Zítra začíná Česko-slovenský šampionát v silniční cyklistice

Bude to velké! V čase corona, kdy se závody ruší, pořadatelé mění, nás čeká atraktivní domácí šampionát, který hostí Mladá Bolesav, město cyklistice zaslíbené. Kromě zvučných jmen (především v mužské kategorii) je naplánovaný i bohatý program pro fanoušky

Už zítra začnou v Mladé Boleslavi boje o mistrovské tituly v silniční cyklistice České a Slovenské republiky. Po loňském přidružení ženských závodů k mládežnickým kategoriím se letos vrací k zaběhlému a pro ženy jistě prestižnějšímu formátu společného šampionátu s muži. Čtvrtek je na programu jízda proti chronometru, sobota patří atraktivnímu závodu s hromadným startem.

Dvě hodiny po poledni startují juniorky, od 15 hodina pak elitní ženy. Časovka je pro obě kategorie v délce 20 kilometrů, s převýšením 109 metrů. První část neustále mírně stoupá, v druhé půli naopak pak kromě jednoho krátkého stoupání pojedou závodnice z mírného kopce.  

V sobotu si dámy budou muset přivstat, jejich závod startuje v 9 hodin ráno. Čeká je porce 86 kilometrů, respektive 8 x 9km okruh za městem, 7kilometrový nájezd na okruh okořeněný prudkým stoupáním.

Na startu bychom měly vidět kompletní formaci žen, které mají zahraniční angažmá v čele s Nikolou Noskovou. Mistryně Evropy do 23 let na loňském šampionátu chyběla, jistě si brousí zuby na rozšíření své bohaté medailové sbírky. Loňské tituly budou obhajovat v Tereza Korvasová (časovka) a Tereza Neumanová (hromadný závod).  

Pro diváky je po dobu konání MČR připraven bohatý doprovodný program. Začne na mladoboleslavském koupališti ve čtvrtek po časovce koncertem skupiny Čechomor. O den později na stejném místě vystoupí skupina Slza.

V sobotu, v den konání závodu jednotlivců je připraven program pro veřejnost v prostoru, odkud budou cyklisté startovat a kde je také cíl, tzn. na Komenského, ale i Staroměstském náměstí i náměstí Míru, což je jeden propojený prostor.

Na Staroměstském náměstí najdeme zónu platformy Škody Auto We Love Cycling, která bude obsahovat dopravní hřiště pro děti, budou zde instalovány trenažéry, skákadla a další podobné atrakce. Na Komenského náměstí bude hlavní středobod dění, tzn. podium, VIP zóna, hudba, občerstvení atd. Po startu žen (9:00) pořadatelé otevřou pro cyklistickou veřejnost na cca jeden a půl hodiny městský okruh (4 km), takže si malí i dospěláci budou moci projet část trati profíků.

Na tomto okruhu bude také od 15 hod „Vyjížďka LEGEND československé cyklistiky“. Bude se jednat o jízdu osobností české i slovenské cyklistiky, mezi nimiž nebudou chybět ani bývalí špičkoví cyklisté včetně olympijských medailistů a vítězů mistrovství světa. K této jízdě se budou moci připojit všichni milovníci kol a cyklistiky.

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková