SP v Novém Městě na Moravě: atraktivní závody, ale možná bez diváků

Novoměstský organizační tým má odhodlání i velkou chuť dva díly Světového poháru MTB uspořádat. Program je jasný, účast diváků nikoliv…

Světový pohár horských kol je v letošním roce krutě očesaný. Světlo naděje, že by se přeci jen setkala v rámci ročníku 2020 světová elita udržuje Nové Město na Moravě. Z pětidílného seriálu totiž zbyly po zrušení závodu Lenzerheide, Val di Sole a nakonec i Les Gets jen pořadatelé na Vysočině. Ti stále jedou naplno v přípravách, aby mohli ve Vysočina Aréně uspořádat dvoukolový podnik. Ten je naplánovaný od úterý 29. září do neděle 4. října 2020.

“Pandemie koronaviru letos ovlivnila životy snad všech obyvatel naší planety, není tedy divu, že zasáhla i do závodní sezóny horských kol. Určitě jste všichni postřehli informace v médiích – nejprve o ustanovení náhradního kalendáře Světového poháru, který byl plně soustředěn do období září-říjen 2020, následně o postupném rušení všech jeho provizorních zastávek, až na tu naši novoměstskou,” komentuje situaci šéf organizačního týmu Petr Vaněk.

“Díky letošní vskutku neobvyklé situaci jsme dostali možnost uspořádat hned dvě kola nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol, aktuálně tedy program akce vypadá následovně: těšit se můžete na 4 závody elitní kategorie mužů a žen (2x Short Track a 2x Cross-country), což spolu s dalšími podniky mladších kategorií (junioři a U23) dává ve výsledku pořádnou porci hned 14 samostatných závodů!

Veškeré závodění se bude odehrávat na osvědčených okruzích, cross-country trať však bude mít pro zatraktivnění připraveny dvě různé varianty. Na té delší a fyzicky náročnější se bude závodit ve čtvrtek a ta hravější pak bude čekat na závodníky v sobotu (kategorie U23 a Junioři) a neděli (Elite).

Pokud by se akce musela konat bez diváků, můžete se těšit alespoň na televizní přenosy, které budou díky České televizi a RedBullTV zajištěny ze všech hlavních závodů!

Největší otazník se vznáší nad tím, zdali budou do areálu vpuštěni i diváci nebo jestli se akce tentokrát uskuteční, stejně jako tomu bylo při letošním novoměstském SP v biatlonu, jen „za zavřenými dveřmi“.

„Rozhodnutí je samozřejmě závislé na aktuálně platných bezpečnostních opatřeních vlády, která budeme beze zbytku dodržovat. V tuto chvíli je stále povoleno pořádání akcí pouze do 1000 účastníků (nebo do 2500 osob při rozdělení do sektorů po 500), což je v našem případě dostatečné tak akorát, pokud se akce uskuteční bez diváků. Samotní závodníci včetně svých doprovodů, dále pak organizační tým, zdravotníci, televize, to vše totiž dává celkové číslo blížící se tisícovce hlav,“ vysvětluje situaci Petr Vaněk.

Vinou bezpečnostních opatření po celém světě je však zásadním způsobem omezeno cestování. „A právě to nás aktuálně nejvíce zaměstnává: ve spolupráci s Národní sportovní agenturou a Ministerstvem zahraničí připravujeme podklady pro to, aby mohlo k našemu závodu přicestovat skutečně co nejvíce závodníků širší světové špičky bez ohledu na zemi původu.“

Diváci mají svou nezastupitelnou roli...obzvlášť pro domácí závodníky

Je pochopitelné, že za současné situace zatím nedává smysl prodávat vstupenky. „Předprodej zatím spouštět nebudeme, učiníme tak až za předpokladu, že bude solidní šance na uspořádání akce za účasti diváků. Dříve prodané vstupenky samozřejmě zůstávají v platnosti ve stejném rozsahu (tedy na veškerý program od pátku až do neděle). Dodatečné závodní dny by fungovaly následovně: v úterý by byl vstup do areálu zcela zdarma a čtvrteční program by byl zpoplatněn samostatnou vstupenkou. Pokud by se nakonec letošní akce musela konat bez diváků, již zakoupeným vstupenkám bychom převedli platnost na příští rok, kdy bychom měli SP uspořádat opět klasicky v květnovém termínu (14. – 16. května 2021). Věříme, že nejpozději začátkem září by mohlo být v této věci finálně jasno,“ dodává Vaněk a nezapomíná zmínit podporu příznivců horské cyklistiky.

„Všem děkujeme za přízeň a podporu, se kterou se denně setkáváme prostřednictvím emailů a zpráv na FB a IG. Věříme, že se nakonec i letos potkáme na Vysočině s Vámi všemi, těmi nejlepšími fanoušky na celém světě!”

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková