Startuje 34. ročník závodu Gracia Orlová, v barvách týmu Force-SportRaces se představí i Nikola Nosková

Po dvouleté pauze se opět jede na území naší republiky prestižní ženský silniční etapový závod

Po 2 letech nuceného přerušení se uskuteční 34. ročník silničního etapového závodu Gracia Orlová. V termínu od 28.4. do 1.5. čeká na závodnice 5 etap v délce téměř 390 kilometrů.

Tradiční jarní závod kategorie UCI 2.2 patří mezi velmi kvalitně obsazovaný, i v letošním ročníku tu najdeme zastoupení národních reprezentací Belgie, Rakouska, Švédska, Polska a také Litvy a Estonska, ty pak doplní další UCI kontinentální a regionální týmy.

Česká republika bude mít letos trojí zastoupení: na startu se objeví tradičně tým Dukly Praha, uskupení Cyklotrenink a nově vytvořená formace Force-SportRaces mix team, v které se objeví několik zajímavých jmen. Po závodní pauze se bude chtít předvést v nejlepším světle někdejší mistryně Evropy do 23 let Nikola Nosková. Ta se v letošní sezóně připravuje opět v domácím prostředí ve spolupráci s rodným týmem KC Kooperativa Jablonec nad Nisou. Další zkušenou závodnicí je Nikola Bajgerová, která vznik týmu iniciovala.

Nikola Bajgerová a v pozadí Kristýna Zermanová při Gracii spojí síly

„Je to pro mě domácí závod, některé etapy se jedou 10 kilometrů od našeho domu, přišla mi hrozná škoda nestartovat,“ zmínila rodačka ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, která úspěšně kombinuje silnici a cyklokros.

„Oslovila jsem Petra Nováka (majitel a trenér SportRaces-pozn. red.), jestli něco nevymyslíme. Pod jeho vedením závodí nadějná juniorka Eliška Kvasničková.

„Dostala jsem podporu ve Force, poskytli nám dresy a mechanické auto. Petr zajistil všechny potřebné věci a dal tým dohromady.“

Tým tak tvoří tři ženy a tři juniorky. Vedle Nikoly Noskové a Bajgerové je zástupkyní zkušených další univerzálka, suverénka loňské cyklokrosové sezóny Kristýna Zemanová, která ale není ani na silnici žádným nováčkem, v r. 2019 získala na mistrovství republiky z hromadného závodu stříbrnou medaili.

Katka Hladíková to umí v terénu i na silnici

Trojlístek juniorek tvoří také zajímavá jména: Eliška Kvasničková, osmá z časovky na loňském evropském šampionátu v Trentu, Kateřina Hladíková, cyklokrosařka, která si na své konto připsala skvělé 3. a 4. místo ve SP v cyklokrosu.  Třetí mladou závodnicí je Nela Slaníková, která naznačila silové předpoklady v březnovém virtuálním MČR v e-cyklistice, kde skončila druhá za Kvasničkovou.

Zabezpečení SportRaces mix teamu během závodu bude na dvou mužích: jako manažer a kouč Petr Novák, práci mechanika bude mít na starost Ondra Zelený.

Závodu Gracia Orlová se zúčastňuje pravidelně okolo 120 závodnic z celého světa, mezi vítězkami byly pozdější mistryně světa, vítězky olympiád, např. Mariane Vos, která si připsala vítězství v r. 2008 a 2010, pětkrát vystoupila na nejvyšší stupeň Němka Hanka Kupfernagel, stejně jako Judith Arndt nebo Ellen van Dijk, vítězky dalších velkých cyklistických závodů na světě.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková