády tvrdě bojovaly o stříbro Yana Belomoina a Elisabeth Brandau (GER). Nechyběly nástupy, přetahovaná o vjezd do technických sjezdů, to vše mohli fanoušci sledovat poslední dva okruhy. Překvapivě silnější ve výjezdech se zdála dvojnásobná maminka Elisabeth Brandau, která jela oproti své soupeřce na celoodpruženém kole. Yana Belomoina se ale nevzdávala a nakonec zaskočila svou soupeřku nástupem v posledním výjezdu a dojela si pro zasloužené stříbro. Radost z medaile neskrývala ani třetí Brandau, která letos zažívá výbornou sezonu.

Jitka Čábelická

Velký dík za povzbuzování vzkazovaly všechny české reprezentantky. Z nominované šestice se nejvíc dle očekávání dařilo domácí šampionce Jitce Čábelické. Ta začala skvěle, v první polovině závodu se pohybovala v první desítce, kterou ztratila až v závěru a cílem projela na 13. místě.
“Desítka trochu mrzí, myslela jsem na trochu lepší výsledek, ale můj výkon dneska nebyl úplně 100%. Chybělo tomu nasazení, na lepší místo to bohužel nebylo. Start se mi moc nepovedl, zůstala jsem poměrně vzadu, ale pak jsem se hned v prvním výjezdu propracovala dopředu. Dvě další kola jsem udělala stejnou chybu ve výjezdu a vždycky mi to trochu ujelo. Neměla jsem nejlepší den a musím poděkovat divákům, kteří vytvořili skvělou atmosféru, hodně mě překvapilo, kolik jich nakonec dorazilo fandit. V některých místech jsem se trochu trápila, tam mě hnaly vpřed. Trať taky nebyla přesně ta, co by mi vyhovovala, ale bylo to pro všechny stejný. V druhý půlce jsem upřímně už začala kolo od kola ztrácet, nebylo to ideální”, přiznala Jitka důvod menšího propadu startovním polem. I tak je ale 13. místo vylepšením umístění z loňského roku, kdy dojela 17.

Karla Štěpánová

 

Skvěle také zajela Karla Štěpánová, poslední týdny jen kličkovala mezi zdravotními problémy, které se projevily v jejích výsledcích. I proto jí 17. příčka v cíli vykouzlila úsměv. „Když jsem si udělala na poháru v Bedřichově to rameno, tak jsem si myslela, že tady ani nebudu startovat, což by mě strašně mrzelo. Atmosféra tady, fanoušci, to je něco neskutečného. Hodně mi to dnes pomohlo, okruh je krátký a hodně kontaktní, lidi vás nenechají v klidu. S výsledkem jsem spokojená, od Bedřichova konečně dobrej závod. . Sice se hodně prášilo, ale jak jsou ty dvě depa na půli cesty, tak jsem si mohla pořád vyplachovat, tak to docela šlo. A na těch šutrech a vybržděných roletách to byl taky hukot, měla jsem pocit, že mi vylítnou ty ramena obě“, komentovala zážitky z trati.

Další naše závodnice se průjezdu cílem s plným počtem kol nedočkaly kvůli pravidlu odvolávání z trati. (80% znamenalo cca 9 minut). Přesto pro ně byla účast na Evropě v domácím prostředí motivací v přípravě. Nakonec se s velmi náročnou tratí popraly velmi statečně.

 

Hanka Ježková, 31. místo

„Ze začátku jsem se nedokázala dostat do tempa, ale pak jsem se rozjela a docela jsem holky před sebou sjížděla. S 31. místem jsem celkem spokojená. Největší ztrátu jsem nabrala v prvním kole, dokonce i ve sjezdu jsem musela slézt, v té kamenité sekci houpačky některé holky šly pěšky. Mě se technika líbila, fanoušci byli skvělí, takže spokojenost“, usmívala se Hanka, která pracuje na plný úvazek jako fyzioterapeutka a na tréninky chodí po práci.

 

Jana Pichlíková, 35.místo

Prý jsem byla stažená jako první, chybělo 8 vteřin a mohla jsem ještě projet okolo diváků, tak to mě mrzí. Celkově se mi jelo dobře, trochu jsem to drkala, ale jinak dobrý. Sílu v nohách jsem cítila, ale blbé to bylo potom startu, kdy jsme byli v podstatě v poslední lajně. Nejdříve se to totiž ucpala hned tady v prvním výjezdu, kdy jsem sice nemusela vycvaknout a jelo to, ale pomaleji. Pak se člověk musel prokousával dopředu potom asfaltu no a pak v tom hadu asi 3 holky přede mnou slezly a to čelo
najednou bylo pryč a už se nedalo moc útočit, takže jsme spíš začali bojovat mezi sebou, co jsme tam zůstaly. Jsem strašně ráda, že nezapršelo bylo to suchý a včerejší déšť tomu prospěl, že to tolik neprášilo, sjezdy jsem si užívala díky fanouškům tady v Brně, protože byli neskuteční, takže touto cestou jím chci poděkovat, že fandili a hnali i nás v zadních řadách dopředu.

 

Lucka Veselá, 37.místo

„Start ze zadní řady má svoje úskalí, je těžké se v tak vyrovnané konkurenci prodrat dopředu. My dokonce před vrškem prvního stoupání, kde se to zúžilo před sjezdem musely slézt z kola a tlačit. Ale to nebylo rozhodující. Bohužel mě chytly křeče už ve 4 kole, takže se mi nejelo pak úplně dobře…možná následek pátečního sprintu. Samozřejmě jsem věděla, že podle tréninkových časů nepojedu plný počet kol, obzvlášť když takhle zajela Jolanda. Ale pro mě bylo příjemné, že jsem se na takovou akci nominovala“, pochvalovala si domácí prostředí rodačka z Brna.

 

Martina Urbanová, 40.místo

Dneska to bylo trochu horší v tom, že mě trápili trochu žaludeční problémy, takže jsem nebyla úplně 100% a síly do těch výjezdů chyběly. Podmínky na trati ale byly dobré, jak se neprášilo, tak to bylo příjemnější než při tréninku.

Výsledky ženy Elite

1.Jolanda Neff (SUI) 1:30:08 hod.
2. Yana Belomoina (UKR) +2:52
3. Elisabeth Brandau (GER) +3:05
4. Anne Terpstra (NED) +3:20
5. Maja Wloszczowska (POL) +3:31

13. Jitka Čábelická +7:22
17. Karla Štěpánová +9:20
31. Hana Ježková -1 kolo
35. Jana Pichlíková -1 kolo
37. Lucie Veselá -1 kolo
40. Martina Urbanová -1 kolo

Kompletní výsledky zde

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková