Jde to i jinak-díl 12. Makový recept + 9 důvodů, proč je mák prospěšný

Máte rádi mák? A švestky? Proč to nepropojit v lahodný bezepkový koláč. Opět vaříme s heslem”Jde to i jinak”. Zdravě!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

9  důvodů, proč je mák prospěšný

Mák je stará kulturní rostlina. U nás se pěstuje běžně k potravinářským účelům. Česká republika je dokonce největším pěstitelem na světě a pokrýváme třetinu světové spotřeby máku. Jenže historický a kulturní význam máku nespočívá jen v našich skvělých makových buchtách. Celá rostlina vyjma makových semínek totiž obsahuje látky s omamnými účinky, které se odpradávna používají na výrobu opiátů a léků.

              

1. Makový olej
Mák obsahuje 40 – 60 % hodnotného oleje, velké množství vlákniny a minerálních látek, mangan, vápník, hořčík, železo a vitamíny E a B1

2. Složení
Jedna polévková lžíce dodá cca 5 % DDD železa, 13 % vápníku, 29 % manganu, 8 % hořčíku a fosforu

3. Pomocník pro vlasy
Díky vysokému obsahu vápníku a hořčíku je mák skvělým pomocníkem proti lámání nehtů a vypadávání vlasů. Podporuje jejich růst a kvalitu.

4.Pomocník pro kosti
Preventivně působí proti měknutí a lámavosti kostí, takže se doporučuje i při osteoporóze a jako její prevence.

5. Prevence kazu
Je dobrou prevencí při kazivosti zubů.

6. Tlumí stres
Mák zklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při neurózách, dušení nerovnováze a stresu, tlumí bolesti hlavy a podporuje dobrý spánek.

7. Zvyšuje kvalitu jídla
Podobně jako ostatní semínka či ořechy zvyšuje výživnou hodnotu jídla. Antičtí atleti například konzumovali směs máku, medu a vína pro zdraví, energii a sílu.

8. Něco pro krev
Pravidelnou konzumací máku si zlepšíme hladinu železa i vápníku v těle. Dá se proto doporučit i při anémii.

9. Mák a plodnost
Z hlediska magie potravin se mák považuje za potravinu spojenou s plodností. Některé studie doporučují ženám vyplachování vejcovodů makovým olejem jako léčbu neplodnosti, konzumaci také mužům jako přírodní zdroj pro zvýšení potence.

Švestkový makovec

Suroviny:

  • 200 g mletého máku
  • 200 g kokosové mouky
  • 1 sáček vanilkového pudinku
  • 1 sáček kypřícího prášku (bez fosfátů)
  • Špetka mořské soli
  • 3 čl mleté skořice
  • 300 g datlové pasty či sušených datlí
  • 500 ml horké vody
  • 500 ml tučného mléka
  • 10 ks čerstvých švestek

Postup: nejprve si ve velké míse smícháme všechny suché suroviny, tj. mák, kokosovou mouku, kypřící i pudinkový prášek a sůl. Poté si 0,5 l vody spaříme datle či datlovou pastu, jež po několika minutách rozmixujeme tyčovým mixérem na hladkou směs.

Rozmixované datle smícháme se suchou směsí, přidáme mléko a zpracováváme pár minut na hladké těsto.  Na dno vymazané formy (o průměru 25 cm) si nejprve naskládáme půlky švestek, které zasypeme mletou skořicí a pak navrstvíme těsto. Přikryjeme koláč alobalem a pečeme v horkovzdušné troubě na 45 minut a 180° C.

Pamatujte, že: mák se hodí jako ideální doplněk pro většinu populace, zejména pro sportovce, ale i ženy a dospívající mládež. Ideální je i pro starší lidi, kteří jsou ohroženi řídnutím kostí. Běžná konzumace máku je pro těhotné, kojící a děti od 3 let naprosto bezproblémová a díky obsahu vápníku a železa i vítaná.

Bára Bubílková