Dozvuky bahenního ČP v Kutné Hoře

Prohlášení a omluva ze strany ČSC

Hned po sobotních závodech zaplavily sociální sítě krátká videa a fotky s bahenní lopotou závodníků všech kategorií, od kadetů po elitu. Pro sledující v teple domova možná pobavení, pro mechaniky i samotné závodníky už tolik ne. Euforie těch nejlepších v cíli byla logická, první body, odměna za dřinu nejen v závodě, ale i tomu předcházející přípravu. Byla ale spousta těch, co závod vzdali, i těch, co kvůli zdraví i oprávněným obavám o zničení materiálu do závodu nenastoupili. Čísla jsou nekompromisní, šlo o zhruba 40% závodníků.

Jedna věc je jistá, závod v Kutné Hoře se nepovedl. Kombinace špatného počasí, ale i zvolené lokality i tratě, kde je špatně nasákavá půda a v podstatě je tu jistota, že když prší, povrch se promění v hluboké bahniště. Pro všechny statečné tak byl závod bez přehánění očistcem, kdy vyhrála vůle a energie nosit kolo na zádech. Kdo tlačil, prohrál.

 

Na Český svaz cyklistiky, promotéry ČP, pořadatele závodu, ale i mezinárodního rozhodčího (závod byl kategorie C1, do Kutné Hory byl nominovaný polský rozhodčí) se snesla velká vlna kritiky, proč nebyl závod zrušen.

V bikové komunitě rezonuje názor, že se jet nemělo, na druhu stranu pamětníci vzpomínají na několik extrémně náročných závodů, také po kotníky v bahně. Z vlastní zkušenosti uvedu dva: ME ve francouzském Métabief a SP v Budapešti (1994, 95). Zejména závod v Maďarsku byl tomu kutnohorskému podobný. Jenže tu startovali světoví elitní závodníci, ne mládež.

Předseda komise MTB Josef Dlohoš na téma zrušení závodu uvedl: “Těžké rozhodnutí. Měli jsme dvě porady, diskuse byla dlouhá a vášnivá. Apelovali jsme na to, aby se závod zrušilo, jenže názory týmů nebyly jednoznačné. Byla skupina, která nic rušit nechtěla, měla vybavení, techniku, strategii a závod odjela. Závod se na konec jel, ale neměl.”

Následně Český svaz cyklistiky vydal prohlášení, v kterém vyslovuje omluvu a upravuje hodnocení seriálu ČP horských kol, právě kvůli neregulérnímu úvodnímu dílu.  

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková