Zachráněný pohár v cross country i silniční mistrovství. Světová elita to rozjede od září

Je to tady! Dlouho očekávané termíny Českého poháru horských kol byly potvrzeny, stejně tak i kalendář SP. A zkrátka nepřijdou ani silniční cyklisté, zrušený mistrák se pojede!

Nesmělými krůčky se rozjíždí domácí biková sezóna. Časovka Slavkovské radary a limitem počtu účastníků omezený maraton Cyklovýzva Nova Cup v Hradci Králové byly těmi prvními. A brzy se už dočkáme poměření kompletní české špičky při nejvyšší domácí soutěži Českého poháru horských kol.

 

Bikeři oslaví svátek Cyrila a Metoděje prvním závodem ČP

Komise MTB společně s pořadateli odsouhlasila nové termíny Strabag Cupu 2020. Došlo sice k snížení celkového počtu závodů z šesti na čtyři, ale mountainbikový pohár se podařilo zachránit!

Zachovány zůstávají všechny kategorie, tak jak je již po roky ustáleno.

Otvírákem bude první červencový víkend krásná, ale náročná trať v Městě Touškov, hned o týden později se koná v Peci pod Sněžkou domácí šampionát. Třetím závodem je pak Zadov s nádhernou horskou tratí. Finále poháru se pak pojede na konci prázdnin v Brně na Atroposu. 

Do bodování poháru se započítávají všechny 4 závody včetně MČR. Žádný závod se neškrtá, žádný není ohodnocen více body.

Program doznal oproti předchozím ročníkům změny, sobota patří kadetům a elitě, v neděli pak budou závodit děti a žákovské kategorie.

Českého poháru horských kol Strabag Cup 2020

  1. – 5. červenec Město Touškov
  2. – 12. červenec Pec pod Sněžkou, MČR
  3. – 9. srpen Zadov
  4. – 30. srpen Brno

SP bikerů, to je těžce nadupaný podzim

Světový pohár MTB v cross country bude mít pět závodů a z toho budou hned dva na Vysočině. Odložený seriál by mělo zahájit švýcarské Lenzerheide 5.- 6. září, následované o týden později italským Val di Sole, odtud by se měly závodníci přesunout do francouzského Les Gets a následně zakončit dvojzávodem v Novém Městě, kde bude předposlední a finálový podnik.

UCI nechtěla, aby vypadl závod světového poháru, Nové Město proto jako poslední ze zastávek seriálu bude mít program od úterý do neděle, kdy se stihnou dva závody v cross country i dva short tracky. Tato varianta, kdy se eliminuje v nabitém programu další cestování, je pro týmy i bikery velmi výhodná.

Náročný program ale finálovým závodem SP zdaleka nekončí, hned další den bude slavnostní zahájení MS, kterého se zhostí rakouský Leogang. A ve vší parádě, protože se tu pojede jak olympijské cross country, short track a štafety, tak se bude bojovat o duhový dres i v atraktivním downhillu.

Pro českého fanouška po několikaměsíčním „hladovění“ velké lákadlo na výlet kousek za hranice.

 

Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup 2020

5.-6.9. Lenzerheide, SUI (XCO/DHI)
12.-13.9. Val di Sole, ITA (XCO/DHI)
19.-20.9. Les Gets, FRA (XCO/DHI)
29.9. – 4.10. Nové Město na Moravě, ČESKO (XCO) – dva závody
15.-18.10. Maribor, SLO (DHI) – dva závody
29.10. -1.11. Lousa, POR (DHI) – dva závody

5.-11.10. – Leogang, AUT – mistrovství světa MTB XCO+DHI

O silniční tituly se bude bojovat v Mladé Boleslavi, ale také na Slovensku a v Plzni

Už to vypadalo, že se letos silničního mistrovství, které se mělo jet v Opočně, nedočkáme. Původní pořadatel kvůli komplikacím, způsobenými pandemií odřekl pořádání domácího šampionátu, náhradní termín, který doporučila UCI nebyl schopen akceptovat. Chyběly ubytovací kapacity, chyběly finance.

Nakonec vše směřuje k tomu, že i letos vítězové obléknou dresy šampiónů v našich národních barvách. V termínu od 20. do 22. srpna se totiž, za podpory generálního partnera Škoda Auto, v Mladé Boleslavi mistrovství republiky uskuteční.

Program je rozložen do dvou závodních dnů, ve čtvrtek 20. srpna se uskuteční časovka jednotlivců pro kategorie juniorek, žen, mužů U23 a mužů elite. V sobotu 22. srpna pak dva závody s hromadným startem. Jednak společný juniorek a žen a jednak mužů elite.

Kategorie U23 bude mít stejně jako loni oddělený závod, ale ten neproběhne v Mladé Boleslavi, ale o týden dříve v neděli 16. srpna na Slovensku v Trenčíně. Juniorské kategorie se letos propojí s mládežnickým mistrovstvím, které se jede o týden dříve v Plzni.

V posledních letech se konal šampionát společně se slovenskými závodníky, což by mělo dle předběžného vyjádření Slovenského svazu cyklistiky k příznivé situaci s rozvolňováním opatření po pandemii platit i pro letošní rok.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková