Trek představuje zbrusu nový E-Caliber

Americký Trek přichází s překvapivou novinkou mezi elektrokoly, nabídku rozšiřuje o lehký XC stroj s pohonem Fazua nazvaný E-Caliber

Segment E-MTB má za sebou v posledních několika letech strmou cestou vzhůru. Nejdříve to byla turistická a cestovní kola a následovalo mnoho modelů zaměřených na agresivnější jízdu na trailech nebo v bikeparcích. Rozjel se i segment e-road.

Ale nový E-Caliber společnosti Trek je zase trochu jiný, je zaměřený více na xc a maratonské ježdění, kdy jezdec touží po výkonu, vzdálenosti i strmých stoupáních. E-Caliber mu k tomu přidá trochu víc “šťávy”.

Geny po slavném předchůdci

E-Caliber vychází z oblíbeného XC závodního kola Trek Supercaliber a je osazen tlumičem IsoStrut. Na rozdíl od normálního Supercalibera má 120 mm vidlici a úhel hlavy 67,5 stupňů a zvětšený dosah rámu pro zvýšení stability při rychlosti.

Jedná se o vůbec nejlehčí celoodpružené horské elektrokolo Trek. Nejvyšší model 9.9 váží pouhých 15 kg. Úkolem E-Caliberu není přidat jezdci maximální dopomoc, vždy bude potřeba mít nějakou kondici, snahou bylo osadit bike lehkým motorem. Což se povedlo, nová Fazua Evation váží jen 4,6 kg a nabízí podporu do 25 km/h.

Pohon Fazua Evation má kroutící moment 55 Nm, kolo dostalo do výbavy 250 watthodinovou baterií, která dává biku dojezd v rozmezí 30-80 km. To je sice obrovská variabilita, ale záleží na terénu a hmotnosti jezdce a stylu jízdy.

Chytrý software na traily

Systém Fazua je vyladěn speciálně pro horskou cyklistiku. Nový software „Black Pepper“ by měl poskytovat lepší asistenci při vyšších kadencích. Má citlivé přechody mezi třemi asistenčními režimy, rychlejší nástup dopomoci.

Vlastní display je menší a ergonomičtější než předchozí model Fazua a systém lze zapnout pomocí dálkového ovladače. K dispozici je LED indikátor baterie spolu s „dešťovým režimem“, který může deaktivovat dotykové rozhraní, díky čemuž je mechanické tlačítko jediným ovládáním.

Chytrý software se dále přizpůsobuje individuálnímu stylu šlapání a v jednoduchém rozhraní programu Toolbox Software 2.0 Fazua lze nastavit parametry daného uživatele a jeho výkon.

Jedno kolo, které si hned nadvakrát zamilujete

E-Caliber má tři úrovně dopomoci. Režim Breeze – jemná konstantní cca 100 wattů, lze přirovnat k silnému zadnímu větru, River – progresivnější a sportovní režim, kdy  podpora dosahuje 210 wattů, a Rocket – agresivní síla pro stoupání po strmějších úsecích ( až 250 wattů).

Na kole lze jezdit bez elektrické asistence, lze totiž vyjmout baterii a nahradit ji přiloženým krytem. Rázem tak získáte bike v poměrně standardní váze, model E-Caliber 9.9 XX1 AXS pak bude vážit jen 12 kg.

Dostupné modely E-Caliber

Trek nabízí na trh E-Calibera v pěti různých specifikacích. Základním modelem je E-Caliber 9.6, postavený na celokarbonovém rámu, osazení je 12rychlostní Shimano Deore, je vybaven teleskopickou sedlovkou ke snížení sedla při sjezdech a koly Bontrager Kovee Comp 23.

Další dva modely nesou označení 9.8 a odlišují se volbou osazení, jednou možností je sada SRAM GX, druhou pak Shimano XT. Oba modely řady 9.8 dostaly do výbavy 120mm vidlice RockShox SID Select+ a tlumič IsoStrut a karbonová kola Kovee Pro 30.

Druhým nejvyšším je E-Caliber XTR. Jak koncovka napovídá, je osazen tím nejlepším, co Shimano nabízí, o pružení se postará vidlice FOX Factory 34 Step-Cast, která má dvojí vzdálené zamykání a lehký tlumič IsoStrut FOX Factory značky Trek. 

Vlajkovou lodí, tedy na samotném vrcholu je model E-Caliber 9.9 XX1 AXS, vyšperkovaný bezdrátovou elektrickou sadou SRAM AXS. O nejlepší pružení se stará vidlice RockShox SID Ultimate s tlumením Charger Race Day a vzdáleným zamykáním, tlumič  a lehký tlumič IsoStrut FOX Factory.

Všechny modelové řady, kromě základní 9.6 mají vždy čtyři barevné varianty. Za základní model zaplatíte 184 tis, cena nejvyššího překročila hranici 300 tisíc. 
Podrobné informace najdete na stránkách trekbikes.com.

Zdroj: TZ Trek

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková