Parádička pro děti: park na rozvoj cyklistických dovedností. Ale ve Vídni.

Krásný projekt pro cyklistický potěr. Vídeňský cyklopark bude mít rozlohu 8000 metrů..

Zajištění bezpečné jízdy na kole je pro Vídeň prioritou. Aby i ti nejmenší měli dostatek zkušeností, zřizuje Vídeň na břehu Nového Dunaje svůj první cyklopark pro zlepšení motoriky dětí a mladistvých. Park, který je svýmkonceptem v Evropě jedinečný, se rozprostírá na 8 000 m2 a nabídne dvanáct stanovišť včetně pumptracku, tedy uměle vytvořené mountainbikové dráhy. Hotový bude v září.

Již několik let investuje Vídeň do cyklistické infrastruktury města. Vedle nových cyklopruhů a cyklostezek vznikne ale i nový cyklopark určený především pro děti a mladistvé. Spolu s městskou částí Donaustadt tak vídeňská radnice vybrala prostoro rozloze 8 000 m2, na kterém si děti budou moci vyzkoušet své jízdní schopnosti zcela zdarma.

 „Chceme, aby se děti na kolech pořádně vyřádily a také, aby zdokonalily své dovednosti a byly na kole jistější“, komentuje nový cyklopark vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima. Nápad na vytvoření cykloparku přitom přišel přímo od obyvatel městské části. „Tento park byl na seznamu přání obyvatel městské části Donaustadt velmi vysoko a vznikl jako výsledek naší ankety. Takže jsme se poradili a společně ho zrealizovali“, komentuje projekt zastupitel městské části Josef Taucher.

Nový park vznikne v areálu bývalého skateparku, který již nebyl využíván a který byl nahrazen novým skateparkem nedaleko městské pláže CopaBeach. V rámci cykloparku se tak děti budou moct projet na dvanácti stanovištích, které budou simulovat jízdu např. na kočičích hlavách, na tramvajových kolejích či na nerovném nebo poškozeném povrchu.

Součástí tréninku bude i slalom, či průjezd úzkým úsekem nebo vyhýbání se zavěšeným předmětům. Navíc bude vybudována i 150 metrů dlouhá dráha, tzv. pumptrack, tedy uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání a má zlepšit udržení rovnováhy dětí.

Cyklopark v Kaisermühlendamm je financovaný jak z rozpočtu města, tak městské části Donaustadt. K dispozici by měl být prvním návštěvníkům v září.

Autor: TZ
Foto:@motoric dreams

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková