Trutnov Trails otevírají! A na bikery čeká nejedno překvapení

Zahájení sezóny na TT sice bez tradiční open párty, ale je tu!

Nedočkaví bikeři se dočkali. Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady ORP Trutnov dochází od pátku 17. dubna k zahájení šesté sezony na síti terénních cyklostezek v okolí Čížkových kamenů, Lhoty a Bohuslavic. „Do druhé pětiletky jsme nachystali kopec překvapení, a to dost zásadních,“ hlásí předseda spolku Trutnov Trails Jan Rejl. Oproti loňsku přibude cca 8 kilometrů stezek, z toho čtyři zbrusu nové traily. Suma sumárum, TT nabízejí už 35 km tratí.

Tradičně to bývá velká party. Společná brigáda, ježdění a večer mejdan s koncertem v hospodě, kde se loni například křtila i místní značka kol Qayron. Letošní otvíračka trutnovských trailů však ve stínu koronaviru bude jiná. Vlastně nebude žádná. Jen se prostě na Čížkáčích začne jezdit….

Pozor – změna parkování!

Než představíme novinky letošní sezony, tak nejprve jedna důležitá zpráva pro všechny bikery, kteří se chystají dorazit z větší dálky a někde „zapíchnout“ svoje auta. Vzhledem k situaci, která panuje v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, jsou všechna tradiční parkoviště zavřená, a to jak ve Lhotě, tak na Sedmidomí. Místo nich je ale zřízené nové speciální parkoviště, které se nachází na terasách pod Mrtvým jezerem alias Popílkáčem.

„Toto provizorní parkování se nám podařilo zajistit ve spolupráci s trutnovským ČEZem a městem Trutnov. Auta tak vůbec nebudou zajíždět do Lhoty,“ poukazuje člen TT Martin Metelka a apeluje na všechny bikery, aby odstavovali svá vozidla jen sem. Parkoviště bude značené a o víkendu zde bude fungovat služba, která bude rozdávat informační letáky ohledně nové sezony – s aktualizovanou mapkou trailů, dalšími novinkami i upozorněním na pravidla chování, která k pohybu v lese patří.

Další informace, s kterou přichází předseda spolku Trutnov Trails je ohledně občerstvení ve Lhotě. „Trailcentrum v hospodě ve Lhotě, která má novou nájemkyni, zatím zůstává zavřené. Samotná hospoda prošla rekonstrukcí, má nový design a myslím, že až se otevře, tak v ní pro bikery bude i více friendly atmosféra,“ říká Jan Rejl, který plánuje, že výhledově do čtrnácti dnů by se mohla otevřít také půjčovna kol.

Jeden z aktivních členů spolku TT dodává: „Výstavba trailů, která vyvolala ve vesnici spoustu vášní a má i své odpůrce, už se zklidnila. Samozřejmě, některé lidi nikdy nepřesvědčíme, ale třeba se Spolkem Lhota žije, což představuje většinu z aktivní části obce, jsme uzavřeli dohodu o spolupráci. Navštěvujeme i jejich schůze a konzultovali jsme s nimi i toto otevření.“

A na co nového se bikeři mohou těšit?

Hlavní událostí šesté sezony je dokončení trailu Floutek, který se trutnovským stavitelům pod taktovkou kanadské firmy Gravity Logic podařilo dokopat po čtyřletém úsilí. „Troufáme si tvrdit, že to bude jeden z nejhezčích flow trailů v Evropě a bude stejně bavit jak děti a začátečníky, tak i ostřílené borce, kteří se rádi proletí vzduchem,“ prohlašuje pyšně Jan Rejl a dodává, že některé pasáže tříkilometrového trailu bikery fakt ohromí.

Trail vede z vrchu kopce do Lhoty, jeho zhruba poslední pětina ovšem ještě není hotová a bude se dodělávat v průběhu sezony. „Trail nyní končí před Lhotou, kam lidé ani nebudou sjíždět a budou se odtud vracet zpátky na kopec po lesní cestě, která vede podél trailu,“ doplňuje Martin Metelka.

Další výrazná změna čeká bajkery na protějším kopci, kde vznikl nový dvoukilometrový závěr Bunkr trailu s parádním flow sekcí až na spodní okraj Lhoty. „Bude to teď náš nejdelší trail, který bude mít přes 6 km a zvládnou ho taky prakticky všichni,“ poukazuje Jan Rejl. Navíc tento trail bude doplněný o ryze přírodní, endurový Rýbrcoul trail, s kterým se bude protínat. Proč tato novinka dostala název po Rýbrcoulovi? „Protože jsme ho stavěli v době rýbrcoulských slavností,“ vysvětluje s úsměvem Rejl.

Hodnocení trutnovských trailů (včetně těch nejtěžších) pohledem ostřílených borců si můžete přečíst ZDE

Prodloužení o více než 0,5 km se dočkal i oblíbený Boulder, který se na samotném konci potká s další novinkou přírodní lahůdkou – Trailem Myší dírou. Jedná se o úsek střední obtížnosti, která se nachází pod spodní Panskou cestou, takže nevyžaduje ani velké stoupání do kopce.

A to nejtěžší na konec. Trutnov Trails totiž nechtějí zklamat ani zapřísáhlé „kamenožrouty“, kterým nachystali lahůdku v podobě celkově nejtěžšího trailu – Ptačí perspektivy. Krátká, ale výživná výzva vychází z jedné z předešlých závodních enduro erzet. Nabídne spoustu zábavy při přejezdech obřích balvanů, kdy si trail prohlédnete opravdu z ptačí perspektivy a můžete se i proletět! Trail se nachází na jižním úbočí Čížkových kamenů.

TRUTNOV TRAILS 2020

b
Panský stoupák

Kozí 

Modřínový 

Perníkový 

Pod Jeskyňkou

Boulder 

b
Žiletka

 5 buků

Floutek

Myší dírou

Ptačí perspektivy

Rýbrcoul 

Zdroj: trutnovinky.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková