Už dávno neplatí, že chrániče slouží jen těm, co si zamilovali adrenalinové ježdění, divokou jízdu lesem, po skalkách, kořenech, skoky na lavicích v bikeparku. Tedy, abychom to upřesnili, od té doby, co se na trhu objevily tzv. soft chrániče, rozšířili se mezi širší bikovou komunitu, hojně mezi něžné pohlaví. Protože, kdo by chtěl mít zbytečně odřená kolena, lokty, když si jede vyzkoušet nějaký hladký trail, není si jistý v klopenkách. Nebo na trase pěkného výletu je pár míst, z kterých má respekt, ale zároveň jejich zdolání přinese opravdový prožitek.

Zkrátka, lehké a prodyšné chrániče nejsou zbytečnou investicí, pokud pro vás nekončí terén na šotolinové cestě. Tady je náš jeden vyzkoušený model – 100% RIDECAMP.

Když uvidíte reklamu na produkty americké značky 100%, většinou to bude s nějakým drsným bikerem v ještě drsnějším terénu. Jenže tato značka má už díky svým mnoha produktům přesah, jak na silnici, tak i do mountainbikingu v pohodové, rekreační formě.

Do této kategorie patří i chrániče loktů a kolen 100% RIDECAMP. Jsou lehkou a pohodlnou ochranou pro ty, kdo chtějí základní chrániče s důrazem na komfort nošení.

Předností těchto chráničů je jejich pružnost, kdy i ochranná plocha je ohebná. Základ tvoří návlek z dvou materiálů, zadní část loketního i kolenního chrániče je z prodyšné, pevné a dostatečně pružné síťoviny.

Přední díl je z jemně perforovaného tenkého neoprenu. Na něm je pak ochranný, docela tenký díl z oděruodolné tkaniny. Tento díl je na loketním chrániči protažen tak, aby ochránil i část předloktí. V případě kolenního chrániče pokračuje polstrovaná vrstva od kolene až do poloviny holenní kosti.

Horní část obou návleků zakončuje na vnitřní straně silikonový proužek. Díky tomu zůstává návlek i při jízdě v hrbolatém, drncavém terénu na svém místě. Není třeba po každém sjezdu upravovat a usazovat na to správné místo. 

Obvody horních okrajů u kolenních i loketních chráničů nejsou příliš velké, ve vztahu k velikosti (my zvolily L, v nabídce jsou od S po XL), ale díky pružnosti se nějaké ty potřebné centimetry doženou.

Výhodou subtilnosti chráničů je to, že se vejdou i pod dres s dlouhým rukávem, pokud je také z trochu pružného materiálu. Pokud jezdíte na delší výlety s batohem, zůstane vám i po jejich uložení dostatek místa na spoustu dalšího. Chrániče můžete i srolovat do ruličky, přeložit.

Z těchto popsaných vlastností plyne jasný závěr – tyhle chrániče nejsou určeny pro těžké downhillové či enduro sjezdy.  Nechrání oblast kolen ze strany, ochranná hmota není dostatečně tlustá, aby zvládla chránit část těla při nárazu do něčeho pevného, tvrdého.

Ale zároveň z toho plynou výhody – nízká váha, vysoká flexibilita, takže chrániče najdou využití při tréninku na cross country tratích, na trailech nebo při celodenních vyjížďkách, kdy střídáte různě obtížné terény. Velmi užitečný doplněk pro vaše cyklistické zážitky i posouvání limitů si vás může získat i velmi příznivou cenou, chrániče loktů RIDECAMP seženete od 940 Kč, kolenní od 1100 Kč. 

Při našem testování jsme měly v barevně sladěném designu rukavice 100% Geomatic. Ty ochrání ruce i v náročnějším terénu, mají řadu zajímavých prvků a tak jim věnujeme samostatný článek.

Další informace o nabídce značky 100% najdete na stránkách českého zastoupení Levelsportkoncept.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková