„Výsledky recentních experimentálních studií potvrzují, že molekulární vodík mimo jiné snižuje také zánětlivou reakci tzv. “cytokinovou bouři“, která je v odborných časopisech spojována s průběhem onemocnění covid-19. Protizánětlivého účinku a selektivně antioxidačních vlastností molekulárního vodíku bychom rádi využili i my jako jisté formy post-covidové terapie, která by měla přispět k utlumení únavy, k celkové revitalizaci organismu a ke snadnějšímu návratu lidí do běžného života,“ potvrzuje docent Botek.
Vybraní účastníci studie na FTK UP podstoupí nejprve vstupní vyšetření – spirometrii a test aktuální fyzické kondice v podobě šestiminutového chodeckého testu, při kterém se monitoruje saturace krve kyslíkem, subjektivní pocit vnímaného úsilí nebo míra dušnosti. Během dvoutýdenní intervence, která spočívá ve stodvacetiminutové inhalaci molekulárního vodíku, mají probandi za povinnost si také monitorovat funkční stav organismu a zaznamenávat si subjektivní pocity únavy nebo kvalitu spánku. Po uplynutí dvou týdnů se dostaví na přetestování.
Řada lázeňských zařízení již nyní začíná nabízet postcovidové procedury, například Léčebné sanatorium Dr. Peták ve Františkových Lázních už v něm využívá i efekt molekulárního vodíku.
Ten se dostává do lidského těla běžně buď speciálně upravenou vodou (tzv. hydrogenovanou vodou), v tabletách anebo inhalací. „Z pohledu množství vodíku vpraveného do těla nám prozatím vychází nejlépe právě inhalace, i když jednotlivé způsoby administrace vodíku se mohou vzájemně doplňovat a zesilovat,“ vysvětluje docent Botek. Očekává se, že výsledky studie by mohly mít velký praktický dopad.