Mistryně světa Evie Richards vyhrála xc v Lenzerheide, Jana Czeczinkarová dojela 30.

Britka Evie Richards jede na vítězné vlně, po zisku titulu mistryně světa vyhrála svůj první svěťák v cross country

Pátý závod světového poháru ve švýcarském Lenzerheide byl pro mnoho závodníků tečkou za letošní ročníkem SP, na finále do Snowshoe v USA se chystá jen malé procento bikerů. V elitním závodě žen potvrdila formu čerstvá mistryně světa Evie Richards (GBR, Trek Factory) a poprvé v kariéře vyhrála závod SP a tím završila dokonalou sezonu.

Minulý týden získala pro sebe a celou Británii premiérový titul, před tím dokázala dojet třetí na SP v Les Gets, sedmá byla na olympijských hrách v Tokiu, navíc těsně druhá při premiéře mistrovství světa v Short tracku.

Evie o svém vítězství rozhodla ve čtvrtém kole z pěti, když poodjela ze skupiny, v které jela Jenny Rissveds (SWE, 31 OutRide), Sina Frei (SUI, Specialized), Loana Lecomte (FRA, Messi Team) a také Rebecca McConnell (AUS, Primaflor Mondraker XSauce).

Britka zvítězila s náskokem 19 sekund před australskou bikerkou McConnell, o dalších 40 vteřin pomalejší dojela třetí Rissveds. Pro suverénku předchozích závodů SP dvaadvacetiletou Loanu Lecomte zbylo čtvrté místo.

Když je forma....

Domácí fanoušci se v Lenzerheide přišli podívat na své tři medailové hrdinky z olympijských her v Tokiu, ale nakonec se žádná z nich nedokázala prosadit na stupně vítězů. Nejblíže k nim měla velmi aktivní Sina Frei (Specialized Racing), jež byla v čelní skupině a ještě v posledním kole bojovala o bronz, jenže z toho ji vyřadil defekt, rychlá výměna jí ale zajistila aspoň top pětku. Naopak nejhůře na tom byla olympijská vítězka Jolanda Neff (Trek Factory), kterou sice hnali hodně hlasitě fanoušci podél trati, ale když to v nohou není, nepomůže nic. Jolanda dokončila až pětadvacátá! 

Na start se tentokrát postavila pouze jediná Češka Jana Czeczinkarová (LIV Mistral). Úřadující mistryně republiky Jitka Čábelická (GAPP Systém – Kolofix) sice byla v dějišti závodu, ale po pátečním nevydařeném účinkování v Short tracku, kde ji patřilo až 31. místo se další den probudila s nachlazením a do závodu nenastoupila. Další pravidelná účastnice SP Tereza Tvarůžková (Expres CZ – Tufo Team Kolín) si musela dát od kola pohov, lečí si naštíplá žebra z nepříjemného pádu, jenž ji potkal minulý týden na světovém šampionátu. Chyběla i Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers) která se stále zotavuje po těžké nemoci.

Bronzová žena domácího mistrovství Jana Czeczinkarová předvedla solidní výkon a dokončila na sympatickém 30. místě.

“Já myslím, že jsem měla dnes i na víc, cítila jsem se dobře. Jen po startu jsem se opět nedokázala dostat dopředu, asi nemám moc ostrý lokty. Pak jsem se ale rozjela, když člověk ovšem jede zezadu, těžko se to stahuje. Nemám výkonnost na to, abych si dojela do čela, posunula jsem se o pár míst a dál už to nešlo, s výkonem jsem ale spokojená,” sdělila Jana.

Jana Czeczinkarová

Výsledky ženy Elite

1. Evie Richards (GBR, Trek Factory) 1:19:16 hod.
2. Rebecca McConnell (AUS, Primaflor Mondraker XSauce) +0:19
3. Jenny Rissveds (SWE, 31 OutRide) +0:58
4. Loana Lecomte (FRA, Massi) +1:12
5. Sina Frei (SUI, Specialized Racing) +1:20
6. Anne Terpstra (NED, Ghost Factory) +1:21
7. Alessandra Keller (SUI, Thömus RN Racing) +2:00
8. Anne Tauber (NED, CST PostNL Bafang) +2:05
9. Linda Indergand (SUI, LIV Factory) +2:48
10. Laura Stigger (SUI, Specialized Factory) +2:49

30. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral) +6:47

Kompletní výsledky ZDE

Zdroj/foto:mtbs.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková