Mít či nemít? Mobilní motor přemění vaše kolo na elektro za 30 sekund

Zdánlivě jednoduché věci mohou nabídnout dokonalé řešení….

V současném cyklosvětě už se dávno neřeší, zda tu elektrokola mají své místo, ale pozornost se upíná na jejich váhu, dojezd, resp. kapacitu baterky, její umístění.  Hodně po svém se do tohoto problému opřela skupina inovátorů společnosti Livall z Los Angeles, kteří navrhli mobilní motor, který přemění vaše kolo na elektro za 30 sekund.

 

Projekt byl představen na platformě Kickstarter, cílem bylo vybrat 25 tisíc dolarů, ale částku se podařilo výrazně překročit, v tuto chvíli je na účtu téměř 370 tisíc dolarů a přitom do konce kampaně ještě zbývá 40 dní.

 

Systém PikaBoost nabízí až 250 wattovou dopomoc, váží 3 kg a kapacita baterky se dokáže při brzdění znovu dobíjet

Jak to funguje?

Nový systém elektrického motoru Livall PikaBoost je navržen tak, aby se připevnil k sedlovce kola bez asistence a změnil jej na elektrické kolo za nárokovaných 30 sekund.

Celý systém PikaBoos má samosvorný mechanismus, takže montáž je jednoduchá. Energie motoru je přenášena prostřednictvím válečku, který je umístěn na zadní pneumatice.

Jednotka PikaBoost údajně váží 3 kg a poskytuje dojezd 30 km na jedno nabití.

PikaBoost nabízí tzv. regenerační brzdění, což znamená, že baterie se dobíjí při jízdě z kopce nebo když zpomalujete, což pomáhá zvýšit dojezd.

Motor je napájen 234Wh baterií, která se nabije za tři hodiny. Bude možnost dokoupit i další baterie, které zapojíte do jednotky a zdvojnásobíte její dosah.

Za 30 vteřin e-bike

Rychlé připevnění k jízdnímu kolu bez jakýchkoli montážních prací je teoreticky výhodou oproti ostatním konkurentům, kteří nabízí soupravy pro přestavbu klasického kola na e-bike.

Rychlá instalace a demontáž otvírá další možnost a tou je snadná přenositelnost mezi dalšími koly.

Chytrý motor

Motor PikaBoost je uložen v jeho širokém zadním válci, o kterém výrobce tvrdí, že je odolný vůči opotřebení a je navržen s mírným běhounem, takže funguje s různými šířkami pneumatik i ve vlhkých podmínkách.

Kromě baterie obsahuje tělo PikaBoost elektroniku, která snímá pohyb, zatímco sada akcelerometrů zjišťuje, zda brzdíte, a odpojí napájení motoru, čímž se aktivuje také regenerativní brzdění v jednotce.

Elektronika také zjišťuje změny kadence šlapání a úhel stoupání a podle toho upravuje výkon.

Když integrované zadní světlo zaznamená zpomalení, funguje jako brzdové světlo. PikaBoost obsahuje také USB port, takže jej můžete použít jako powerbanku pro váš telefon a jiná USB zařízení.

Mezi další funkce patří zámek Bluetooth, který automaticky uzamkne jednotku tak, aby nemohla fungovat, když jste mimo dosah Bluetooth.

Tři jízdní režimy

PikaBoost lze použít ve třech různých režimech, v závislosti na vašich preferencí.

V režimu Cruise bude jednotka automaticky udržovat rychlost, i když přestanete šlapat do pedálů.

V režimu Roll se jednotka zapne, aby poskytla pomoc, když jedete do kopce nebo jezdíte po nerovném terénu, ale sama se vypne na rovině a z kopce.

V režimu Exercise jednotka dává dodatečný odpor prostřednictvím svého regenerativního brzdění, takže během jízdy budete více trénovat a zároveň dobíjet baterku.

 

Jak získat a za kolik?

Livall spouští systém PikaBoost na Kickstarteru s 50procentní slevou pro první podporovatele, čímž se maloobchodní cena jednotky po uvedení na trh snížila na 299 dolarů.


Pokud chcete být o krok napřed, podívejte se na stránky Kickstarteru.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková