Jana Czeczinkarová získala mistrovský titul v maratonu

Mistrovský dres jako dárek k narozeninám si nadělila závodnice týmu LIV Cycling

Dolní Morava v rámci série Nova Cup hostila Mistrovství České republiky v maratonu horských kol. Ještě možná nikdy se o „mistráku“ před jeho uskutečněním nemluvilo tak hodně, a tak s respektem. Parametry tratě mluvily za vše. Na závodníky čekalo 107km s převýšením 3.333m…tedy tolik udávaly původní propozice.  Dalo by se říci, že pro maraton Alpách či Dolomitech běžná čísla, ale technická náročnost mistrovské trati zahraniční maratony převyšovala o několik tříd. Pokud vás jako stavitel mistrovského okruhu napadl Véna Hornych, je to trefa do červeného. Přívlastek extrémní je pro něho a jeho trasování v divoké přírodě charakteristické. No a na Dolní Moravě se opravdu hodně vyřádil. Řada elitních závodníků si mistrovskou trať najížděla a objevily se i názory, že její náročnost je možná už za hranou. To podporoval i fakt, že loňský vítěz Marek Rauchfuss (tehdy startující za Kross Bikeranch Team) strávil na trati více jak pět a půl hodiny a nejrychlejší dáma Milena Cesnaková (Maloja-Rocky Mountain Team) byla v sedle téměř sedm hodin.

Všem startujícím dámám tak bylo jasné, že letošní mistrovství bude specifické v mnoha ohledech a těžko se hledala jednoznačná favoritka. Ve startovní listině žen figurovalo několik zvučných jmen. Specialistky na maratony reprezentovala zejména Jana Pichlíková (Kross Bike Ranch Team), loňská vicemistryně v maratonu. Z řad cross country jezdkyň nešlo přehlédnout Janu Czeczinkarovou (Liv Mistral Cycling) a Karlu Štěpánovou (Maloja Pushbikers MTB). Pohyb na předních příčkách se čekal také od všestranné Terezy Neumanové (Česká spořitelna Accolade Cycling Team), která figurovala ve startovce, ale do závodu nakonec nenastoupila. Kdo naopak chyběl ve startovní listině byla obhájkyně maratonského dresu Jitka Čábelická (GAPP System – Kolofix), která z tréninkového hlediska dala přednost závodu Kola pro život v Dobříši, a již zmiňovaná Milena Cesnaková (Maloja – Rocky Mountain Team), loni bronzová medailistka z Mostu, která byla nucena přerušit svou cyklistickou kariéru ze zdravotních důvodů.

Vše vypuklo v sobotu v sedm hodin ráno. Hned od prvních metrů se jelo zostra. Po startovním výstřelu závodní pole polykalo prvních 400 výškových metrů ke stezce v oblacích, kde byla pro první ženu a prvního muže vypsaná prémie. Komu nesedí ostré starty, měl smůlu. Jako první z dam se na vršku objevila Jana Czeczinkarová (Liv Mistral Cycling), jako druhá Jana Pichlíková (Kross Bike Ranch Team) a na průběžné třetí příčce figurovala Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB). Rozestupy mezi holkami zanedbatelné, byly od sebe na dohled. Úvodní stoupání tak rozdalo karty ve prospěch očekávaných favoritek.

Prudké výjezdy a opravdu náročné sjezdy plné kořenů a volných kamenů dovolily jen pomalé naskakování kilometrů. Co však bylo k závodníkům milosrdné, bylo počasí před i během závodu. Trať nebyla extrémně podmáčená a závodníci tak „ušetřili“ trochu sil a času v sedle. Ty se hodily, neboť závodníkům v cíli vyskakovala ještě větší čísla, než se očekávalo. Budíky hlásily 115km a 3900m nastoupáno!! Tenhle závod byl extrémní i pro otrlé eliťáky. Ti nejrychlejší strávili na trati více jak 5hod

S přibývajícími kilometry na medailových pozicích mezi dámami nedošlo k zásadním změnám. Jana Czeczinkarová předvedla od startu do cíle profesorskou jízdu a zaslouženě si po 7hod 2min a 29 vteřinách dojela pro svůj první mistrovský titul v maratonu. Na druhé pozici s odstupem necelých 3 minut proťala cílovou pásku Karla Štěpánová, která ještě před první občerstvovací stanicí na 40. km skočila maratonskou specialitku Janu Pichlíkovou. Ta zas ostatním soupeřkám nedala šanci pomýšlet na stupně vítězů a bronzovou medaili si pohlídala až do cíle, kam dorazila za 7hod a 23minut. „Deset minut je výkonnost, ten zbytek za techniku a sjezdy. Kam se hrabe nejtěžší sjezd v Peci…,“ komentovala Janča svůj zásek. Jen pro doplnění, na nejdešlí mistrovskou trať se vydalo pouze šest odvážných žen, poslední z nich strávila v sedle kola přes 10 hodin.

“Mám radost, že když se to nepovedlo na XC, tak alespoň na maratonu. Byl to tady jeden z nejtěžších maratonů, co jsem kdy jela, když to srovnám s MS ve Švýcarsku, které měřilo 75 kilometrů a bylo rozděleno na tři velká stoupání. Tady byly kopce sice kratší, ale bylo jich víc a hlavně skoro všechny sjezdy byly technické. Což člověka udržuje v takovém tempu a nedovoluje mu to odpočinout. Rovinky jsem napočítala celkem dvě. Bylo fajn si najet trať dopředu, ani mi pak ten závod nepřišel až zas tak dlouhý. Zvolila jsem taktiku jet si po startu své tempo, a nenechala jsem se vyhecovat do střídání tempa, což mi ušetřilo dost sil. Na závěr závodu jsem ještě trochu zrychlila, abych si pohlídala svůj odstup od holek. Závod jsem jela prakticky od začátku až do konce sama, ale nebyla to nevýhoda, dnešní trať nebyla háková,“ okomentovala šampionát, která si tak v den svých třiadvacátých narozenin dojela pro mistrovský dres.

“Dobrý, chvilku jsem si myslela na titul, ale asi po třech a půl hodinách jsem myslela na to, abych hlavně dojela, byl to docela boj o přežití, ale musím říct, že to stálo za to a bylo to fakt pěkný,” řekla Karla Štěpánová. “Ze začátku jsme jely blízko sebe ještě s Jančou Pichlíkovou, i jsme se viděly, a pak jak se vyjelo na tu česko-polskou hranici, se to začalo dělit, protože tam rozhodně nejde jet v balíku. Poté to bylo už každý za svý. Pokud mám charakterizovat trať, tak maasakr všech masakrů! Nevěřila bych, že pojedu takhle dlouhý závod, ale jsem ráda, že jsem v cíli! Trať byla neskutečná, ještě teď mi drkotají zuby! Klobouk dolů před Vénou Hornychem! Nechal tam kus práce a my jsme si tak mohly vychutnat to nejhezčí z této oblasti,“ konstatovala Karla Štěpánová, která na šampionátu v crosscountry v Peci pod Sněžkou brala také druhou příčku.

„Na dnešek jsem se nevyspala ideálně, takže nějaká síla chyběla a okolo páté hodiny v sedle jsem si prošla krizí. Z třetího místa mám však obrovskou radost. Je to opravdu těžce vydřený bronz. Co se týče trasy, značení nemělo chybu. Během jízdy jsem stihla zahlédnout pár parádních výhled, takže a doporučuji všem bikerům i pěším turistům návštěvu v této lokalitě. Je však pravdou, že bych určitě uvítala kratší variantu pro ženský peloton, a to alespoň o 20 km (jako to je na UCI závodech). Tohle bylo opravdu časově extrémní,“ uvedla Jana Pichlíková, loni druhá a letos třetí dáma z maratonského mistrovství.


Výsledky ženy
1. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral) 7:02:29 hod.
2. Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers) 7:05:25
3. Jana Pichlíková (Kross Bikeranch) 7:23:01
4. Lenka Fridrichová (Ghost Team) 9:04:58
5. Karolina Bergerová (Carla.kupkolo.cz) 9:15:20
6. Andrea Maťhová (Ghost Team) 10:35:45

Foto:Jan Němec, archiv Jana Pichlíková

Lucie Hamanová