ME Gratz: Ženy zazářily bronzem, medaile veze Průdková a Sásková

Dvakrát „to cinklo“ a dvakrát se o to zasloužily dvě slečny, Barbora Průdková a Tereza Sásková

Letošní biková „Evropa“ dostala netradiční formát, protože se od sebe oddělily závody pro elitu a samostatně bojovaly kategorie juniorské, do 23 let, představily se štafety a také masters. Zatím co elitní ženy si na svůj závod musí ještě počkat (uskuteční se 7. srpna v Glasgow), mládežníci už mají dobojováno. A k naší velké radosti nezůstala česká juniorská reprezentace bez cenných kovů! Po dlouhých 14 letech, naposledy získala medaili v r. 2004 Tereza Huříková, mimochodem stejně jako Tereza Sásková také odchovankyně vimperského gymnázia.

O ty první se bojovalo už ve čtvrtek v závodě štafet, kde v pětičlenném týmu byly vedle tří mladíků také Jana Czeczinkarová a Tereza Sásková. Celkově deváté místo bylo lehce za očekáváním.

1_me-xco-stafety-2018-v
Česká štafeta:Jirouš, Zeťák, Sásková, Czeczinkarová, Skála

O den později se ale naplnila česká radost, když v atraktivní disciplíně sprint Eliminator vybojovala bronzovou medaili Barbora Průdková a navázala tak na loňské stříbro.  Barča si to užívala dvojnásobně, po hodně nevydařeném domácím šampionátu neměla psychicky příliš navrch. O to cennější je to úspěch a nezbývá než věřit, že to naší nadějné bikerkce pomůže najít cestu zpět do světové špičky, na kterou bezpochyby má.

náhled

“Letos to bylo o hodně těžší než vloni. Přišlo mi, že jsme byly strašně vyrovnaný a já už od první rozjížďky jezdila s Francouzkou, co byla na konci druhá. Každou rozjížďku jsem s ní musela strašně bojovat, skončily jsme těsně za sebou i v kvaldě. Výrazně se rozhodovalo na startu, pak už se téměř nedalo předjíždět. Já jsem si našla klasický místo na skoku, který holky jen jezdily a já skákala, takže jsem tam každou rozjizďku někoho přeskočila…  A to finále bylo mega vyrovnaný, bylo to na lokty až do cíle se všema. Jsem moc ráda, že mám medaili a doufám, že se to pomalu začíná ubírat správným směrem,” řekla Barča Průdková k pátečním sprintům.

Ohledně cross country si žádné velké ambice nedělala. „Vím, že zdaleka nejsem na své klasické vlně a výkonnosti, věřím, že se věci budou zlepšovat a já si budu každého malého kroku vpřed zase vážit“, napsala na svůj profil na sociální síti, kde mimo jiné informovala o svém návratu k trenérovi Viktoru Zapletalovi.

tereza-saskova-2

„Díky tomu, že jsme měli start již v 9, bylo docela příjemné počasí, zbytek dne už bylo doslova nedýchatelno“, pochvalovala si Terka ranní start. Přes den s totiž teploty vyšplhaly na téměř pětatřicet stupňů!

„Trať mi sedla, byly tu dva velký kopce plus několik brdků a sjezdy tvořily hlavně singltraily.  Celou trať jsem docela znala, protože se tu několikrát konalo kadetské ME. Ale letos nám ještě přidali nový kus, jeden skok a takovou technickou sekci s kládami, což osedělo“, popsala nám Tereza závodní okruh.

Po startu jsem se během prvního okruhu dostala na druhé místo a pak se snažila si držet pozici. Po dvou kolech, kdy jsem jela s Harriet, sem si musela vycouvat a jet si svoje tempo. Ale už jsme měly docela náskok, skoro minutu a půl, tak to šlo jet tak nějak v pohodě. Ale zažila jsem si horkou chvilku, to když se Viktor při průjezdu do posledního kola spletl mezičas a hlásil mi minutu. To mě trochu znejistělo, ale jinak vše proběhlo nad očekávání. Z medaile mám obrovskou radost, mým přáním bylo dojet v první pětce!“, popsala svou cestu za evropským bronzem Tereza.

Závod vyhrála jasná favoritka z Rakouska Laura Stigger,druhá byla sedmnáctiletá Britka Harriet Harnden.

jana-czeczinkarova

V kategorii do 23 let se do top ten vešla Jana Czeczinkarová a byla spokojená, vždyť kvůli zdravotním problémům se starým zraněním měla delší tréninkový výpadek a ještě před týdnem nebylo jasné, zda nastoupí do mistrovského závodu. „Mám radost, protože jsem hodně špatně odstartovala. Zaváděčka byla úzká, tak se nedalo předjet a přední skupina mi ujela. Při nájezdu do prvního kola jsem jela až za dvacítkou. Tak to byla stíhací jízda a nakonec to dalo desítku. Chvilku jsem jela i devátá, ale v posledním výjezdu jsem souboj prohrála. Celkově ten závod byl dost na morál, protože bylo neskutečné horko. Jinak mam radost z časů na okruh a také ze mě konečně noha nelimituje ve výkonu“, popsala Jana cestu za hodně slušným výsledkem.

Závod ovládla jasná favoritka Sina Frei ze Švýcarska, která vyhrála před Italkou Marikou Tovo o 1:06, třetí dojela Španělka Rocio del Alba Martinez se ztrátou téměř tří minut.  Barbora Průdková dokončila na na 24. místě.

Výsledky cross country juniorky:
1. Laura Stigger (AUT) 1:05:07 hod. 
2. Harriet Harnden (GBR) 1:07:09
3. Tereza Sásková 1:07:53
4. Franciska Koch (GER) 1:09:53
5. Pasquine Vandermouten (FRA) 1:10:24

14. Magdalena Mišoňová 1:13:24
23. Monika Kučerová 1:15:49
31. Kateřina Štefanová 1:19:22

Výsledky cross country ženy U23:
1. Sina Frei (SUI) 1:23:31
2. Marika Tovo (ITA) 1:24:37
3. Rocio del Alba Martinez (ESP) 1:26:25
4. Caroline Bohe (DEN) 1:26:25
5. Chiara Teocchi (ITA) 1:27:05

10. Jana Czeczinkarová 1:29:27
24. Barbora Průdková -1 kolo

Kompletní výsledky ZDE

Foto:Jaroslav Svoboda, mtbs.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková