Polka Podgórska ovládla úvodní díl ČP, kutnohorské stříbro brala Czeczinkarová

S velkým nasazení hájila české barvy v úvodním díle domácího poháru Jana Czeczinkarová, ale tentokrát to stačilo jen na druhé místo…

Tento víkend vstoupil už do své 29. sezóny český pohár horských kol v cross country. První díl nejvyšší domácí soutěže se po celý víkend odehrával v Kutné Hoře, ve sportovním areálu Klimeška. 

Tradiční místo i zařazení závodu do kategorie C1 přilákalo na start řadu zahraničních závodníků, celkem se prezentovalo 750 z jezdců z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa, Maďarska, Francie. Nejsilněji obsazenými kategoriemi byly kategorie žákovské.

Okruh v délce 3800 metrů nepatří k těm technicky náročným, ale jeho obtížnost tkvěla v obtížném profilu. „Je to takové ´nahoru – dolů´, takový větší cyklokros na horských kolech. A protože tu dlouho nepršelo, bylo jasné, že půjde o rychlou trať, kdy se bude i prášit“ popisoval ředitel závodu Ivan Sova. Jeho slova potvrdily i počty okruhů, které byly rozhodčími předepsané pro jednotlivé kategorie. Ženy dostaly přídělem 7 kol, juniorky 5 a jen kadetky měly milosrdné 2 kola. Naopak pánové z Elity kroužily na trati dokonce 9x.

V elitní kategorii žen chyběly dvě nejsilnější Češky – úřadující mistryně ČR a obhájkyni loňského celkového vítězství ČP Jitka Čábelická (GAPP System – Cabtech) a Karla Štěpánová (Superior XC). Obě závodnice vyrazily do rakouského Haimingu, kde se jel lépe hodnocený závod kategorie HC. Body pro vyjetí olympiády i týmový program – to byly hlavní důvody jejich neúčasti.

Tím se tak stala papírovou favoritkou Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes Benz Praha Trek), která má na kutnohorskou trať velmi příjemné vzpomínky – před 3 lety tu zajela fantastický závod a porazila v něm i Kateřinu Nash. Jenže kvalitní české podniky lákají tradičně i zahraniční účastnice a tak se ve startovní listině objevila Polka Aleksandra Podgórska, rakouská bikerka Nadja Heigl nebo nestárnoucí slovenská mistryně Janka Keseg Števková. Otazník nad formou byl i u Terezy Sáskové (ČS Junior MTB Team), která v loňském roce, coby juniorka, dokázala našim nejlepším ženám pořádně šlapat na paty.

Byla to ale drobná čtyřiadvacetiletá Polka, která si od druhého okruhu jela svou sólo jízdu a po hodině a půl bez znatelné únavy projela vítězně cílem. Své mladší soupeřce, Janě Czeczinkarové, která skončila na druhém místě a jako nejlepší jezdkyně v kategorii do 23 let, dovolila tahat špici jen první kolo, kdy jela schovaná za jejími zády.

 „Nečekala jsem, že to dnes vyjde a takhle s náskokem. Jelo se mi dobře a jelikož jsem tu vyhrála už podruhé, tak mi asi ta trať sedí“, smála se při rozhovoru pro Českou televizi.

Půldruhé minuty se čekalo v cíli na druhou v pořadí. Přesto přijela Jana Czeczinkarová spokojená. Udržela druhé místo před dotírající Jankou Keseg Števkovou, na ostatní české bikerky najela slušný náskok.

„Spokojená docel jsem, i když forma dnes nebyla optimální. Start i začátek závodu se mi povedl, tempu Aleksandry ale nešlo stačit, ke konci už jsem cítila, že je to na mě delší, takže s druhým místem jsem spokojená. Formu si teprve buduju, směřuju to ke svěťáku, což je za měsíc. Věřím, že to bude ještě lepší.

„I přes to nachlazení to byl nakonec dobrý výkon. Bedna vždy potěší. Už závodím po práci, jako amatérka, těší mě, že můžu dělat to, co mě baví a mám stále motivaci. Hlídala jsem si tempo, aby mi vydržely síly na celých sedm okruhů, takže pomalejší začátek byl potřeba. Jen jsem mohla zrychlit trochu dřív, asi bych vydržela ještě jeden okruh“, usmívala se Janka v cíli. Na čtvrtou Nadju Heigel najela nakonec dvě a půl minuty.

Tereza Sásková poskočila z juniorské kategorie do třiadvacítek a nevedla si vůbec špatně, v absolutním pořadí skončila na pátém místě. „Nebylo to zadarmo, premiéra v elitě nebyla sranda. Je to velký skok v délce závodu. Měla jsem někdy ve čtvrtém, pátém kole krizi, ale nakonec se to zas rozjelo a ještě jsem dvě holky předjela. Jsem ráda za to, že to nakonec dopadlo na to páté místo, ale já se hlavně řídila svým pocitem a hlídala jsem si to, jak jedu já“, popsala loňská vicemistryně světa, která si tak užila v Kutné Hoře vyhlášení i mezi absolutní pěticí žen.

Soustředěný a bezchybný výkon předvedla mezi juniorkami Magdalena Mišoňová (Adastra Cycling team), která jela v podstatě stylem start-cíl. Na druhou v cíli, Kateřinu Štefanovou (Jaroslav Kulhavý Cycling team) měla náskok bezmála jedenatřičtvrtě minuty. Třetí byla opět zástupkyně slovenského reprezentačního výběru Radka Pulechová, která zaostala dalších 4ř vteřin.

Kadetky jely závod na dva okruhy, v něm podle očekávání dominovala Simona Spěšná (MS Bike academy), když porazila úřadující mistryni republiky Anetu Novotnou (Adastra Cycling team).

Druhý díl ČP v cross country se jede v nové lokalitě, za tři týdny přivítá závodníky premiérově západočeské Městě Touškov.

Kompletní výsledky zde

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková