MČR silnice: Tereza Neumanová mistryní republiky v hromadném závodě

Od středy do neděle probíhal republikový šampionát v silniční cyklistice mládeže a žen. Vrcholem byl nedělní hromadný závod, v kterém si pro titul dojela talentovaná Tereza Neumanová…


Skoro na konci světa, tedy toho Česko-moravského, v krásné a civilizací jen málo dotčené přírodě Rychlebského podhůří se konal ženský silniční mistrovský šampionát. V pozměněném termínu (o týden později, než bojovaly o tituly muži) a ve výrazně komornějších podmínkách, než byl loňský závod v Plzni a Karlových Varech. Důvod byl zřejmý, oddělení elitních kategorií mužů a žen, respektive připojení žen a juniorek k žákovskému mistrovství bylo kvůli termínové kolizi s Evropskými hrami v Minsku.

Tak se od středy 3.7. do neděle 7.7. stalo centrem domácího mistrovství historické městečko Vidnava. Program měli pořadatelé hodně nabitý, závodili tu všechny mládežnické kategorie a již zmiňované ženy v časovce jednotlivců, dvojic a hromadném závodě. Jako bonus byl sobotní závod družstev mužů a kategorie U23.

V časovce jednotlivkyň se podařilo obhájit titul Tereze Korvasové z týmu Dukla Praha, nejlepší juniorkou pak byla Veronika Jandová (TJ Favorit Brno).

Nejvíc obsazený byl závod s hromadným startem, kdy peloton rozšířily slovenské závodnice. Zatím co mistrovskou časovku jely ve své domovině, o individuální titul bojovaly právě ve Vidnavě.

Předpověď na nedělní závod se téměř vyplnila, přišlo příjemné ochlazení, což pro závodníky bylo v podstatě ideální, uklidnil se vítr a ze zatažené oblohy se spustilo jen několik symbolických kapek. Meteoradar jich původně sliboval trochu víc. Dopoledne řádily na 16kilometrovém okruhu mladší kategorie, hodinu a půl po poledni vyrazily vstříc 96 km elitní ženy, o 10 minut později pak do samostatného závodu juniorky. Ty měly předepsaných 5 kol, tedy porci 80 km. Krátce po startu čekal na závodnice první ze dvou kopců, (v délce cca 1, 2 km), následoval dlouhý sjezd a po ostré zatáčce začalo druhé a možná i nepříjemnější stoupání. Druhá polovina okruhu měla víceméně klesavý charakter a zavedla závodnice zpět do města.

V elitní kategorii měla početní převahu Dukla Praha a tak bylo jen otázkou která ze závodnic v současnosti nejsilnějšího ženského týmu bude mít „nejlepší nohy“. Ve startovní listině chybělo jen jméno úřadující mistryně Evropy do 23 vlet Nikoly Noskové, která v těchto dnech bojuje na Giro Rosa (společně s další Češkou Markétou Hájkovou).


První tři z šesti kol jel téměř celý balík kompaktní, ve předu byla nejprve aktivní Tereza Korvasová, na špici se také střídaly slovenské barvy. Změna přišla na vrcholu stoupání ve čtvrtém okruhu, kdy od pelotonu odskočila Tereza Neumanová a její atak zachytila týmová kolegyně Nikola Bajgerová. Tato dvojice si postupně vybudovala minutový náskok, v dalším kopci přidaly další cenné vteřiny a nikdo další už neměl sílu peloton rozpohybovat k stíhačce dvou uprchlic.

O vítězce a držitelce cenného dresu mistryně republiky rozhodl až závěrečný spurt, v kterém měla více sil talentovaná Tereza Neumanová. Ta si dojela s vítězným gestem pro svou první individuální medaili. Nikola Bajgerová brala stříbro. Zatím co skromný hlouček diváků očekával hromadný spurt o poslední bronzovou medaili, zkušená Jarmila Machačová nechtěla nechat nic náhodě a od balíku se včas odpoutala a nakonec přijela na třetím místě a překvapivě s nevelkou ztrátou na Neumanovou a Bajgerovou. Závěr „Jamily“ byl famózní, dokázala ukrojit velký díl náskoku svých kolegyň a lze jen spekulovat, jak by celý závod dopadl, být o nějaký ten kilometr delší.

Tereza Neumanová si dojíždí pro svůj první individuální titul

 

„Tohle je asi můj největší úspěch, který se mi povedl. Snažila jsem se na to připravit a všechno jsem tomu poslední týdny podřizovala, i když to nebylo úplně jednoduché, každá víkend jsem měla nějaké závody, teď naposledy dva dlouhé maratony, Malevil a |Most. Takže prostor pro silniční soustředění nebyl, ale já věděla, že jsem na tom fyzicky dobře, tak jsem ráda že to takhle vyšlo.

Nechtěla jsem dneska jet od začátku na plno, přeci jen byl to dlouhý závod, věděla jsem, že když nastoupíme, roztrháme to a třeba zůstaneme ve dvou, nebude to lehký. Počkala jsem si na správný okamžik, když se to v kopci natáhlo, ostatní holky vypustily, tak jsme za to vzala. Byla tam v tu chvíli ještě Nikča, odjely jsme a pak v průběhu závodu se domluvily na střídání, že ty tři kola zkusíme vydržet. To se povedlo a do spurtu už jsme si věřila…“, řekla krátce po dojetí nadmíru spokojená Tereza Neumanová. Z domácího šampionátu si veze už druhé zlato, to první totiž získala v časovce dvojic, které vybojovala společně s Terezou Korvasovou, pro kterou to po zlatu z individuální časovky byl už druhý mistrovský titul v rámci šampionátu.

Tři starty, tři medaile. Úspěšná bilance Nikči Bajgerové

 

Nikola Bajgerová měla také parádní rekapitulaci, co start, to medaile. Začala bronzem v časovce jednotlivkyň, druhé místo bylo z časovky dvojic, to z hromadného závodu pro ni bylo tak trochu překvapením. „Věřila jsme si víc v časovce, tohle je cennější. Taktika nebyla žádná, vítezství měl získat někdo z Duky, záleželo na nás, jak si to rozjedeme. Když jsme se odpoutaly od ostatních, zkusily jsme to dotáhnout až do konce. Jen jsem věděla, že pokud přijedu s Terkou no sprintu, nemám šanci. Ona je prostě rychlejší“,

Bronzová Jarmila Machačová po závodě řekla: „Já jsme odjela na vrcholu posledního kopce od balíku, to, že holky sjíždím tak moc jsme fakt netušila…to až když jsem je zahlídla na cílové rovině. Ale jsem spokojená, týmu se daří, já jela před týdnem na Evropských hrách silnici i dráhu (tam se Jarmila blýskla 3. místem), tohle bylo zas něco jiného“, řekla také trojnásobná medailistka z domácího šampionátu. I ona brala kromě bronzu z hromadného závodu dvakrát stříbro z časovky jednotlivkyň i dvojic.

Tři nejlepší ženy (zleva): Nikola Bajgerová, Tereza Neumanová a Jarmila Machačová, všechny tým Dukla Praha
Tři nejlepší juniorky (zleva): Sabina Džerengová, Tereza Obořilová a Nicole Hartychová

V závod juniorek se bitva o mistrovský dres rozhodovala až při společném finiši devítičlenné skupiny. Nejrychlejší byla nakonec Tereza Obořilová (Drahanský sport team), stříbro putuje zásluhou Sabiny Džerengové opět do Dukly Praha, třetí místo vybojovala Nicole Hartychová z týmu Mitas Mrecedes-Benz Praha TREK.

Kompletní výsledky zde.

Foto: redakce DNK, Fb N. Bajgerová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková