Titul mistryně Evropy v maratonu získala obhájkyně Natalia Fisher, Karla Štěpánová se blýskla 8. místem!

Na Malevil Cupu se bojovalo se o tituly evropských šampionů v maratonu

Dvacátý šampionát starého kontinentu, jehož hostitelem byl Malevil Cup měl tyto charakteristiky: rychlý, prašný a především extrémně teplý. Zatím co obrovské vedro zhatilo šance na úspěch některým medailovým favoritkám hned zkraje závodu, např. Švýcarce Ariane Lüthi, do karet hrálo obhájkyni titulu Španělce Natalii Fisher, která si dojela pro další elitní titul.

Závod žen vystartoval z Jablonného v Podještědí o hodinu dříve než ten mužský a byl o 10 km kratší. Nicméně i 90km porce náležitě prověřila fyzickou i psychickou odolnost, což v cíli potvrdil i vítěz mužské kategorie Ital Fabian Rabensteiner.  

Jenže španělská bikerka měla zkrátka dobrý den, kdy se ji sešlo vše. Závodem prolétla průměrnou rychlostí 21,7 km/hod a tak se po 4 hodinách a necelých 10 minutách radovala v cíli ze splněné obhajoby.

 „Jsem moc ráda, že se mi podařilo titul obhájit. Neměla jsem před startem nějaké přehnané ambice, před dvěma týdny jsem měla covid a minulý týden na SP v Leogangu jsem spadla a velmi pohmoždila rameno. Ale kupodivu jsem se dnes cítila dobře a silně,“ líčila v cíli osmadvacetiletá Natalia.

„Dlouho jsme jely spolu s Janinou, pak jsem zaútočila ještě před Oybinem, kde ona udělala chybu a já situace využila. Mám radost, byla tu celá moje rodina, krásný den. Musím poděkovat organizátorům za hezký závod, moc jsem si to tady užila,“ vzkázala pořadatelům Natalia, která se také nechala slyšet, že jejím cílem jsou OH v Paříži.

Na druhém místě se po dlouhých 5 minutách objevila sedmadvacetiletá švýcarská závodnice Janina Wüst. Bronz putuje zásluhou Claudie Pereti do Itálie.

Češky zabojovaly: Karla Štěpánová 8., mezi nejlepší patnáctku se vešla Helena Karásková i Milena Kalašová

 

Radost českým fanouškům a samozřejmě i sobě udělala Karla Štěpánová, která vybojovala krásnou 8. příčku. Přitom ji první polovina závodu úplně nesedla, na prvních mezičasech se pohybovala okolo patnáctého místa, očividně ale s dostatkem sil, které dokázala prodat v náročnější druhé části.

“Vůbec bych nečekala takhle dobrej výsledek, navíc v takové konkurenci. Prvních třicet kiláků mi vůbec nechutnalo, říkala jsem si, že jestli holky pojedou takhle, tak dostanu fakt velkou dardu. Naštěstí jsem si ale síly rozvrhla dobře a od půlky jsem se už rozjela. Holky jsem navíc sjížděla i ze sjezdu. Nejtěžší stoupání na Hvozd bylo fakt peklo, říkala jsem si, že hlavně nesmím vycvaknout, dost holek jsem tam dojela. Před startem jsem ale to osmý místo opravdu nečekala, říkala jsem si, že by byla dobrá patnáctka,” řekla v cíli pro server mtbs.cz spokojená Karla

O umístění v desítce nejlepších dlouho bojovala i nestárnoucí Helena Karásková, která se ale v samotném závěru propadla na 12. místo. I to je ale v nabité konkurenci velmi slušný výsledek.

Tak ano, dvanácté místo je pěkný, ale 10. bylo na dohled. Vlastně jsem jela posledních 25km sama na 10 místě, ale 5 kilometrů před cílem mě dvě holky dojely a já už měla v nohách hodně prázdno. Tak to mě trochu mrzí…Na druhou stranu, měla jsem i slabší chvíle, mohlo to dopadnout hůř, kolem 50 kiláku jsem bojovala s křečema, chvílema to moje závodění spíš vypadalo jako putování na kole,“ popsala Helena důležité okamžiky závodu. „Na projetí tratě před závodem jsem čas neměla, ale občas tu bylo něco z Xterry Germany, co jsem poznávala, „doplnila úspěšná mulstisportovkyně, která právě v závodech terénního triatlonu posbírala řadu světových úspěchů.

Úřadující mistryně republiky v maratonu Milena Kalašová doplnila své úspěšné krajanky, kdy dojela na 14. místě, když zaostala za Helenou Karáskovou o necelé čtyři minuty. 

Evropský mistrák byl pro mě loterií, vzhledem k předpovědi extrémně vysokých teplot. Od problémů se srdcem horko dost špatně snáším a mé obavy se bohužel naplnily. Takže spokojenost s výsledkem je i není. Vím, že bylo na víc. Od startu jsem cítila sílu, dlouho jsem dokázala akceptovat tempo nejlepších žen, ale ve výjezdu na Hvozd najednou konec, vedro mi vypnulo nohy. Je klika, že jsem si do té chvíle vybudovala slušný časový polštář na zbytek startovního pole, protože i přes totální výkonnostní pokles jsem dokázala do cíle dovést 14.místo. Každopádně, je to taky jeden závod z mnoha, sezóna nekončí, ME je za mnou a další výzvy přede mnou…”

Výsledky Ženy Elite


1. Natalia Fischer (ESP, BH Templo Cafes) 4:09:07 hod.
2. Janina Wüst (SUI) +4:59
3. Claudia Pereti (ITA) +7:44
4. Sandra Mairhofer (ITA) +10:08
5. Aleksandra Andrzejwska (POL) +14:04
6. Ariane Lüthi (SUI) +14:46
7. Silvia Scipioni (ITA) +15:42
8. Karla Štěpánová (Cyklostar Head Pirelli) +15:46

12. Helena Karásková Erbenová +22:51
14. Milena Kalašová +26:38
24. Kateřina Krutílková +56:01
27. Petra Gávelová +1:12:00 hod.

Kompletní přehled výsledků ZDE

Foto: Jan Němec, mtbs.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková