Spanilá jízda Prevot pokračuje, získala titul mistryně Evropy. Jitka Čábelická dojela 13.

Pauline Ferrand Prevot získala další titul, obhájkyně Jolanda Neff se trápila a závod nedokončila, Jitka Čábelická znovu potvrdila pozici české jedničky

Mistrovství Evropy horských kol v Monte Tamaro ve švýcarském Monteceneri pokračovalo v sobotu souboji elitních kategorií. Na závodníky čekala krásná, hravá trať s mnoha přírodními úseky. Okruh dlouhý 4,1km ozdobilo několik přírodních kamenitých sekcí, které se objevily jak ve výjezdech, tak i z kopce. K tomu přívětivá teplota 12 C, podzimní sluníčko a tyrkysová obloha…

Na start ženského závodu se postavilo 47 závodnic, z papírových favoritek chyběla jen druhá žena světového šampionátu Eva Lechner, která se už pustila do své cyklokrosové sezóny.

Ženy čekalo 5 okruhů na téměř suché trati a hned po úvodním byla zřejmé, že závod bude patřit k těm kratším.  Hned od úvodních metrů vzala režii do svých rukou, respektive nohou Pauline Ferrand Prevot, která nasadila ostré tempo, kterému postupně nikdo nestačil. Za zády francouzské bikerky, jedoucí v duhovém dresu se usadila Anne Terpstra (Niz) a britský ďáblík Evie Richards. Hodně členitá trať, s častými změnami směru začala balík závodnic nadělovat. Při průjezdu do druhého okruhu už si přivezla Prevot menší náskok, který ale každým kolem navyšovala. V dalším kole už osamoceně jela Terpstra, k Evie Richards se naopak přihnala maličká Sina Frei a po chvíli i ukrajinská bikerka Yana Belomoina.  Za nimi pak jela větší skupina, bojující o 6–15. místo, kde byla pěkně zabudovaná i kolem desátého místa Jitka Čábelická.

Zatím co o prvním místě klidně a soustředěně jedoucí Francouzky, jejíž výraz ani neodpovídal velkému úsilí nebylo pochyb a o další titul by ji připravil jen technický problém, přetahovaná se odehrávala o třetí medaili. V předposledním kole jelo pospolu trio Frei, Belomoina, Richards s minutovou ztrátou na Prevot a třiceti vteřinami na Terpstru.

Mladičká Švýcarka Sina Frei, kterou hnalo pár desítek domácích fanoušků medaili moc chtěla, ale proti byla zejména Yana Belomoina. Ta ukázala formu už před týdnem v Leogangu, kde ji z boje o medaile vyřadil technický problém se sedlovkou. Teď si najela menší náskok, naopak Frei se propadla za Richards a v tomto pořadí i dojely do cíle. Tou dobou už s úsměvem v cíli slavila svůj první elitní titul mistryně Evropy Pauline Ferrand Prevot, která najela na druhou v pořadí Anne Terpstru téměř ¾ minuty.

V národních barvách jsme měly tři zástupkyně, Jitku Čábelickou, Karlu Štěpánovou a Janu Czeczinkarovou. Nejlepšího umístění dosáhla 12 žena světového šampionátu Jitka Čábělická, která dnes skončila na 13. místě a tím vyrovnala loňské maximum, kdy v brněnské Anthrophos bike aréně skončila také třináctá.

“Trať byla dneska suchá, kromě jednoho výjezdu, který byl podmáčený trvale. Odstartovala jsem dobře, někde kolem osmého místa. Postupem času jsem se mírně propadla a jezdila kolem desátého místa. O naději na Top 10 jsem přišla v předposledním a posledním kole, kdy mě začalo trochu docházet. Tahle trať nebyla svým charakterem úplně můj šálek kávy, i když uznávám, že byla moc pěkná, v drtivé většině přírodní. Celkově jsem se svým výkonem spokojená,” řekla v cíli Jitka Čábelická.

 

Jedno místo za top dvacítkou zůstala Karla Štěpánová, na 25. místě pak byla hodnocená Jana Czeczinkarová. Karla i Jana startovaly ze zadních pozic.

„Trať  tady byla skvělá… i když start byl teda o nervy! Kanály a stále se zužující koridor měl něco do sebe. Na startu se toho moc nahnat nedalo, když se to poprvé otočilo do sjezdu tak tam někdo před námi upadl na skále a musely jsme běžet… ale jinak si myslím že se mi podařilo zajet solidní závod bez chyb. Místní trať byla teda pro ramena docela síla, samy prudký skalky. Ale zvládly to! Ke konci se mi podařilo prokousat ještě pár pozic a bylo z toho skoro top 20 v cíli….mám radost, “ pochvalovala si Karla, kterou následující víkend ještě čeká MS v maratonu.

Výsledky ženy Elite:

1. Pauline Ferrand Prevot (FRA) 1:13:24 hod.
2. Anne Terpstra (NED) +0:41
3. Yana Belomoina (UKR) +0:56
4. Evie Richards (GBR) +1:05
5. Sina Frei (SUI) +1:39

13. Jitka Čábelická +4:36
21. Karla Štěpánová +5:57
25. Jana Czeczinkarová +8:05

Kompletní výsledky: ZDE

Foto: Robin Nevřala, Twitter PFP.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková