V Glasgow se zítra jede ME v cross country

Už zítra vstupují do boje na multisportovním Mistrovství Evropy elitní bikerky. Česko reprezentuje trojlístek Jitka Škarnitzlová, Karla Štěpánová a Hana Ježková….

     

Už zítra se v rámci multisportovního Mistrovství Evropy v Glasgow odstartují boje o titul mistrů starého kontinentu v závodech horských kol. Česká republika bude mít na startu ženského cross country tři zástupkyně, úřadující mistryni republiky Jitku Škarniztlovou  a další dvě medailistky z domácího šampionátu Karlu Štěpánovou a Hanku Ježkovou.

Trať závodu je situována v Cathkin Braes County Parku, který leží  na jihovýchodě Glasgow, přibližně 8 km od centra města. Na zdejších trailech se závodilo už v roce 2014 v rámci Commonwealth Games, od té doby se tu závodí pravidelně, před dvěma lety se tu jel britský národní šampionát.

„Okruh je tu nezvykle dlouhý, něco přes 5km, hodně singlů po šotolině a do toho různě kameny a kořeny. Dva delší kopce, ale když se dostaneš nahoru tak to pořád lehce stoupá a musíš jet. Není tu nic extrémního, každá technika má několik stop, za mě pěkná hravá trať, která se při závodě bude pěkně zajídat“, popsala nám okruh přímo z dějiště česká mistryně.

Vzhledem k netradičnímu termínu, kdy se závod jede v úterý a hned o víkendu pokračuje dalším dílem Světový pohár v kanadském Mont St.Anne, na startu bude chybět několik předních bikerek, usilujících o celkové hodnocení v nejprestižnějším bikovém seriálu. Dámské elitní pole bude bez Anniky Landvad, ale třeba také bez obhájkyně loňského titulu Ukrajinky Yany Belomoyny. Naoapk mezi velké favoritky lze počítat úřadující mistryni světa Jolandu Neff, Maju Wloszczowskou, o medaili se bude chtít poprat Pauline Ferrand Prevot a jistě i nestárnoucí Gunn Rita Dahle Flesja. 

Na závod jsou nachystané i Jitka s Karlou, které od sebe vloni dělily pouhá dvě místa a obě se vešly do první patnáctky. Byť je jim pódiové umístění spíš snovým přáním, rozhodně se budou chtít předvést a atakovat top ten. Obou závodnic jsme se zeptaly na to, jak proběhla jejich příprava směrem k důležitému závodu, jak se jim zamlouvá nový formát Mistrovství Evropy a samozřejmě i na jaký výsledek by chtěly dosáhnout.

IMGL4432

“Po domácím mistráku příprava neprobíhala úplně podle představ, nemoc se rozjela a bylo z toho pár dní v posteli. Takže to bude pěkně vyležená forma. Trať se mi líbí, i když je jasné, že se některé kopce budou pěkně zajídat. Díky výpadku půjdu do závodu víc v klidu, vloni jsem byla patnáctá, tak letos to chci trochu posunout”, svěřila se úřadující domácí šampionka s drobnými útrapami, které ji překazily tréninkový plán. 

IMG_6484

Karla Štěpánová si pochvaluje nový koncept mistrovství Evropy. “Mě to přijde zajímavé, rozhodně je to zpestření oproti minulým rokům. A celému závodu to rozhodně přidalo na prestiži!”, popisuje své první dojmy z akce, kde se souběžně bojuje o tituly v šesti sportovních disciplínách. “Po MČR byl čas na pořádný trénink. Nic jsme ale neměnili, připravovala jsem se jako doposud. Na trati mi trochu chybí víc technických pasáží, to mě docela mrzí. Co se týče umístění, uvidí se i kolik holek z té špičky bude chybět, závod ovlivní to, že jede už v pátek a pak v neděli svěťák. Takže bych chtěla prostě jet tak, abych z toho měla po závodě dobrý pocit”, vyjádřila se diplomaticky Karla, u které je ale jisté, že na trati nechá jako vždy své maximum.

Závod elitních žen je na programu v 9:30 hod. a v 14:30 hod. (15:30 SEČ) jdou na start muži. 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková