Vítězka z Čech vyhrála svěťák. Jitka Čábelická na slušném 24.místě

Osmadvacetiletá Anne Terpstra, kterou dobře známe i z Českých pohárů zažila životní úspěch, když ovládla SP v Andoře. Z českého dua se víc dařilo Jitce Čábelické, která dojela na 24. místě. Karla Štěpánová po zranění ramene dokončila na 49. pozici.

Třetí díl SP horských kol se přesunul do horského střediska Vallnordu v Andoře. Kromě tradičního nepřítele, kterým je vysoká nadmořská výška přibylo tentokrát nejen horko, ale i všudypřítomný prach.

Závod žen, kterých se na start postavilo 72, byl vypsán na šest kol a od samého začátku bylo na co koukat. Dámy opět nabídly divákům spoustu dramatických okamžiků a souboj napínavý až do konce.

Po startu se na chvíli usadila na čele Italka Eva Lechner, která ale musela záhy přenechat místo výborně jedoucí Catherine Pendrel (CAN, Cliff Pro). Za ní nechyběla žádná z favoritek, až na švýcarskou star Jolandu Neff, ta bylo po projetí úvodního kola až na konci druhé desítky s minutovou ztrátou. Naopak Jitka Čábelická začala výborně a během druhého okruhu bojovala kolem 17.místa.

Ve třetím kole došlo na špici ke střídání, na chvíli se tu usadila Pauline Férand Prevót, kdy za sebou nechala Sinu Frei, Anne Terpstru, Anne Tauber i výborně jedoucí Mexičanku Danielu Campuzano.

To ale neplatilo příliš dlouho, další střídání přichází během půlky okruhu, kdy jde do čela Anne Terpstra a vytváří si menší náskok. Tou dobou opustila přední pozice úřadující mistryně světa Kate Courtney (USA, Scott Sram). Kdo však letěl vpřed, byla Jolanda Neff, nenápadnou jízdou se prokousávala pořadím vzhůru byla i Švédka Jenny Risverds.

Do pátého, tedy předposledního okruhu vjížděla Jolana Neff s minimální ztrátou na vedoucí Terpstru a vzhledem k jejímu dokonalému sjezdařskému umění si Holanďanku v půlce okruhu dojela. Většina přihlížejících očekávala atak Jolandy, která působila, že má energii na rozdávání. Jenže stejně sil a obrovskou chuť po vítězství měla i Anne Tersptra. V závěrečném kole nejprve vystrčila drápky Jolanda a šla přes Nizozemku. Ta si chytře počkala a v dalším stoupání nastoupila agresivně ze sedla a nedala Jolandě žádnou šanci. Její náskok narůstal, diváci bouřili a hnali ji až do cíle. Terpstra dokázala jako první Nizozemka v historii vyhrát závod SP.

Zajímavý souboj byl i o další příčky. Bronz nakonec vybojovala Yana Belomoina, na čtvrtém místě finišovala vítězka Českého poháru na Zadově Daniela Campuzano z Mexika. První pětku uzavřela Jenny Rissveds (SWE, 31Team), která se probojovala na rozšířené pódium! Zdá se, že olympijská vítězka z Rio de Janeira je zpátky!

Jitka Čábelická projela cílem na 24. místě. ” Po short tracku sem byla trochu rozpačitá, tam mě ta nadmořská výška asi trochu doběhla“, vzpomněla Jíťa na 34. místo z pátečního závodu. „Dneska jsem dobře odstartovala, a pak se snažila jet konstantní tempo. Kdyby se jelo na 4 kola, bylo by to lepší. Až do začátku pátého to bylo dobrý, pak jsem začala couvat. Ale 24. místo je dobrý. Je super, že si držím vysoký standart, ale ráda bych, aby mi to už někdy ustřelilo výš“, dodala a ještě vysekla poklonu Anne Tersptře, s kterou naposledy sváděla souboj v Bedřichově.

Karla Štěpánová se svým umístěním spokojená nebyla, i když po posledním Českém poháru v Bedřichově, kde se zranila, to pár dní bylo s jejím startem na hraně. Dnešek jsem slušně protrpěla! Rameno bylo super! Vůbec jsem o něm nevěděla. Bohužel jsem z toho sucha a prachu chytla alergickej záchvat a od druhého kola jsem jela s kašlem a nosem jako kohoutek. Bylo to šílený, na každém horizontu jsem myslela že je po mě… no nějak jsem to doklopýtala až do cíle, ale nadšená z toho dvakrát nejsem. Je to psychicky trochu únavný, pořád něco, ani si nevzpomenu, kdy jsem byla stoprocentní…“, stýskala si bikerka týmu Superior XC.

Výborně si vedla v závodě do 23 let i jediná česká závodnice Tereza Sásková (Česká spořitelna Specialized junior team), když dojela 13 a zaznamenala tak svůj dosavadní nejlepší výsledek v SP.  

“V Novém Městě mi to vůbec nevyšlo a v Albstadtu jsem byla až 21. Je to taky první svěťák, na který jsem se víc připravovala a neměla jsem do toho školu nebo další povinnosti. Odstartovala jsem docela pěkně, možná až moc rychle. Pak jsem na to asi trochu doplatila, sice jsem se postupně malinko propadala, ale zas ne moc. Sjezdy mi seděly, tam jsem se cítila dobře, kopce byly už taky lepší. Nadmořská výška nebyla nijak hrozná, jela jsem takhle ve výšce poprvý, nevadilo mi to”, řekla pro server mtbs.cz loňská vicemistryně světa z kategorie juniorek.

Další závod Světového poháru se jede už příští víkend ve francouzském Les Gets. Většina týmů a závodníků se přesouvá rovnou do alpského střediska…


Foto: mtbs.cz, Staronphoto

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková