Nikola Nosková vybojovala mistrovský titul v časovce. „Nechtěla jsem jet, časovky totiž nesnáším“

Na domácím šampionátu byly rozdány první sady medailí. Tituly vybojovala v elitě Nikola Nosková, mezi juniorkami Kristýna Burlová

V Mladé Boleslavi se bojovalo o tituly v časovce a jako první si své závody odbyly juniorky a ženy. Dvě hodiny po poledni, na sluncem rozpálené silnici se vydali vstříc 11 kilometrům juniorky, nejprve závodnice našich slovenských sousedů, po nich pak domácí silničářky. Úderem 15 hodiny se ze startovní rampy spustily první elitní ženy. Ty už měly větší porci, necelých 20 km.

Největší pozornost patřila právě elitě, kde se po roční neúčasti na domácím šampionátu postavila na start česká jednička Nikola Nosková. Její největší rivalkou byla mistryně z posledních dvou let Tereza Korvasová (Dukla), čekal se atak i dalších závodnic Dukly i některých žen ze zahraničních týmů.

Byla to ale třiadvacetiletá Nosková, hájící barvy stáje Équipe Paule Ka, která dokázala zajet 20 kilometrů dlouhou trať ve velkém horku v čase 27:16 a získala tak svůj třetí domácí titul v kariéře.

“Já časovky úplně vyloženě nesnáším, i když je docela hodně trénuju. Tu dnešní jsem vůbec jet nechtěla, i když jsem měla jednu výhodu-nějaký čas jsem musela strávit na své časovkářské koze v době koronaviru. Moje normální kolo bylo rozbité, čekala jsem dlouho na speciální díl z Itálie, který mi přišel za měsíc, „popisovala svou přípravu.

„O účasti jsem se rozhodla až tři dny zpátky, no..trochu mě musel přemlouvat i trenér. Vzala jsem to, že to bude dobré rozjetí na sobotní silniční závod a následně pak i na mistrovství Evropy. Ani jsem nevezla časovkářskou helmu,” dodala s úsměvem.

Trať jí sice úplně nesedla, ale už při rozjíždění cítila, že má by to mohl být dobrý den, nohy byly připravené. “První část byla sice do tahu nahoru, ale pak zpátky to víceméně klesalo. Kdybych měla před startem říct, tak by tohle určitě nebyl můj zvolený profil pro trať, na níž bych měla vyhrát,“ řekla Nikola směrem k profilu časovky, kde by uvítala delší kopce.

Trochu smutný lesk mělo stříbro Markéty Hájkové (BePink), která dojela o 11 vteřin za Nikolou. „Medaile je úspěch, ale já dnes chtěla útočit na zlato. A mohlo to vyjít…jenže já těsně před obrátkou dojela závodnici startující přede mnou, ona tam jela hodně nezkušeně, i její doprovodné auto, musela jsem jít úplně na brzy, namířit do zábran, aby nedošlo ke kolizi. Nestačila jsem si ani přehodit. Po tomhle je 11 vteřin rozdíl možná ztracený právě tam. Takže do příštího závodu potřebuju ještě trochu štěstí,“ popsala již s úsměvem své peripetie stříbrná žena šampionátu.

Obhájkyně titulu Tereza Korvasová vzala porážku velmi sportovně. „Nemá smysl se vymlouvat, že jsem neměla svůj den. Prostě holky byly lepší, i když já nemám ze svého výkonu dobrý pocit. Až časem se ukáže, jestli jsem něco zkazila v přípravě. Každopádně letošní rok je jiný, vždyť tohle je moje první časovka, kterou jsem jela…,“ poznamenala závodnice Dukly.

V závodě juniorek, které se o medaile utkaly na kratší jedenáctikilometrové trati, byla nejrychlejší Kristýna Burlová. Stříbro si vyjela Tereza Prošková, bronz Gabriela Bártová.

Na Slovensko si ováží titul Tereza Medveďová a v juniorské kategorii Nora Jenčušová.

Zajímavé porovnání nabízí i pohled do absolutního pořadí. Tam vévodí na prvních dvou místech české závodnice Nosková a Hájková, 3. – 5. místo patří Slovenkám: Nedvědové, Keseg-Števkové a Jasekové. Famózní výkon předvedla juniorka Jenčušková, která nadělila české mistryni na 11 kilometrech 44 vteřin.

b

Výsledky:

Ženy Elite:
Ženy (20 km): 1. Nosková (Équipe Paule Ka) 27:16, 2. Hájková (BePink) -11, 3. Korvasová (Dukla Praha) -26, 4. Jandová (WCC) -41, 5. Ševčíková -42, 6. Machačová (obě Dukla Praha) -59.

Juniorky:
uniorky (11 km): 1. Burlová (Dukla Praha) 15:53, 2. Prošková (SportRaces Cycling) -42, 3. Bártová (Tufo Pardus Prostějov) -47.

Kompletní výsledky  zde

Foto: Jan Brychta, DNK

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková