TREK odhalil kolekci 2017. Dámská sekce posiluje.

Na co se můžete těšit za novinky od TREKu v příštím roce? Vyzvídaly jsme a fotily pro vás na mezinárodní prezentaci v moravském Mikulově, kde americký gigant vytáhl svá největší esa.

Pokud nám vloni přecházel z všemožných barev a kombinací zrak, letos byl první dojem výrazně klidnější. Minimálně, co se týkalo dámské prezentace. To ale rozhodně nebereme jako minusový bod. Velmi záhy, při prohlídce jednotlivých modelů si designová jednoduchost nebo na mnoha kolech dominující černý mat získával náš zájem. A nadšení nabralo na obrátkách, když nám byly představeny horké novinky, které pro příští rok značka TREK nabídne.

Za zmínku stojí i zřetelná prezentace pojetí jednotlivých dámských modelů. V případě špičkových závodních biků je základem pánský rám, s využitím špičkových technologií, doplněný dámskými kontaktními komponenty. To, že jde o kolekci pro ženy, dokladuje rozsah velikostí (od 13,5) i variabilita v použití různých průměrů kol (27,5 a 29“). Naopak třeba silniční řada Silque je od základu navržená s ohledem na rozdílné tělesné proporce žen, přičemž užívá technologií, jaké najdeme u pánských modelů.

Fuel EX – poprvé a hned 3x

Fuel EX 9.8.

Jedna ze zásadních novinek značky TREK v dámské sekci. Tento celoodpružený bike byl v pánské verzi i vloni, verze „ women´s “ chyběla. Ale poptávka po kolech tohoto typu rapidně narůstá a tak pro příští rok budou v nabídce hned tři modely, v různé výbavě. Nahrazuje tak modelovou řadu LUSH. Fuel EX pro r. 2017 doznal oproti loňsku několik změn, které mají nabídnout ještě intenzivnější zážitky z trailového ježdění. Mění se zdvih, z původních 120 na 130mm, vpředu i vzadu, je zkrácená zadní stavba, pro lepší ovladatelnost kola. V pánských modelech jsou rámy kompatibilní jak na 27,5, tak i na 29“ kola, v případě dámských modelů se toto odvíjí od velikosti rámu: ty menší (14,15,5) jsou osazeny 27,5“ koly, další dvě (17,5 a 18,5) mají pak 29“. Doporučení je i k šíři plášťů, aby byl jízdní pocit optimální. Pro prvně jmenovanou velikost kol je to šířka 2,8, na devětadvacítky maximálně 2,4.

FUEL EX 8

Fuel EX 8 je prostřední ze tří nabízených variant. Pěkně zpracovaný hliníkový rám, osazen sadou Shimano XT, tlumení je z dílny FOX, přičemž zadní tlumič Fox Performance disponuje technologií RE:aktiv. A co holky řeší, je převodník, v tomto případě padla volba na sadu 2X11, tedy no limit ve volbě horských terénů a prudkých výjezdů. Palec nahoru.

 

Přichází nová generace REMEDY, pro dámy mazlík v karbonu.

REMEDY komplet

Kolo, které znáte z našich testů, má v příští sezóně také několik úprav a díky tomu cílí na odvážnější, agresivnější jezdkyně. Mění se zdvih, z původních 140mm na 150mm. Geometrie rámu je víc položená a ještě stavitelná (o to se stará systém Mino Link, kterým můžete upravit jemně úhel hlavové trubky). Co je prezentováno jako velmi užitečné, je tzv. Knock Block, integrovaný systém v hlavovém složení, který zajistí, aby se při pádu neotočila řidítka a nepoškodila rám. Tím, že kolo směřuje do drsnějšího terénu, jde o velmi praktickou záležitost. Kdo nepadá, jezdí pod své hranice. Systém tlumení, oproti modelům Fuel EX, má na starost Rock Shox.

RMEDY 9.8 carbon

Pro dámy bude REMEDY k mání jak v hliníkové verzi, tak nově i pěkně vymazlený model 9.8 v karbonu a ve dvou barevných provedeních. Co potenciální zájemkyně jistě ocení je použití dvojpřevodníku, byť je trend u dražších kol osazení 1×11 (nebo již 1×12), volba více převodů a jemné odstupňování asi sedne vícero jezdkyním, které nemusí mít vydřenou kondičku, ale  technické ježdění si umí užít.

 

Top Fuel v závodním „setupu“

Top Fuel

Chcete to nejlepší? Tady to je! Loňská kolekce nabídla mezi modely závodních celoodpružených kol hliníkový model, letos ho nahrazuje povedený kousek v karbonu -Top Fuel 9.8. Výbava ho předurčuje pro závodní nebo hodně sportovní užití. Top Fuel má devětadvacítkou kola, disponuje zdvihy 100mm a jednopřevodníkem od Sramu, využívá také tlumící systém RE:aktiv. K dispozici dvě barevné kombinace.

 

Procaliber  9.7 WSD

PROCALIBER

I tento kousek jste vloni mohly hledat jen mezi pánskými, resp. „unisex“ modely. Pro příští rok je tu další z novinek, závodní hardtail s pružícím systémem IsoSpeed. V nabídce je od velikosti 13,5!, inspirací byla zřejmě jezdkyně TREK Factory týmu, Emily Betty, která patří mezi nejsubtilnější závodnice profi pelotonu. Tato nejmenší a ještě i velikost 15,5 jsou vybavené koly o průměru 27,5, další dvě už „jedou“ na devětadvacítkách.

A co nového mezi silničkami?

SILQUE

Krásky jménem SILQUE už mají v dámské sekci své pevné místo, nebudou chybět ani v kolekci 2017. Získaly vše z nových technologií svého pánského protějšku – velmi povedeného Domane SLR. Tedy zadní i přední tlumící systém IsoSpeed. Tato technologie dělá v podstatě “celoodpruženou” silničku, ulehčuje jízdu po rozbitém asfaltu či kostkách.  Protože zájem o silniční jízdu narůstá, nabídka pamatuje jak na začínající silničářky, tak i ambiciózní jezdkyně, které míří na závodní pole. Pro prvně jmenované jsou to karbonové modely, v levnějším provedení a základním osazením Shimano Tiagra. Na druhé straně pomyslné stupnice je k mání model řady SLR, tedy rám s vysoce kvalitního karbonu, s elektrickým řazením Shimano Ultegra Di2.

A když už zmiňujeme závodnice, tak ještě jedno lákadlo, byť v tomto případě budete muset sáhnout hlouběji do kapsy…

MADONA
Silnička MADONE byla v nabídce i v loňském roce, letos bude model v upravené a snad i trochu dostupnější verzi, s výbavou ve specifikaci 9.5, kde nechybí elektrické řazení Shimano Ultegra Di2. Je to ale krásný kousek…

Tolik nahlédnutí mezi novinky příštího roku. Těšte se na malou ochutnávku nezbytných doplňků, které ke kolu nerozlučně patří. A k barvám ještě jedna praktická poznámka, pokud se designéři nestrefili právě do vašeho vkusu, u řady kol je možné využít Project ONE. A tam si už můžete vytvořit cokoliv.

_MG_6699

Autor: Kája P.
Foto: Petr Bureš, redakce DNK

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková