POD POKLIČKOU s Ivetou Miculyčovou

Další díl našeho seriálu, v kterém sdílí svůj vztah k vaření letošní Královna cyklistiky Iveta Miculyčová

Náš mini seriál v rámci článků o výživě šlape dál… V dalším díle Pod pokličkou se nám představí mladá a úspěšná freestyle cyklistka, která se letos se stala „Královnou cyklistiky“. Jak se stravuje Iveta Miculyčová?

Iveto, nejprve tvoje krátké představení…

Jmenuji se Iveta Miculyčová a je mi 17 let. Závodím v disciplíně freestyle BMX od čtrnácti let.  Moje cesta k tomuto sportu začala při otevírání místního skateparku v Kostelci nad Orlicí, disciplínu freestyle BMX jsem sledovala již delší dobu, ale tehdy jsem si ji mohla poprvé sama vyzkoušet, a tím začala moje láska k tomuhle sportu.

 

Jaké jsou tvoje letošní úspěchy a cíle na nový rok? A jak kloubíš školu se sportem?

Můj hlavní cíl je se zúčastnit Olympijských her, dále bych si chtěla vytvořit svůj trik, který dosud nikdo neprovedl. Co se týče sezóny 2023 tak bych chtěla obhájit titul mistra Evropy a získat titul mistra světa. Mezi mé další zájmy patří určitě jízda na snowboradu, jízda na koni a okrajově motocross a sjíždění různý lesních trailů na horském kole. Skloubit sportování se školou je náročné, ale snažím se to zvládat, moje škola mi vychází vstříc.  

Doposud jsme v seriálu „Pod pokličkou“ zpovídaly holky, co se věnují horské nebo silniční cyklistice a výživu řeší proto, aby měly dobré palivo na své výkony, udržovaly si ideální hmotnost. Jak to máte vy ve světě freestyle cyklistiky. Musíte si hlídat jídlo, hlídat hmotnost?

Výživa ve freestyle cyklistice se tolik neřeší a hmotnost si hlídat nemusím. Každý má jídelníček upravený tak, jak mu to nejvíce vyhovuje. Jídlo má na výkon vliv hlavně kvůli energii, kterou je potřeba průběžně doplňovat ať už ve formě doplňků stravy, energy drinků nebo správným rozložením stravy.  

 

Přibliž nám svůj běžný talíř během závodní sezóny. Liší se tvůj jídelníček v sezóně od stravování mimo sezónu?

Běžně si dávám k snídani toasty, ovoce nebo zeleninu a čaj. K obědu si většinou dám jídlo, které mám z domu nebo si zajdu koupit oběd např. sushi, bagetu nebo těstoviny. Během odpoledne a navečer jím ovoce, proteinové tyčinky, sušené maso a domácí uvařené jídlo. 

Nevyhýbám se žádnému jídlu, ani fast foodu, ani sladkému. Jím od všeho s mírou. Závodní sezónu mám po celý rok, pořád jsem v závodním režimu a jídelníček se neliší. Snažím se pít minimálně dva litry denně, ale když trénuji nebo závodím, tak je to samozřejmě více a jím pravidelně a když mám hlad. Nepohrdnu sušeným masem, marcipánem, palačinkami ani těstovinami se sýrovou omáčkou a žampiony. 

Naopak nemám ráda olivy, tučné maso, brokolici a koprovou omáčku. Nejčastěji v kuchyni peču perník a dělám vaječnou omeletu a různá rychlá jídla. Větší jídla většinou vaří moje maminka, ale jinak mi nejčastěji připravuje jídlo moje sestra.  

Jak vypadá tvůj jídelníček v tréninkový den? A co většinou jíš v den D, tedy v den závodu? Vzpomeneš si, jakou konkrétní snídani jsi měla v den ME a MS?

V tréninkový den jím úplně stejně, jako v kterýkoliv jiný den. Když se koná nějaký závod, tak mám většinou nějakou větší výživnou snídani např. jablečný džus, ovocný salát a pečivo se sýrem a šunkou. Před závodem jím proteinové tyčinky, které mě zasytí a dodají mi energii, samozřejmě piji dostatek tekutin. 

Po závodě se odměním pořádným jídlem jako je kuřecí kari nebo sushi nebo kebab. Na ME jsem měla k snídani meloun, proteinový vanilkový jogurt, k tomu croissant s marmeládou a jablečný džus. Při MS jsem snídala banán, quinoový salát s granátovým jablkem a rukolou a vodu.  

Toust ala IVETA

Tohle je jeden z mých oblíbených rychlých receptů. Je tam spousta zdravých věcí a je to moc dobré. 

 

Suroviny:

  • 2 plátky celozrnného toastového chleba
  • lučina nebo jiný sýr
  • 1 lžička nakrájených sušených rajčat
  • dva žampiony 
  • hrst listového špenátu
  • dvě vejce 
  • sůl, pepř, olej
  • na dozdobení se hodí sezamová semínka a strouhaný sýr 

Postup:

Na pánvi nebo v topinkovači opečeme dva toastové chleby, které namažeme lučinou. Mezitím si na pánvi osmažíme nakrájené žampiony a vajíčko, které osolíme a opepříme. Na toasty dáme sušená rajčata, listový špenát, hotové žampiony a vajíčka. Na závěr posypeme sezamovými semínky a nastrouhaným sýrem. Podáváme ještě s oblíbenou zeleninou.  

 

Bára Bubílková