VIDEO Alltraining Cycling Academy. Rozvoj vytrvalosti. Šetřím energii a pálím tuky

Chcete zapracovat na rozvoji své cyklistické vytrvalosti a zároveň přijít o nějaký ten faldík? Podívejte se na další díl Alltraining cycling academy

Dnes vám ze seriálů článků Alltraining Cycling Academy, které přináší tréninkové a rehabilitační centrum  Alltraining.cz prozradíme, jak moc je důležitý vytrvalostní výkon.

To, co cyklistu žene kupředu, je bezesporu výkon, ale k cyklistice neodmyslitelně patří i vytrvalost. Každý vytrvalostní sportovec touží po ekonomicky fungujícím těle, které vydrží dlouho podávat vysoký výkon. Vytrvalostní výkon je nejjednodušší, ale časově nejnáročnější tréninkový prostředek.

Každý cyklista musí být schopen nepřetržitě podávat výkon po dlouhou dobu, průběžně si odpočinout, zotavit se a ušetřit energii na další intenzivní zatížení.

Vytrvalost je schopnost pokračovat ve výkonu při co nejmenším výdeji energie. Získat ji je poměrně lehké. Při vytrvalostním tréninku se uvolňuje energie, kterou potřebují svaly za přístupu kyslíku. Čím je podíl rychlostní složky ve vytrvalostním výkonu větší, tím více pracují svaly anaerobně, tedy vzrůstá kyslíkový dluh.

Cílem každého cyklisty je tento moment co nejvíce oddálit a aerobní ekonomický výkon mít co nejlépe propracovaný. Vytrvalost charakterizuje dlouhé cyklické zatěžování svalových skupin. Na vytrvalostní výkon je důležité tělo připravovat systematicky celý rok. V zimě se zaměřujeme na zvýšení celkové fyzické kondice s rozvojem dlouhodobé vytrvalosti např. při plavání, běhu, chůzi, na in-line bruslích či běžkách. Vhodné je také využít cyklistický trenažér či zimní kolo.

V rozběhlé cyklistické sezoně už nejlépe a nejefektivněji rozvineme vytrvalostní schopnosti na kole a objemový trénink postupně podle stanovených cílů zkracujeme či natahujeme. Vytrvalost můžeme rozvíjet neustále, a to alespoň jednou nebo dvakrát týdně s využitím metody rovnoměrného, střídavého, opakovaného i intervalového zatížení.

Před cyklistickou sezonou je třeba zařadit 8–12 týdnů s cíleným vytrvalostním tréninkem o mírné až střední intenzitě, které organismus plně připraví na cyklistické dlouhodobé zatížení. Délka tréninkové jednotky se pohybuje podle druhu tréninku od jedné hodiny až do doby, na kterou se chceme cíleně připravit.

Pro rozvoj vytrvalosti je vhodný i trénink ve skupině, kde se střídá intenzita zatížení v úplném rozsahu celé aerobní zóny. U silničářů je oblíbená jízda tzv. ve dvojicích, kde je cyklista v kontaktu i s dalšími jezdci.

Bikeři nesmějí zapomínat zejména na zvolení vhodného terénu. Cyklista samotář musí dat pozor, aby neustrnul v jedné rychlosti, a proto by se měl cíleně pohybovat tzv. fártlekovou metodou chvíli svižněji, chvíli volněji po celou dobu tréninkové jednotky. Základním rysem je mírné až střední zatížení, které můžeme několik dní opakovat stále znovu bez větších stop únavy.

Frekvence šlapání se pohybuje okolo 100 otáček za minutu. Používáme přiměřené převody a cílem je švihový pohyb. Vytrvalostní trénink je základním kamenem každého dobře trénovaného cyklisty.

Celým dílem vás prováděl trenér první třídy Mgr. Vojtěch Beran. Chcete také zapracovat na rozvoji své cyklistické vytrvalosti? Využijte služby Alltraining.cz.

Nezapomeňte sledovat novinky Alltranining.cz:

Autor: PR článek

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková