Třetí titul pro Terezu Neumanovou, soupeřkám ukázala sílu

V deštivé sobotě bojovaly české a slovenské cyklistky o národní tituly. Mezi ženami byla nejlepší Neumanová, juniorky ovládla Kopecky

Úřadující mistryně republiky Tereza Neumanová naplnila roli favoritky a obhájila na společném mistrovství Česka a Slovenska prvenství v hromadném závodě. Členka stáje LIV Racing Ixtra získala již třetí titul, vedle loňského se třiadvacetiletá závodnice radovala již v roce 2019.

Po čtvrteční časovce, která se jela v okolí jihočeského Kovářova se dění závodu přesunulo do Mladé Vožice. Pro závodníky byl přichystán 19,8 km dlouhý okruh s výrazným 6kilometrovým stoupáním, ženy a juniorky ho měly jet 5x, nicméně kvůli nepříznivé předpovědi počasí byl na základě rozhodnutí hlavní rozhodčí Simony Davídkové zkrácen na 4 okruhy.

Hned od prvních kilometrů se aktivně závodilo, do úniku se pustila Markéta Hájková, hájící barvy týmu BePink, v druhém ze čtyř kol se v dlouhém kopci odpoutala vítězka čtvrteční časovky Denisa Slámová (Cyklotrenink.cz). Tou dobou se na čele utvořila zhruba 15členná skupina, z které postupně odpadávaly slabší závodnice.

Peloton, v němž byly všechny favoritky, včetně loňských medailistek Neumanové, Bajgerové a Noskové jel takticky, aktivitou překypující Denisu Slámovou si držel na dohled, její náskok náskok činil maximálně 50 vteřin.

Ještě 10 kilometrů před cílem si držela náskok 12 vteřin, ale pak přišel atak Nikoly Noskové, díky kterému se již pětičlenná skupina na vedoucí ženu dotáhla. Bylo jasné, že se bude rozhodovat v cílovém zhruba 500metrovém kopci.

Tam se předvedla v plné parádě Tereza Neumanová a s přehledem zvítězila. Druhé stříbro z letošního mistrovství brala Nikola Bajgerová, bronzem potěšila lehce nervózně přihlížejícího Pepu Hladíka, manažera týmu Brilon cyklokrosová mistryně Kristýna Zemanová. Bez medaile zůstala Nikola Nosková, spurtující na 4. místě, stejně tak i hrdinka a nejaktivnější jezdkyně dne Denisa Slámová, které už na cílový kopec nezbyly síly, ta dojela pátá.

Ohlasy medailistek

Tereza Neumanová se před startem nechala slyšet, že vzhledem k blížícímu se Giru Donna, které s týmem jede, nastupuje do závodu z plného tréninku. Nicméně touha po obhajobě je velká. Tato současná česká jednička, která už si v letošní sezóně připsala několik kvalitních výsledků mezi světovou konkurencí zvládla závod dokonale takticky a v cílovém finiši ukázala svou převahu.

„Je rozdíl závodit ve světě a v Česku, navíc byl závod dost krátký, takže se jelo hned od začátku A musím říct, že pocitově to byl jeden z nejlepších závodů, co jsem tady doma jela, protože holky závodily a bylo to spravedlivý, každá z nás může mít fakt dobrej pocit“ pochvalovala si Tereza průběh.

„Taktika se asi povedla, když jsem vyhrála. Hodně se nastupovalo, pokaždé jsme někoho v kopci nechaly, zbylo nás tam pár. Když odjela Denis, bylo nás tam pět, ale měly jsme to pod kontrolou, i když měla k dobru i přes dvacet sekund. Já jsme věděla, že když dojedeme hromadně k cíli a budeme spurtovat, tak je velká šance, že si pro ten mistrovský dres dojedu,“ popsala svou strategii, která jí vyšla na jedničku.

Lehký smutek Nikoly Bajgerové z druhého místa v časovce, kdy titul utekl o půl vteřiny vystřídala radost z další stříbrné medaile. „Dnes to bylo zase kousek, ale titul je ve správných rukou. Kopce mi moc nechutnaly, jsem ráda, že jsem se tam snad za oči udržela a jsem fakt šťastná, že jsem mohla spurtovat o druhé místo,“ pochvalovala si závodnice týmu Force. „Trochu mi vadilo, že byl závod zkrácený, přeci jen mistrák žen na 80 km, to není úplně dobrý, ale s tím jsme se musely popasovat všechny.

Byla tu skvělá atmosféra a já stihla i vnímat lidi od nás ve fun zóně, to bylo super, hnalo mě to i v tom posledním kole, kdy jsem věděla, že nastoupí Nikola Nosková a musela jsem uviset za jejím zadním kolem,“ popsala rozhodující okamžiky závodu i lidi z týmu Force, jejího zaměstnavatele.

Spokojenost a lehký úsměv měla ve tváři Kristýna Zemanová, královna českého cyklokrosu, která se dokázala připravit na silniční vrchol výborně.

„Bylo to dneska strašně těžký, i tím počasím…takové cyklokrosové na silnici, závod byl hodně poctivej. Škoda, že nám to zkrátili, myslím, že by mi delší závod sednul ještě víc. Pořadí se rozhodlo na 500, tam Terka nastoupila, zachytila to jen Niki Bajgerová, já měla 200 metrů před cílem mezeru, ale i náskok na Nikolu Noskovou, tak už jsem si věřila, že to dopadne na to třetí místo. Takže spokojenost,“ okomentovala spokojeně bronzová Kristýna.

Juniorky

Závod juniorek byl soubojem Elišky Kvasničkové a Julie Kopecky. Tyto dvě mladé dámy držely krok až do samotného závěru s elitními ženami. V posledním stoupání ale vypadla suverénka čtvrteční časovky Kvasničková, zatím co Julia Kopecky, startující za nizozemský tým Cc Pave 76 zvládla ostré tempo nejlepších a do cíle nakonec přijela s luxusním náskokem 49 sekund. Třetí byla Barbora Němcová.

„Dnes jsem jela buď vyhrát, nebo úplně prohrát, bylo strašně těžké uviset ty nejlepší, už jsem jednou odpadla, ale zas si to dojela zpátky. Na konci jsem jela, co to šlo, aby nás nedohnala Eliška,“ radovala se spontánně Julia, která si odveze národní dres domů, do Nizozemí.

Výsledky ženy (78,9 km):

1. Neumanová (Liv Racing Xstra) 2:14:38
2. Bajgerová (Force KCK Zlín) -2
3. Zemanová (Brilon racing team MB) -6
4. Nosková (Lawi junior team) -11
5. Slámová (Cyklotrenink) -14

Výsledky juniorky (78,9 km):

1. Kopecky (Cc Pave76) 2:14:52
2. Kvasničková (SportRaces Cycling) -49
3. Němcová (Sportcomplex Břeclav) -6:31.

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková