V Touškově kralovala opět Terpstra, Jitka Čábelická dojela třetí, Tvarůžková po kolizi s autem čtvrtá

Krásný závod připravil tým organizátorů z Města Touškov. Z vítězství se radovala sedmá žena UCI rankingu, Nizozemka Anne Terpstra. Nejlépe z českých závodnic dojela Jitka Čábelická, když ještě nestačila na vítězku z úvodního poháru Liu Schrieers

Už počtvrté hostilo Město Touškov naší nejvyšší domácí soutěž, vloni na podzim se tu Český pohár uzavíral, teď šlo o druhý závod z šestidílné série Izomat ČP MTB.

Věhlas kvality závodů Českého poháru už tradičně láká na start řadu zahraničních závodnic, a když k tomu přidáme navíc parádní technickou trať i pěkný příděl UCI bodů, není se co divit, že se i tentokrát na startu objevila sedmá žena průběžného hodnocení UCI rankingu Anne Terpstra (GHOST Factory).  Přijela také vítězka z úvodního poháru, který se jel na začátku dubna v Brně, čtyřiadvacetiletá Němka Lia Schrievers (29 er BikeSportBühne Bayreuth). A sešla se i kompletní česká špička, v čele s domácí jedničkou Jitkou Čábelickou (GAPP System – Kolofix).

Na závodníky všech dospělých kategorií čekal známý okruh vyšperkovaný atraktivními technickými pasážemi. Teplota byla příjemně jarní a k tomu naprosté sucho, ač mnoho míst republiky zkropil páteční déšť, Touškovu se vyhnul a tak se za plášti na mnoha místech hodně prášilo.

Tradičně o půl druhé se na trať vydaly ženy a závodnice do 23 let, kterých bylo na startu čtyřiadvacet, o jednu minutu později pak také kvalitní balík juniorek, posílený o zahraniční závodnice, s dalším minutovým odstupem se pustilo do boje nejpočetnější osmatřicetihlavé pole kadetek. Technický okruh v délce 4 kilometrů musela zdolat elita 6x, juniorky dostaly příděl čtyř kol, kadetky o jedno méně.

Hned v úvodním okruhu se lehce odtrhla silná čtveřice: Adéla Holubová (kola- bbm.cz), následovaná Jitkou Čábelickou, a zahraničními bikerkami Tersptrou a Schrievers. S menší ztrátou jela Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín), která – jak se později ukázalo-byla velmi ovlivněná nepříjemným incidentem, který ji potkal při rozjíždění. „Podívej na ten roztržený dres na ruce, takhle se mi vrátila těsně před startem, prý měla kolizi s autem,“ upozornil v zahřívací zóně na problém své závodnice Honza Slavíček.

Úvod druhého kola měla podobný průběh, jen se obtížném okruhu se strmými výjezdy a častými změnami rytmu prodlužovaly mezi závodnicemi odstupy. Ne čele se objevila mladá Němka, které se premiéra na touškovské trati očividně dařila. Když pak Anne Terpstra vyzkoušela sílu svých soupeřek a v jednom z delších kopců nastoupila, ze skupiny vycouvala Adéla Holubová.

V dalším kole zkušená nizozemská bikerka svou hru zopakovala, tentokrát tempu nestačila Jitka Čábelická a v nájezdu do čtvrtého z šesti kol ztrácela na zahraniční duo 20 vteřin. Spanilá jízda Terpstry pokračovala a do závěrečných 4 kilometrů už najížděla osamocená, s náskokem půlminuty na druhém místě jedoucí Liou Schrievers. Na třetím místě se do posledního kola prohnala Jitka Čábelická, ale naději vklínit se mezi dvě cizinky kazila víc jak minutová ztráta na čelo.

Po 1 hodině a 18 minutách přivítali fanoušci velkým potleskem suverénku elitního závodu Anne Terpstru. Nic se nezměnilo ani na dalších dvou místech, usměvavá Lia přijela se ztrátou 25 vteřin, na Jitku Čábelickou si diváci museli počkat další minutu a půl.  

„Trvalo mi trochu déle, než jsem  si to mohla začít užívat. Mám za sebou delší a těžší tréninkové období, takže mi trvalo dvě kola, než jsem se rozjela. Rozhodně jsem si holky zezačátku netestovala, jely se docela bomby. Věděla jsem ale, že druhou půlku umím líp, tak jsem zbytečně nebláznila,“ řekla sympatická Nizozemka, která ještě neopomněla dodat, že touškovskou trať má hodně oblíbenou.

Jitka Čábelická se na domácí půdě a v plné domácí konkurenci letos představila poprvé.  

„Spokojenost tak na půl, první půlka byla dobrá, na konci třetího kola přišlo pár chyb a chytla jsem od holek díru a ne úplně včas jsem se s tím srovnala. Odstup se začal zvětšovat, druhá půlka závodu byla slabší, ale s výkonem jsem spokojená. Jezdit sama, to je taková moje tradice, je to sice fajn v tom, že si můžu jet svoje tempo do kopce, ale ve skupině se zas člověk víc zmáčkne. Dneska to chtělo holky udržet…,“ zhodnotila svou cestu k bronzovému stupni Jitka.

Na rozšířené pódium se vešla i celkově čtvrtá Tereza Tvarůžková. „První dvě kola jsem byla taková jalová, úplně nevím, co se dělo, pak jsem se v druhé polovině rozjela a už to bylo lepší. Teď bych mohla jet snad jet ještě další dvě kola, necítím se unavená,“ popsala své pocity Tereza. Tu pak po závodech čekala cesta na kontrolní vyšetření v nemocnici.

Adéla Holubová skončila celkově na pátém místě a suverénně ovládla kategorii do 23 let.

„Spokojená samozřejmě jsem, i když jsem s holkama nevydržela tak, jako na poháru v Brně. První dvě kola to šlo, ale pak nastoupila Terpstra, chvíli jsem se držela, ale nešlo uviset. Další kolo jsem se z toho vzpamatovávala, než jsem zas chytla svůj rytmus. Jsem víc tempař, ty zrychlení mi moc nejdou, ale pracujeme na tom,“ podělila se o pocity usměvavá Adéla.

Jiskru v oku měla i druhá z mladých závodnic v této kategorii Aneta Novotná, byť její odstup na úspěšnější rivalku byl přes 4 minuty. „Je to vše na dobré cestě. Letos mám za sebou teprve druhý závod, vím, že je přede mnou ještě hodně práce, ale zdraví drží, kolena nebolí a to je pro mě hodně důležité,“ těšila se z pocitů Aneta, která získala podporu týmu Kolofix – Reclino.  

Naopak dobré vzpomínky si neodveze další z favoritek této kategorie Karolína Bedrníková, která závod protrpěla. “Bolí mě břicho,  včera jsem zvracela, až ráno jsem se rozhodla, že dnes pojedu, vypadalo to dobře. Ale nic moc jsem nemohla sníst, není to úplně dobrý, ” svěřila se Karolína, kterou hned v neděli čekají talentové zkoušky na FTVS.  

V juniorské kategorii se očekával souboj Elišky Hanákové (Rexonic team) a domácí Simony Spěšné (jb Brunex Superior). Nakonec se žádné drama nekonalo, lepší den měla Hanáková, která odjela všem a v cíli se radovala z náskoku více jak minuty.

„Ani jsem to nečekala, hlavním cílem bylo vyjet nominaci na SP v Albstadu, co je první týden v květnu. Tak snad se to povedlo. Žádnou taktiku jsem si neplánovala, jen se zkusit držet Simči Spěšné. Nakonec jsem jela sama. Já od Brna trochu potrénovala i na silnici, jela jsem taky časovku na poháru v Jevíčku, kde jsem byla sedmá,“ zmínila své tréninky Eliška.

Simona Spěšná se po průjezdu cílem na chvíli ztratila, ale o pár desítek minut už jsme ji potkali v týmovém stanu a v dobrém rozpoložení.

„Chci všem moc poděkovat, že se na nás přišli podívat, protože tady je vždycky báječná atmosféra a dneska to bylo super. A byli tady i lidi z mého týmu, přitom je ve Švýcarsku jejich pohár, tak to mi udělalo velkou radost. No a mj výkon…pořád se nemůžu dostat tam, kam bych chtěla. Nevím proč, je to takový zamotaný…minulý týden jsem tady zajela skvěle, dala jsem Adélce Holubové 4 minuty a dneska jsem dostala za jeden okruh skoro minutu a půl. Tak musíme zjistit, co se děje,“ rozebrala své pocity členka stáje jb Brunex Superior.

Závod kadetek ovládla stejně jako v Brně Amálie Gottwaldová z CP týmu, když porazila o 42 vteřin mladší ze sester Hanákových, Aničku.

Výsledky ženy Elite + 23

  1. Anne Terpsrta (NED, Ghost Factory) 1:18:09 hod.
  2. Lia Schrievers (GER, 29er BikeSportBühne Bayreuth) +0:25
  3. Jitka Čábelická (GAPP System – Kolofix) +1:52
  4. Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín) +3:04
  5. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +3:57

Výsledky juniorky

  1. Eliška Hanáková (Rexonix Racing) 1:10:47 hod.
  2. Simona Spěšná (jb Brunex Superior) +1:09
  3. Karla Nováková (Jar. Kulhaý Cycling) +2:11
  4. Szonia Greman (HUN, Cube-Csömör MTB) +3:35
  5. Adéla Kotlíková (CK Loko Rakovník) +5:01

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková