Úvodní strana > Zprávy a reportáže > Waťák je i pro holky parťák aneb 10 důvodů proč to zkusit
Už dávno není trénink podle wattů výsadou jen profesionálů. Kdy se vyplatí to zkusit a kdy rozhodně ne?
Trénink pomocí wattmetru je v cyklistickém světě velmi aktuální a diskutované téma. I přes to, že se jedná o problematiku krapet techničtějšího rázu, rozhodně to neznamená, že by pro dámy měl waťák zůstat v zapomnění. Já sama jsem si dala v roce 2019 za úkol ho zblízka prozkoumat a pochopit. Psala jsem Diplomovou práci na téma: Monitoring výkonnosti v cyklistice pomocí wattmetru, a využila tak studijní pobyt na Gran Canarii i jako tréninkové soustředění se sběrem dat.
Vzhledem k tomu, že trénování pouze podle tepové frekvence je nepřesné a závislé na mnoha faktorech, doplnění o wattmetr dělá tréninkový proces komplexnější a kvalitnější. Doby, kdy podle wattmetru trénovalo jen pár elitních profesionálů, jsou dávno pryč. Měřič výkonu se stává standardním vybavením i v poli hobby jezdců a jezdkyň. V tuto chvíli je na trhu velké množství druhů wattmetrů, které mohou být umístěny v pedálu, klice, náboji…
Trénování s výkonem (watty) znamená využití nejmodernějšího nástroje v cyklistickém průmyslu pro maximalizaci sportovního potenciálu. Wattmetr zaznamenává výkon ve wattech, tedy množství vykonané práce za určitý časový úsek. Výkon cyklisty na kole je dán součinem síly, kterou působí prostřednictvím svalů na pedál a úhlové rychlosti pedálu. Úhlová rychlost se dá také vyjádřit počtem otáček pedálu za minutu, tedy kadencí šlapání. To znamená, že pro dosažení vyššího výkonu můžeme buď silněji šlapat do pedálů, nebo otáčet pedály rychleji. Obojí vede principiálně ke stejnému efektu.
Pojďme si blíže představit 13 důvodů, proč trénovat s wattmetrem. Inspirovali jsme se od nejlepších světových autorů, zabývajících se touto problematikou (Allen a Coggan).
Trénování s wattmetrem samozřejmě skýtá i určité limity, ostatně každá problematika má dvě strany mince. Realisticky jsme tyto limity shrnuli do 4 hlavních bodů. Je na každém, aby zvážil pro i proti.
Pokud to však s trénováním a závoděním myslíte vážně, pravděpodobně se bez této pomůcky dříve nebo později neobejdete. Většina trenérů už staví tréninkové plány na bázi kombinace wattmetru a tepové frekvence, což zajišťuje velkou přesnost, účinnost a jasnou zpětnou vazbu pro všechny zúčastněné.
Sdílejte na:
copyright © 2016 - 2023 Dámy na kolech