SP Nové Město na Moravě: Tereza Tvarůžková skvělé 10.místo, zlato překvapivě pro Italku Marchet

První světové poměření sil vyšlo velmi slušně českých ženám do 23 let, Tereza Tvarůžková vybojovala desátou příčku, Tereza Sásková dokončila 17.

Úvod novoměstského programu SP horských kol v cross country obstaral závod žen do 23 let. Jejich start naplánovaný na 8:30 hod pomalu probudil Vysočina arénu z pošmourného rána. Na náročnou a notně blátivou trať se vydalo 51 bikerek. Čekalo je letošní první vzájemné porovnání.

Trio loňských medailistek ze světového šampionátu přešlo do elitní kategorie, další dvě velká jména této kategorie chyběla: loňská suverénka Němka Ronja Eibl ukončila předčasně sezónu pro výkonnostní propad a psychickou únavu.  Další z favoritek Caroline Bohe si týden před závodem na tréninku zlomila klíční kost.

Tím se otevřel prostor pro loňskou vítězku z Nového Města na Moravě Američanku Haley Batten (Specialized Racing), otazníky k výkonu byly u mistryně světa v cyklokrosu Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin Fenix), která je v horských kolech nováčkem.

Haley Batten osamocená v druhém kole

Hned po startu nasadila ďábelské tempo právě dvaadvacetiletá Američanka a během dvou okruhů si najela náskok 45 vteřin. Zdálo se, že bojovat se bude jen o zbylá dvě místa na pódiu.

Za zády Batten jela konstantní jízdu Italka Giorgia Machet, s ní se velmi rychle na přední pozice propracovala cyklokrosová šampionka Alvarado a také s vysokým startovním číslem 43 jedoucí Britka Harriet Harnden.

Tyto mladé dámy nenápadně tempo zvyšovaly a k zvratu došlo v předposledním z pěti okruhů, kdy Američanka Batten trochu doplatila na osamocenou jízdu a možná i přepálené tempo. Výborně jedoucí Italka Machet její náskok stáhla, na pár minut dostala pod tlak, takže bikerka stáje Specialiezd udělala pár drobných chyb a s Italkou ztratila kontakt.

Giorgia Marchet

Cílem tak projela dvaadvacetiletá Giorgia Machet s 9 vteřinovým náskokem, přes psychicky zlomenou Batten se ještě Ceylin del Carmen Alvarado a při svém premiérovém startu ve SP vybojovala senzační stříbro.

Ambice na velmi slušný výsledek měla i mladičká Maďarka Kata Blanka Vas (r.2001), která se ukazovala na čele závodu, ale její naděje zhatilo prasklé lanko teleskopické sedlovky jejího hardtailu. Zásah mechanika byl nutný, ztrátu z depa již nedohnala.

Tereza Tvarůžková

České barvy hájily čtyři ženy, trojice Terez: Tvarůžková (Expres.CZ Tufo Kolín), Sásková (Rouvy Specialized) a Neumanová (ČS Accolade) a Monika Kučerová (Head Pro).

Největší naděje se logicky upíraly směrem k úřadující mistryni republiky kategorie U23 Tereze Tvarůžkové. Ta se pustila do boje velmi odhodlaně, v zaváděcím kole zvládla boj o pozice a pohybovala se kolem 5-6. místa. Pak se sice zapletla do kolize tří jezdkyň a propadla se k 12. místu, ale velmi rychle se srovnala a až do závěrečných metrů sváděla boj o 9.místo. Nakonec to klaplo na parádní TOP ten!

„„Dnes jsem měla neskutečnej starťák, byla jsem fakt šíleně nervózní. Ale minutu před startem to ze mě spadlo, a i když byla na startu byla kolize a spadla tam před náma holčina, vyhnula jsem se a podařilo se mi dobře odstartovat.

Pak jsem na konci prvního kola docela zacouvala, protože se mi nejelo úplně nejlíp, ale postupně jsem se zas rozjela, nedělala chyby, i když to hodně klouzalo. Jen mě trochu mrzel ten konec, myslím, že by mi atmosféra, co umí fanoušci pomohli….i když můj trenér pan Slavíček a táta byli slyšet snad úplně všude.

Ale jinak jsme samozřejmě moc spokojená, kdyby mě někdo před rokem řekl, že budu v top 10 na světě, tak se mu vysměju,“ líčila v cíli s úsměvem nejlepší Češka.

Tereza Sásková

Vcelku spokojená byla i Tereza Sásková, kterou v letošním roce trápí problém se stehenním svalem, kvůli kterému musela i omezit trénink. „Myslím, že jsem vzhledem k předešlým letošním závodům nemohla čekat víc. Držela jsem se okolo dvanáctého, třináctého místa což by bylo super, pak jsem lehce ztratila. Malinko jsem se propadla až v závěru, ale 17. místo je v aktuální situaci dobrý,“ řekla Terka Sásková.

 

Monika Kučerová v poletu
Tereza Neumanová bojující, trpící

Na 33.respektive 34.místě přijely další dvě české ženy, lépe si vedla Monika Kučerová, která předvedla na náročné trati slušný výkon. „S výsledkem i výkonem jsem spokojená. Před pár dny jsem tady při tréninku trochu prostydla, ale nakonec mě to dnes neomezovalo. Trať byla náročná, ale příliš jsem nechybovala,“ zhodnotila spokojeně dvacetiletá bikerka.

Úplně opačný dojem měla Tereza Neumanová, která nedokázala zopakovat svůj loňský výborný výkon, kdy dojela na 22. místě. „Dneska to byla tragédie v mém podání. Nesešlo se mi absolutně nic a selhala jsem v čem sem mohla. Nebudu se vymlouvat. Byl to nejhorší závod za dobu, kdy jsem se na bajky vrátila. Na dnešek musím rychle zapomenout. V sobotu je další pokus,“ nešetřila sebekritikou Tereza, která před 5 dny absolvovala náročný závod v rámci silničního mistrovství světa.

Výsledky ženy U23

1. Giorga Marchet (ITA) 1:27:45 hod. 
2. Ceylin del Carmen Alvarado (NED, Alpecin Fenix) +0:09
3. Haley Batten (USA, Specialized Racing) +0:17
4. Harriet Harnden (GBR) +0:39
5. Kata Blanka Vas (HUN) +1:10

10. Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín) +2:50 min.
17. Tereza Sásková (Rouvy Specialized) +5:00
33. Monika Kučerová (Head Pro) +9:33
34. Tereza Neumanová (Česká spořitelna Accolade) +10:06

Kompletní výsledky zde

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková