Gracii ovládla Italka Bastianelli, nejlepší domácí závodnicí byla Nikola Bajgerová

Jaká byla letošní Gracia Orlová? Chladná, deštivá, úřadující mistryně Evropy Bastianelli potvrdila roli favoritky, Bajgerová překvapila v kopcích, Průdková brala ocenění jako Miss sympatie.

Od čtvrtka do neděle se konal již 33. ročník mezinárodního silničního závodu Gracia-Orlová (UCI 2.2), jeden z nejvýznamnějších etapových závodů na našem území.  Startovní listinu letos ozdobila úřadující mistryně Evropy Marta Bastianelli (Team Virtu Cycling) a již tradičně se zapsala i řada národních reprezentací s mladými cyklistkami. Nechyběly ani české týmy, vedle silného uskupení Dukly Praha startoval STT Mix Team.

Závod odstartoval ve čtvrtek tradiční etapou z Orlové do Štramberka. Náročných 104 kilometrů končilo kilometrovým stoupáním do centra Štramberka. V cíli byla nejrychlejší Marta Bastianelli a oblékla se do žlutého dresu pro vedoucí závodnici. Jarmila Machačová jako nejlepší česká zástupkyně dojela na 22: místě.

O den později absolvovaly silničářky hned dvě etapy, dopolední časovkou na 13,5 kilometru se startem a cílem v Havířově. Odpoledne je pak čekala etapa po nové trase, sice s tradičním startem u Dětmarovické elektrárny, ale závod dlouhý 56,8 km byl pro atraktivnost naplánovaná opět do města Orlová.

Časovka změnila průběžné pořadí, když čtvrté místo Rusky Marie Novolodske ji zajistilo zisk žlutého trikotu pro následující den. Nejlepší z českých závodnic byla podle očekávání Jarmila Machačová (Dukla Praha), která skončila dvacátá se ztrátou jedné minuty a dvaceti tří vteřin.

Odpolední etapu z Dětmarovic do Orlové vyhrála Australanka Rachel Neylan (Virtu), která  zaútočila ve druhém ze čtyř okruhů a dokončila osamoceně s téměř minutovým náskokem před druhou Martou Bastianelliovou. Žlutý trikot si udržela Ruska Novolodskaia.

Z českých závodnic dosáhla na skvělé 18. místo Tereza Neumanová (Dukla Praha), která dojela spolu s dalšími domácími závodnicemi v hlavním poli se ztrátou 57 vteřin.

Královská etapa se startem a cílem v Lichnově zavedla cyklistky do beskydských kopců, na Pustevny, Slovenskou hranici a Soláň. Tuto etapu poznamenal ošklivý pád v úvodu etapy, kdy pořadatelé závod přerušili na 30 minut, než rakouskou závodnici Christinu Perchtold odveze záchranná služba a sanitka, která patřila do doprovodné kolony přijede zpátky. Pak už závod proběhl bez jakéhokoliv problému a královnou Beskyd se dle očekávání stala evropská šampionka Marta Bastianelli. Ta získala nejen etapové vítězství, ale i tučný počet bodů na vrchařských i rychlostních prémiích. A před závěrečnou etapou oblékla i žlutý dres pro vedoucí závodnici.

Z Češek si nejlépe vedla Nikola Bajgerová, která obsadila výbornou 18. pozici.

Závěr etapového závodu obstaraly tradiční okruhy v Orlové, které ale už na celkovém hodnocení nezměnily. Svou vynikající formu potvrdila favoritka Gracie Marta Bastianelli a při vyhlašovacím ceremoniálu si oblékla postupně žlutý dres pro celkovou vítězku, puntíkatý pro nejlepší vrchařku i zelený za rychlostní soutěž.

České ohlédnutí

Nejlepší domácí závodnicí se díky vyrovnaným výkonům stala Nikola Bajgerová z týmu Dukly, které patřilo v celkovém hodnocení velmi slušné 21. místo. Jaké zážitky jí letošní ročník Gracia Orloví přinesl?

„Je to můj nejlepší etapák, co jsem jela. První etapa mě dost překvapila, jak se jelo rychle. Od začátku se závodilo a velký vítr to udělal hodně těžké. O pořadí rozhodl poslední cílový kopec na Štramberk.

Druhá etapa byla časovka a na úplné rovině, což mě už úplně nevyhovuje, ale i tak si myslím že jsem zajela docela slušný čas, a i s odstupem na nejlepší jsem byla spokojená.

Do odpolední etapy už jsme šly za deště, etapa byla hodně rychlá a technická, po časovce mi teda úplně nechutnala a byla jsem ráda že jsem vydržela v hlavním balíku.

Při Královské etapě se mi hned od startu jelo dobře, kopce jsem přejela v první větší skupině celkem v pohodě, což mě jako nevrchařku mile překvapilo, nakonec z toho bylo 18. místo a to mě udělalo velkou radost. Závěr etapáku už byl v pořádné zimě a i v dešti, ale stejně se jelo rychle. Tam jsem si jen hlídala balík, abych si udržela pozici.

Výsledek i výkon v Grácii mi udělal radost a je to potvrzení, že jdeme s trenérem v přípravě správným směrem“, pochvalovala si Nikola spolupráci s Jaromírem Friedem a nezapomněla zmínit i dobrou atmosféru v ženském týmu Dukla Praha.

Svou premiéru na Grácii si odbyla v německých barvách Mix Team Wheel Divas hostující Veronika Jandová. „Byl to byl můj první etapový závod mezi ženami, tak jsem žádná očekávání neměla, snad jen to, že to bude hodně rychlé a místy asi i nebezpečné, což se potvrdilo. Zkušenost to pro mě byla veliká, je důležité závodit v mezinárodní konkurenci“, řekla osmnáctiletá závodnice.

 

Jedno příjemné ocenění si jedna z českých zástupkyň přeci jen veze. Barbora Průdková má jako svou prioritní disciplínu stále horská kola a po delších zdravotních problémech se vrací zpět k závodění se sice do cíle poslední etapy nepodívala, ale na Grácii získala titul Miss sympatie.

„První pocity po závodě mám smíšené. Loni jsem na tom byla hodně dobře fyzicky a mohla jsem s holkama plnohodnotně závodit a tím, že mám závod více méně doma, mi bylo jedno, že to jedu poprvé protože všechny kopce jsem znala. Letošní rok byl pro mě spíš náročný psychicky v tom bojovat až do konce sama se sebou.

Chybí mi celá zimní příprava a hlavně síla a na silnici jde více méně o sílu. Ale byl to pro mě zase ohromný kus práce a beru to pozitivně. No, nakonec jsem přeci jen něco vyhrála“, komentovala s nadhledem Bára své ocenění.

Kompletní výsledky zde

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková