Jak vypadá kolo (skoro) za milion? Nese logo Festky, jmenuje se Scalatore Samurai a je jediné na světě

Výroba trvala 9 měsíců, je ručně dekorované a z dílny českého výrobce míří do Jižní Ameriky

Když zadáte v internetovém vyhledávači „nejdražší kolo“, pár kousků atakující sedmimístnou číslovku tam vyskočí. Za touto cenou stojí ozdobení zlatem a drahými kameny, použití výjimečných materiálů a technolgií. Nebo originální motiv, ruční práce výtvarného umělce….jako je to v případě české značky Festka a jejího nejnovějšího přírůstku Scalatore Samurai. Posuďte samy….  

Každé kolo Festka Prime je mistrovský kousek a originál připravený na míru budoucímu jezdci. Festka je jedním z mála výrobců na světě, kteří dokáží postavit karbonové kolo na míru. Její práce jde však mnohem dál. Za každým kolem Festka Prime se skrývá zajímavý příběh. Festce se navíc pravidelně daří přinášet unikátní grafická ztvárnění svých výrobků, čímž si získává rostoucí peloton obdivovatelů a zákazníků.

Nejnovějším přírůstkem v nejvyšší zakázkové kategorii jakou Festka nabízí, je již druhý případ spolupráce s ilustrátorem Michalem Bačákem (první byl model Festka Spectre Porcelain).

Model Scalatore, nejlehčí a nejpropracovanější rám z firemního portfolia, ručně dekorovaný Bačákovým nezaměnitelným stylem asijskou tematikou mytologických draků a samurajů překvapivě nebude jezdit v Asii, ale v Jižní Americe. Realizace kola Scalatore Samurai trvala devět měsíců.

„Rámy na této úrovni jsou buď skutečnými uměleckými díly vytvořenými renomovanými umělci, nebo se jedná o vysoce komplikované návrhy našeho uměleckého ředitele vyžadující bezkonkurenční mistrovství a přesnost provedení v lakovně,“ říká Michael Moureček, někdejší český reprezentant a spoluzakladatel firmy Festka.

A cena? Za unikátnost a jedinečnost stojí zaplatíte sice nemalý peníz, v rozpětí 750 tisíc až 1 milionu. Ale věřte, nebo ne, o takto personalizovaná kola vyráběná v jediném unikátním exempláři je rostoucí zájem. Po světě chodí nemálo cyklistických nadšenců, kteří se chtějí odlišit a jsou připraveni za nejvyšší kvalitu a jedinečnost zaplatit.

I v tomto případě je unikátní stavba karbonového rámu přesně na míru jezdci, samozřejmě i s citem vybrané osazení. Váha celého kola je 6,9 kg, elektricky ovládané řazení a hydraulické brzdy jsou od italského výrobce Campagnolo, karbonová kola Lightweight, sedlovka Schmolke a karbonový cockpit, řídítka a představec THM pocházejí od německých výrobců, pneumatiky dodal český výrobce Tufo. Kromě rámové sady je graficky upravený také představec a sedlo.

„Děkuji Festce, že dokázala vytvořit z těch nejlepších komponentů a rámu opravdu mistrovské dílo plné krásných detailů. Díky za tuto zkušenost, opravdu jsem si ji užil a jsem nyní hrdým členem rodiny Festka. Jsem tak šťastný, že už plánuji svůj další projekt,” říká majitel tohoto skvostu pan Mitchell.

Michal Bačák 

Vystudoval produktový design na UMPRUM ve Zlíně. Absolvoval grafickou stáž v Rotterdamu. Svými ilustracemi přispívá do renomovaných časopisů nebo spolupracuje s předními českými designéry a značkami. Svou ilustraci také často aplikuje na povrch použitých předmětů, včetně porcelánu nebo na stěny některých interiérů. Jedna z jeho posledních prací byla pro značku Hermes. V roce 2016 byl vyhlášen ilustrátorem roku v rámci Czech Grand Design. Fascinují ho netopýři, Leoš Janáček a pivo.

Festka 

Festka je česká technologická firma, která se specializuje na zakázkovou výrobu silničních kol a rámů nejvyšší kvality. Sídlo a výroba firmy je v centru Prahy v České republice. Festky sedlá celá řada zajímavých lidí od hollywoodských celebrit a miliardářů až po obyčejné začátečníky, kteří si chtějí užívat jízdy na mimořádném produktu, který vznikl např. i díky podpoře Evropské vesmírné agentury (ESA). Firmu založili Michael Moureček a Ondřej Novotný a na estetickou úroveň kol Festka dohlíží od samého začátku umělecký ředitel Tomáš Hnida. Zhruba 90 % procent rámů a kol firma exportuje do celého světa, 80 % míří k zákazníkům mimo EU – Asie, USA a Austrálie.

Autor, foto: TZ Festka

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková