POD POKLIČKOU s Terezou Vaníčkovou

Jaká NEJ najdete v jídelníčku našich nejlepších cyklistek? Náš mini seriál v rámci článků o výživě pokračuje s mladičkou českou nadějí, která letos vybojovala 2. místo na MČR v cyklokrosu!

Náš seriál, v kterém nahlížíme „pod pokličku“ našim úspěšným cyklistkám pokračuje. Tentokrát jsme vyzpovídaly mladou slečnu, která kombinuje cyklokros a silniční závody. Letos se blýskla ziskem stříbrné medaile na domácím cyklokrosovém šampionátu. A jak si vede Terka Vaníčková v kuchyni? Pojďte s námi vyzkoušet její recept…

Nejprve Terky osobní představení…

Jmenuji se Tereza Vaníčková a je mi 21 let. Studuji vysokou školu Palestra v Praze a momentálně jsem ve 3. ročníku. Věnuji se především cyklokrosu, což je moje primární disciplína a silniční cyklistice.

O cestě k cyklistice… 

Závodně jsem se v mladším věku věnovala atletice, avšak v jeden moment přišel čas, kdy jsem se musela rozhodnout, jaký sport si vyberu. A cyklistika vyhrála. Na kole jezdím od 3 let, prvního závodu jsem se účastnila v 6ti letech, ale v týmu jsem zhruba od 13ti let. Ne vždy to bylo úplně růžové, málem jsem i skončila, když jsem měla jednu velmi špatnou sezónu, ale především díky svému nynějšímu trenérovi jsem se z krize dostala a cyklistika mě moc baví a naplňuje.

O největším úspěchu…

Asi nemohu vybrat můj největší úspěch v cyklistice. Jsem ráda, že můžu stát na startu a dělat to, co mě baví nejvíc a posouvat se jak sportovně, tak i jako člověk. Ale velmi si z posledních let vážím letošního 2. místa na MČR v cyklokrosu.

O cyklistických cílech… 

Na silniční sezónu hostuji se francouzském týmu, tudíž cíl bude kvalitně trénovat a poté to předvést v závodech. Věřím, že každá taková zkušenost mi pomůže do cyklokrosové sezóny, na kterou zatím moc cílů nemám. Uvidíme, jak mi půjde silnice, a podle toho si udělám představu.

O zájmech ve volném čase…

Když skončí cyklokrosová sezóna, jsem často na horách, kde ráda lyžuju, jsem na snowboardu a už mám ráda i běžky, které jsem dřív opravdu nesnášela. Jinak moc volného času nemám, snažím se dohánět školní povinnosti, a letos dělám státnice, takže většinu volného času píšu bakalářskou práci. Ale ráda se podívám na Netflix, nebo jdu na procházku.

Terko, přiliž nám svůj běžný talíř během závodní sezóny. Co (ne)jíš a jaké je Tvoje nejoblíbenější jídlo?

Můj běžný talíř se s moc neliší se stravou během závodní sezóny. Řídím se „pravidlem“, že pokud něco tělo potřebuje, dám mu to, nebudu se trápit kvůli jídlu. Ne že bych měla přímo zdravotní omezení, ale především v zimě úplně vynechávám mléčné výrobky a tropické ovoce. 

Co nemůžu ani cítit, je skořice, tu bytostně nenávidím. Ale jinak sním tak nějak všechno. Na pár soustředěních jsem měla možnost vyzkoušet i veganskou stravu, a to bylo super, chutnalo mi to, ale asi bych neměla tolik času se věnovat přípravě chutných vegan jídel. Moje asi nejoblíbenější snídaně jsou míchaná vajíčka a pro oběd či večeři mám hodně ráda těstoviny.

Jak vypadá tvůj tréninkový týden v přípravě? A co většinou jíš v den D, tedy v den závodu?

 Mé tréninky se dost odvíjí od toho, v jaké fázi sezóny jsem, ale trénuji v průměru 5-6x týdně. Začalo mě hodně bavit cvičení, ať už core, nebo posilovna. V den D, konkrétně na MČR v Kolíně jsem měla ráno míchaná vajíčka, a po cestě na závod baklavu. Skvělá věc. Hodinu a půl před závodem jsem se snažila sníst sladkou rýži, avšak v ten den jsem byla hodně nervózní, a moc jsem toho nesnědla. Po závodech jsem měla asi nejlepší regener, co jsem kdy měla, trdelník.

Terko, podělíš se s námi ještě o svůj oblíbený recept na jídlo?

Můj oblíbený recept je cuketové rizoto. Nejsem vůbec dobrý kuchař, takže pro mě je hlavní, aby to to bylo rychlé, a v rámci možností chutné jídlo. Ideální třeba po tréninku!

Cuketové rizoto

Potřebujeme pouze pár přísad:

  • 3 stroužky česneku
  • olivový olej
  • cuketu
  • rýži, nejlépe Arborio
  • zeleninový vývar
  • parmazán na posypání
  • sůl
  • pepř
  • slanina

Všechny ingredience dávám od zhruba od oka. 

 

I postup je jednoduchý. Česnek si rozkrájíme na malé kousíčky, a dáme ho do hrnce s rozehřátým olivovým olejem. Přidáme na kousky rozkrájenou slaninu, ale nemusí tam vůbec být, záleží na každém. Do hrnce přidáme rýži a necháme ji lehce osmahnout. 

Já osobně poté přidám pouze vodou, i když by se do rizota mělo dávat bílé víno. Po vypaření vody přiléváme zeleninový vývar, ale také můžeme použít pouze vodu. Po vypaření vývaru přidáme cuketu, opepříme, osolíme a necháme podusit do změknutí. Dle potřeby přidáme koření. Posypeme parmazánem, či jiným druhem sýra a jídlo je hotové!

 

Blesková zpověď:

Když vařím, tak nejraději… těstoviny na různé způsoby.
Když peču, tak nejraději… skoro vůbec nepeču, ale asi crostatu (poznámka redakce: křupavý italský koláč s marmeládou).
Když jdu do restaurace či bistra, tak si většinou dávám… těstoviny, především v italských restauracích.
V pekárně si nejčastěji kupuji… croissant.
V kavárně nejčastěji piju… kafe nepiju, takže v chladnějších měsících čaj a v létě okurkovou limonádu.
Když mě čeká dlouhý vytrvalostní trénink na kole, beru si s sebou… toust se šunkou a sýrem, příp. tyčku Chimpanzee. K pití většinou jen vodu nebo ionťák také od Chimpanzee.
Když mě čeká krátký rychlostní trénink na kole, beru si s sebou… tyčinku Chimpanzee.
Když chytnu na tréninku hlaďáka, kapsy jsou už prázdné a domů daleko, koupím si… Cocacolu a něco sladkého, na co mám zrovna chuť.
Na závodech mám vždy v kapse nebo na bufetu připravený… gel a ionťák Chimpanzee.
Můj první regenerační snack/pokrm po dojetí do cíle je… většinou Cocacola.

 

Bára Bubílková