SP Nommay: Češky na top ten nedosáhly, bláto sedlo Američance Katherine Compton

České naděje utopilo bláto a defekt. Reparát již příští týden…

Předposlední kolo devítidílného seriálu Světového poháru cyklokrosařů hostilo o víkendu francouzské Nommay. Sem se nejvyšší podnik vrátil po čtyřech letech a stejně, jako v r. 2015, čekala na závodníky technická trať s častými změnami rytmu a blátivým povrchem, nechyběly pasáže do tahu ani schody-zkrátka pravý cyklokros.

Na start závodu se postavila trojice českých reprezentantek, v čele s pátou ženou průběžného hodnocení seriálu SP, Kateřinou Nash. Poprvé se také v novém dresu národní šampionky představila Pavla Havlíková.

Od posledního měření sil na nejvyšší úrovni utekl měsíc a tak bylo otázkou, jak kdo za tu dobu potrénoval a zároveň, jak ladí formu právě na blížící se světový šampionát.

Startovní listina čítala 53 závodnic, kde nechybělo žádné z velkých jmen, až na jedno –  závod vynechala exmistryně světa, Marianne Vos. Ta dala přednost tréninkovému kempu na Mallorce, veškeré úsilí směřuje k mistrovství světa, které se jede na její domácí půdě.

Mimochodem stejný koncept přípravy na vrchol sezóny zvolila i dvojice českých cyklokrosařek, Adéla Šafářová a Nikola Nosková..

Compton

Nommayské bláto sedlo nejvíc devětatřicetileté Američance Katherine Compton, která si jela svůj vlastní závod. Brzy po startu se usadila na čele a po celý závod už nikoho před sebe nepustila. Obtížnou a kluzkou trať zvládala s přehledem a k tomu měla i „nejlepší“ nohy. Cílem projela s bezmála minutovým náskokem na svou krajanku, Kaitlin Keough. Domácí publikum hnalo vpřed i svou favoritku, Pauline Ferrand Prevot, která se prala o třetí z medailí, společně s Britkou Helen Wyman, nizozemskou závodnicí Christine Majerus a skvěle jedoucí Italkou Alice Maria Arzuffi. Mistryně světa z roku 2015 nakonec vybojovala k radosti fanoušků bronz a dala všem soupeřkám jasný vzkaz, za dva týdny se chce poprat o další světový titul.

Katka Nash

Českým závodnicím se tentokrát příliš nedařilo. Kateřina Nash tentokrát na nejlepší nestačila a i vinou defektu hned v prvním kole skončila nakonec na jedenáctém místě. V průběžném pořadí si vítězka úvodního závodu sezony v Iowa City pohoršila o jednu příčku a před závěrečným dílem je v průběžném hodnocení šestá.

Svůj den neměla ani čerstvá národní šampionka Pavla Havlíková, která dokončila na 27. místě. Ta se krátce po závodě podělila o své čerstvé zážitky. „Na začátku byla velká tlačenice a doslova boj o ideální stopu na trati, kdo nebyl vepředu, doplatil na to hned časovou ztrátou. Bláto s trávou se hodně nabalovalo na kola, bylo nutné měnit mi dálně každý okruh, já osobně jsem měnila v obou depech. Mechanici dnes závodili víc, než my“ popsala náročné podmínky Pavla.

Ta zároveň ocenila bojovný výkon mladičké Elisabeth Urgenmannové. „Byl to opravdu těžký závod a Eli se s tím poprala statečně, i když odstup 10 minut na vítězku vypadá hrozivě, objela závod s plným počtem kol. Tohle ji posune dál, jsou to cenné zkušenosti“.

Příští týden vrcholí seriál Světového poháru finálovým závodem v Hoogerhide. O celkové vítězce se ale již rozhodlo v Nommay, tou se stala úřadující mistryně světa Sane Cant, která je na čele s 528 body. Na druhou Kaitlin Keough , má náskok 82 bodů, tedy ani vítězství, oceněné 80 body by Americké závodnici nepomohly.

 

Výsledky ženy Elite:
1. Katherine Compton (USA, Trek) 45:03 min.
2. Kaitlin Keough (USA, Cylance Pro) +0:55
3. Pauline Ferrand Prevot (FRA, Canyon / Sram) +1:20
4. Helen Wyman (GBR) +1:30
5. Christine Majerus (LUX, Boels Dolmans) +1:30

11. Kateřina Nash (Clif Pro) +2:47
27. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +4:37
49. Elisabeth Ungermannová (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +10:58

 

Foto: jsphoto.cz, mtbs.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková