Královny bahna, písku. Zajímavosti z národních mistrovství v cyklokrosu v Evropě

Jak si vedly bikerky, kdo nepřijel na start, kde se postavila na start nejstarší závodnice?

Domácí bahnitý mistrovský závod v cyklokrosu je minulostí, jak jsme psaly v naší reportáži, mezi ženami si pro druhý titul dojela Kristýna Zemanová. Tento víkend se ale o dresy národních šampionů pro rok 2023 bojovalo po celé Evropě. Kdo získal prestižní titul a kdo z bikové komunity si odskočil pro úspěch i v této zimní disciplíně?

Mnoho závodů se jelo za perfektních cyklokrosových podmínek – byl déšť a bláto.

V Belgii, v cyklokrosové velmoci si dojela pro titul Sanne Cant, která navýšila svou sbírku, když přidala už své 14 vítězství v národním šampionátu.

Napínavé souboje se očekávaly v Nizozemí, kde se tradičně schází asi největší konkurence. O titul soupeřila top desítka současné světové scény. Z vítězství se nakonec radovala dvacetiletá Puck Pieterse.  Raketa letošní sezóny předvedla vynikající výkon „v závodě s loužemi po kolena a blátem po kotníky“, jak popsal podmínky server cyclingnews. 

Se ztrátou víc jak půl minuty skončila na druhém místě Ceylin Carmen del Alvarado, bronz zbyl pro vedoucí ženu SP Fem Van Empel. Bez medaile zůstala například stříbrná ženy světového šampionátu Lucinda Brand, která dojela na 6. místě, o čtyři místa za ní dojela majitelka duhového dresu z Fayetteville, Marianne Vos.

Titul francouzské šampionky vybojovala Hélène Clauzel, která konečně oslavila elitní titul. “Tento dres musel být jednoho dne můj!”, řekla. “Za dva týdny ho povezu v Besançonu (jede se zde Světový pohár) a to pro mě hodně znamená. Snila jsem o tom, přemýšlela jsem o tom měsíce a konečně se to podařilo.”

Cesta pro ni ale nebyla snadná, ještě v závěrečném kole měla těsně za sebou mistryni světa v MTB do 23 let Line Burquier, rozhodovalo se až v samotném cíli.  

V závodě chyběla mnohonásobná mistryně světa Pauline Ferrand Prevot, která se sice v letošní cyklokrosové sezóně nepředstavila nijak oslnivými výsledky, ale je o ní známo, že se umí připravit na pro ni důležitý závod. Pauline je ale v rekonvalescenci po prodělaném zranění, zánětu nohy, které si přivodila v prosinci.

Ve Velké Británii zvítězil supertalent Zoe Bäckstedt, dvojnásobná juniorská mistryně světa z loňského silničního šampionátu, která odjela sólo závod a získala tituly mezi elitou i do 23 let. S tříminutovým odstupem si pro stříbro přijela bikerka Annie Last.

Na seznamu národních mistryň bude další zástupkyně bikové scény Švýcarka Alessandra Keller, která získala druhý titul v řadě. Ačkoliv je z terénu kluzké podmínky zvyklá, závod hodnotila jako hodně obtížný. “Dnes to byly opravdu cyklokrosové podmínky, náročné, hluboké, kluzké a blátivé a Rebekka Estermann mě trápila až do cíle. Takže jsem šťastná, že to nakonec vyšlo podle plánu a můžu obléknout mistrovský dres pro další rok.”

Zajímavosti v číslech

A ještě pár zajímavých čísel z cyklistických velmocí, nejen těch cyklokrosových. Nejpočetnější startovní pole bylo ve Velké Británii, v elitě, třiadvacítkách a juniorkách se sešlo 67 závodnic. Jen o dvě ženy méně viděla Francie, která zastínila i takovou velmoc, která generuje světové šampionky jakou je Nizozemí.

Překvapením z opačného spektra byla slabá účast ve Švýcarsku, celkem pouze 17 závodnic.

A jedna mimoevropská perlička – zajímavě pojali domácí mistrovství v Japonsku, kde byl závod Elity otevřen i pro kategorie masters. Nejstarší závodnicí pak byla Mutsumi Sudou, která v únoru oslaví 54. narozeniny. Skončila na 16. místě, za jejími zády dojelo dalších 8 závodnic. 

 

Kompletní přehled národních šampionů pro rok 2023  najdete ZDE. 

Zdroj: Cyclingnews, Cyclocross.com

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková