Tereza Neumanová je národní mistryní v cross country na e-biku

“Myslela jsem, že to bude jednodušší, jenže to jsem se hodně spletla,” říká o své nové zkušenosti Tereza Neumanová

Jestli si myslíte, že závodit na elektrokole je jednodušší než na tom normálním, premiérová republiková šampionka v cross country na e-biku vás vyvede z omylu.

Tereza Neumanová a Filip Rydval, oba z týmu ČS Accolade navždy zůstanou zapsáni v tabulkách cyklistiky a také motorsportu jako vůbec první mistři české republiky v cross country v kategorii e-bike.

Den po extrémně náročném maratonském šampionátu, kde pro sebe vybojovala premiérový titul Jana Czeczinkarová (reportáž zde), se na Dolní Moravě bojovalo o tituly na elektrokolech. Pořadatelé připravili náročný cross country okruh se strmými a technicky náročnými výjezdy i sjezdy, přestože závodníkům pomáhal elektromotor, rozhodně nešlo o žádnou projížďku „na pohodu“.

„Kolo je méně ovladatelné, člověk musí být dobrý v technice, aby to zvládl, normální jedinec by si asi do takového terénu netroufl,“ okomentovala trať novopečená mistryně republiky Tereza Neumanová.

Ta sice neměla příliš početnou, ale zato kvalitní konkurenci: na start se postavily čerstvé maratonské medailistky Jana Czeczinkarová (LIV Mistral) a Jana Pichlíková (Kross Bikeranch), do boje o medaile chtěla zasáhnout i cyklokrosová a silniční reprezentantka Nikola Bajgerová (Dukla).

Pořadí v cíli bylo nakonec následující: titul pro Neumanovou, sbírku cenných kovů za víkend si rozšířila Jana Czeczinkarová, na pódium a pro bronz si došla Nikola Bajgerová.

A tady jsou shrnuté pocity historicky první xc šampionky na e-biku.

„Startovala jsem i v sobotu, ale jelikož jsem nebyla zdravotně přes týden 100%, domluvili jsme se s týmem, že mám zkusit jet a když to nepůjde, zabalit. Závod na 7hodin by mi víc uškodil, než dal. Takže jsem kývla, že pojedu za Specialized aspoň ty elektrokola. Závod „jen“ na hodinku. Taky jsem si myslela, že to bude jednodušší. Jenže to jsem se hodně spletla,“ vysvětlila Tereza svou nedělní motivaci k závodu na e-biku.

„Trať XCO nebyla vůbec jednoduchá, obzvlášť ne na tom elektrokole, které je skoro 3x těžší než můj závodní Epic. Byly tam prudké zatáčky a výjezdy, umělé překážky a schody nahoru. Schody byly poměrně dlouhý a v posledních 2 kolech chvilkama ovládalo kolo víc mě než já jej. Do posledního kola jsem jezdila druhá v mužích za Filipem od nás, až v posledním výjezdu nahoru na sjezdovky mě skočili dva chlapi. 

Přišlo mi to spíš jako závod elektrokol než závodníků, ale zase člověk bez techniky by si na té trati těžko poradil. Závod se jel na 40 minut plus jedno kolo a zadarmo to vážně nebylo. Po dvou kolech jsem pak viděla, že mám docela velký náskok, tak jsem si už jela tak na jistotu,“ popsala čerství mistryně své pocity z jízdy a dodala: „za 55 minut závodu, kdy to kolo jelo totální bomby na nejvyšší dopomoc do sjezdovky, a ani dolů jsem ho nevypínala, mi sebralo 40% baterky,“ pochvalovala si výkon svého stroje Turbo Levo FSR od Specialized.

Příliš zkušeností s jízdou na elektrokole tato nadějná mladá bikerka nemá, přesto si odnáší pozitivní zážitek. „Musím říct, že jsem byla taky spíš “odpůrce” elektrokol, ale bylo to jak závod xco, tak mi to po té sobotě přišlo k chuti. A dojem taky pozměněn: člověk si dává stejně, jen jede rychleji. Navíc v dnešní době chápu, že byl zájem, aby se závod konal v stejné lokalitě i termínu, protože elektrokola se teď skvěle prodávají.

Titul mi udělal radost, ale velkou váhu mu nedávám. Ta radost byla spíš z výkonu, který jsem předvedla. A taky atmosféra toho závodu byla neskutečná, nezadala si ani s vyhlášenými závod v klasickém XCéčku.  Bylo vidět, že pro lidi je to atraktivní závod a asi bude mít tenhle formát čím dal větší popularitu v budoucnu,“ pochvalovala si fanoušky i celkové pojetí tohoto prvního šampionátu bikerka týmu ČS Accolade, která se už ale těší na další „klasické“ závody.

Výsledky ženy:

  1. Tereza Neumanová (Česká spořitelna Accolade) 53:59 min.
  2. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral) 56:25
  3. Nikola Bajgerová (Dukla Praha) 58:43
  4. Jana Pichlíková (Kross Bikeranch) -1 kolo

Kompletní výsledky ZDE

Foto: Reiner foto/Tereza Neumanová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková