Reklama

Vždy na ostro je základ. Jak ale vybrat správně cyklovložku?

Víte, že i volba cyklistické vložky může rozhodnout, zda kolo budeme milovat nebo nemít rádi?

Reklama

Pokud se zeptáte mezi cyklisty, zda mít či nemít spodní prádlo pod cyklistické kraťasy, ve většině odpovědí zazní rozhodné ne. O 5 hlavních důvodech, proč se vzdát spodních kalhotek už jsme kdysi psaly, stejně tak i rady, jak vybrat ty správné cyklistické kalhoty sobě na míru.

A jedním z důležitých parametrů výběru, mnohdy opomíjeným, je i samotná cyklistická vložka, kterou jsou kalhoty vybaveny. Základní rozdělení dle tvaru pro muže a ženy je patrné na pohled, ale co dál?

Švédská značka Craft nebere tuhle součást cyklistických kalhot na lehkou váhu, ba naopak. Věnovala velký díl své pozornosti vývoji a tak se na trh dostala celá kolekce cyklistických vložek, rozdělených také podle charakteru a délky jízdy.

Tři základní vlastnosti kvalitní cyklovložky

1.Žádný unisex

Stejně jako muži neumí lhát a ženy číst v mapách, mají tyto dvě pohlaví také rozdílnou tělesnou stavbu. Konkrétně ženy mají zpravidla větší rozestup sedacích kostí (větší šířka vložky) a pánové potřebují zase vložku delší, která poskytne dostatek prostoru pro pohodlné uložení jejich výbavy.

2.Sucho především

Přestože je vložka tvořena větší, či menší vrstvou pěny, musí umět dokonale odvádět pot z oblasti sedacích partií a třísel, aby bylo zabráněno tvorbě opruzenin a odřenin. Zde hraje nejdůležitější roli látka kryjící pěnové segmenty, která je z vysoce funkční tkaniny a navíc s certifikací Oeko-Tex.

3.Elasticita

Při každém šlápnutí se vložka natáhne a pohybuje se spolu s hýžděmi. Je to rozhodně lepší varianta, než aby byla vložka pevná a při každém šlápnutí by mezi hýžděmi a vložkou vznikalo tření vedoucí k odřeninám.

Craft rozdělil své cyklovložky Infinity do 5 kategorií, přičemž každá z nich se liší nejen tvarem pro mužskou a ženskou část cyklistické populace, ale úrovní polstrování a hustotou použité vnitřní pěny. Cílí jak na profesionální cyklisty, enduro bikerskou komunitu, tak i na pohodové či občasné jezdce.

C1- podle přání profesionálů

Typ C1  je to nejlepší, co si můžete dopřát na opravdu dlouhé tréninky v sedle nebo závodní nasazení. Vznikla ve spolupráci s ProTour týmy, aby poskytovala funkčnost a pohodlí, které vyžadují nejlepší závodnice a závodníci na světě.

A jaké jsou její největší přednosti?

Tloušťka v jednotlivých částech se výrazně liší. Sedací a přední část má polstrování 14 mm, centrální 8mm a okraje pouhé 4 mm. Ale to není vše. Aby vložka vyhověla jak svalnatému sprinterovi, tak šlachovitému vrchaři, je nabízena ve 3 verzích s různou hustotou pěny v sedací části podle předpokládané hmotnosti jezdce.

Další zajímavostí, kterou nepoznáte na pohled je povrch vložky. Ten jeze speciálního biokeramického materiálu, takže skvěle odvádí pot, ale také přispívá k eliminaci přehřívání sedacích partií.

Samozřejmostí jsou laserem řezané švy, díky čemuž tu nenajdete žádné ostré hranky, které by později způsobovaly nepříjemné odřeniny.

C2- pro každodenní tréninky a svižné jízdy

Od profi vložky se liší polstrováním, zde je největší porce pěny v centrální části (8-10 mm), sedací část má 8mm, okraje 3mm. Tento typ využívá dvě vrstvy pěny se střední (60 kg) a vysokou hustotou (80 kg/m3), které se pak dobře přizpůsobí tvaru pozadí. Tento typ vložky už znáte z našeho představení dámského kompletu Craft Empress.

C3 – do přírody, na pohodu

Široká nabídka kalhot, ale také cyklo sukní má vložku C3. Ta je určená pro výlety, pohodové jízdy, cykloturistiku. Je připravená poskytnout komfort na více hodin v sedle, zároveň se tu počítá se vzpřímenějším posedem na kole, než je závodní pozice. Proto má poměrně velké polstrování v zadní, ale také centrální oblasti těla vložky a to 12 mm. Okraje jsou opět jemné, v tloušťce 3mm.  

Za zmínku také stojí volba materiálu, který má za úkol zajistit prodyšnost a i příjemný pocit při kontaktu s pokožkou. Proto byla  použitá kombinaci vláken často užívaných pro výrobu spodního prádla a plavek.

 

C4 – spolu do trailů

Cyklovložka Infinity C4 je měkčí a poddajnější než předchozí typy. Hodí se tedy na vyjížďky, kde nebudete neustále dlouhé hodiny jen sedět na sedle a točit nohama. Proto ji najdete u trialových kalhot. V terénu a jízdě z kopce se většinu času stojí v pedálech nebo na platformách, do kopce se někde s kolem jde. Proto tato vložka dostala dva druhy pěny o rozdílné hustotě (35 a 80 kg/m3).

V našich testech jste ji mohly vidět na trialových setech Velo XT. Ale tento typ vložky se využívá i u levnějších modelech elastických kalhot, určených pro pohodové výletní poježdění.

 

C6 – městem na kole

U Craftu nezapomněli ani na městskou cyklistiku. Doprava městem na kole je moderní trend, kdo jezdí pravidelně, má možnost si pořídit specifickou výbavu, kam můžeme zařadit i spodní prádlo s vložkou. Ano, u Craftu nabízí pro pány boxerky a pro ženy funkční vykrojené kalhotky s tenkou cyklistickou vložkou.

 

Takhle pěkně rozdělily cyklistické vložky v Craftu. Navíc mají i své stránky, na kterých najdete rovnou i širokou nabídku konkrétních modelů cyklistických kraťasů i sukní. Při nákupu u jiných značek se ale můžete řídit podobnými pravidly, důležité je si říct, pro jaký účel a charakter ježdění budete kalhoty vozit. Pak se nestane, že by vám špatná cyklistická vložka pokazila zážitek z jízdy.

 


Autor:PR

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková