Gracii ovládla bikerka Jenny Rissveds, ve světové konkurenci potěšily Eliška Kvasničková a Kristýna Zemanová

Trio českých reprezentantek hodnotí silniční etapová závod Gracia Orlová

Uplynulý prodloužený víkend patřil ženskému etapovému závodu Gracia Orlová. Tradiční závod, který měl půlkulaté jubileum, jel se již 35.ročník, opět uvítal na startu řadu velmi kvalitních týmu a zvučných jmen. Ve velmi silné sestavě se představil národní tým Švédska, na soupisce byl World Tour team UAE Development a také Fenix Deceunix. O to cennější byly i výkony některých českých závodnic, které se dokázaly prosadit v jednotlivých etapách mezi absolutní špičku. V následujícím reportu přinášíme i české ohlédnutí tria závodnic: Kristýny Zemanové, cyklokrosařky, majitelky bronzu z únorového MS v Hoogerheide, Elišky Kvasničkové, devatenáctileté talentované závodnice, která v loňském roce vybojovala na MS vynikající 4.místo v časovce v kategorii juniorek. Třetí ženou, která se s námi podělila o své dojmy je zkušená Nikola Bajgerová, vloni nejlepší česká závodnice na Gracii Orlová, nyní členka úspěšné polské formace MAT Atom Dewelopment.

Gracia Orlová měla na programu pět etap rozložených do čtyř závodních dní. V úvodní etapě s cílem ve Štramberku se vytvořily první důležité časové rozdíly. Podle předpokladů se rozhodovalo v náročném kilometrovém stoupání do cíle. Na náměstí ve Štramberku byla nejlepší Polka Dominika Wlodarczyk z týmu MAT Atom Dewelopment, která porazila Švédky Jenny Rissveds a Emilii Fahlin.


Už tady potvrdily výbornou formu dvě naše závodnice. Na šestém a sedmém místě dojely Kristýna Zemanová a Eliška Kvasničková, obě startující v barvách mladoboleslavského Brilonu. V cíli ztrácely na nejlepší pouhých 18 sekund.

I v druhé etapě, dlouhé 100km, kterou ovládla díky nejlepšímu spurtu Linda Zanneti z týmu UAE Development před Polkou Wlodarczyk, se dokázala pohybovat mezi nejlepšími naše bronzová medailistka z MS v cyklokrosu Kristýna Zemanová. S minimální ztrátou si v třicetihlavém pelotonu vybojovala celkovou 18.příčku.

Třetí etapou byla individuální časovka a i ta dle předpokladů notně zamíchala celkovým pořadím. Do vedení se dostala švédskou mistryni Jenny Rissveds, kdy si vyjela náskok nad polskou soupeřkou 28 sekund.

Tady si skvěle vedla naše Eliška Kvasničková, která finišovala na sedmém místě se ztrátou 31 sekund a potvrdila tak své vynikající předpoklady pro tuto disciplínu.

V odpolední čtvrté etapě vzešla vítězka z úniku, v závěru přespurtovala Polka Molová svou italskou soupeřku Federicu Piergiovanni. Kristýna Zemanová se opět pohybovala na předních pozicích a dospurtovala na 14.místě.

Poslední etapu dlouhou 101,6 km poznamenal pád hned v úvodním kole, kvůli kterému rozhodčí závod pozastavili. Z vítězství se nakonec radovala Polka Wlodarczyk, která se snažila ještě zabojovat o žlutý trikot, ale průběžně vedoucí ženu Jenny Rissveds se jí setřást nepovedlo.

Olympijská vítězka v cross country horských kol z Ria de Janeiro Jenny Rissveds se tak stala vítězkou letošního ročníku Gracia Orlová a vylepšila druhé místo z loňska, kdy se musela sklonit před Polkou Agnieszkou Skalniak-Sójka.

České ohlédnutí

 

Eliška Kvasničková (Brilon Racing Team), nejlepší dílčí umístění 2×7.místo

Cíl byl pochytit co nejvíce zkušeností z balíku, taky mezinárodní konkurence a zajet co nejlepší výsledek v časovce, ve které jsem měla asi největší šanci na úspěch. A samozřejmě vyhrát celkově, ale s tímto cílem tam jela asi každá závodnice.

Dojmy jsou skvělé, každou další etapu jsem se cítila líp a líp a hlavně jsem se zbavila toho, že jsem se zpočátku bála jízdy v balíku.

Nejlepší byla časovka a první etapa, co se výsledků týče. V úvodu sedmé místo mě překvapilo. Jsem ráda za zlepšení v časovce, oproti loňskému roku.

Nejhorší byly poslední dvě etapy, při kterých se mi jelo sice asi nejlépe z celého etapáku, ale při kterých jsem smůlu. Ve čtvrté 7 km před cílem defekt, při poslední 3 km před cílem jsem byla v hromadném pádu.

Teď mě čeká  tréninkový týden, pak ČP v Kyjově a pak se chystáme ve stejně sestavě jako tady na Gracii na Tour De Feminin.

Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team), nejlepší dílčí umístění 6. a 14.místo

Na Gracii jsem jela především kvalitně potrénovat, protože jsem jako cyklokrosařka na úplném začátku sezóny. Nečekala jsem tak od sebe žádné velké výkony. Z výsledků a formy mám ale velkou radost. Povedly se mi odjet super závody, ve kterých jsem byla schopná udržet se se špičkou.

Myslím, že mám v trénincích nakročeno správně, chce to jen nic nespěchat, protože sezóna bude ještě dlouhá. Největší radost mám z první a druhé etapy, ty mi sedly úplně nejvíce.

Časovky jsem se spíš jen zúčastnila. Na ty speciálně netrénuji a nemám na ně ani žádné pořádné vybavení.

Poslední etapa už byla hodně protrpená a bolavá, a proto jsem v posledním kole ani nešpurtovala a dojela v balíku. Už jsem zkrátka cítila, že by to bylo hodně přes hranu a to jsem v téhle fázi roku nechtěla. Teď si musím hlavně pořádně odpočinout a na startu budu zase na ČP v Kyjově.

Nikola Bajgerová (MAT Atom Dewelopment), nejlepší dílčí umístění 40.místo

Moje role na Gracii byla letos úplně jiná než loni, měla jsem za úkol pomoci Dominice, všechny úkoly co jsem měla, jsem splnila.

První den jsem sbírala sekundy na rychlostních prémiích, poslední den byla v úniku. Jiné etapy jsem byla k ruce Dominice.

Loni jsem byla celkově 7.,a i když letos nefiguruji ve výsledcích nahoře, mám s toho závodu o hodně lepší pocit. Je to super mít holku na pódium a slavit úspěchy s týmem. Tady je cyklistika úplně o něčem jiném. V českém týmu jedou holky každá na sebe. My máme tým silný, všechny holky si tu pomáháme, vyhrály jsme 3 etapy, Dominka byla celkově 2. 

V závodě se představilo přes dvě desítky českých cyklistek, některé hostující v zahraničních týmech. Do závodního dění se vrátila po mateřské dovolené i zkušená Jarmila Machačová.

A ještě jeden úspěch na vrub českých cyklistek, nejlepší vrchařkou závodu se stala Denisa Slámová, z týmu RPB RRK Goup PierreBaguette Benzin.

Aktualizace: doplněno o postřehy několikanásobné mistryně ČR v cyklistice a stálice české scény, Jarmily Machačové.

“Malému teď bylo 6 měsíců, sice pomalu, ale “trénovat” jsem začala hned po šestinedělí. Jelikož ale pořád kojím, nebylo to do doby, kdy začal s příkrmy, na žádné dlouhé tréninky. Chvíli mi taky trvalo, než jsem shodila po porodu, co jsem nabrala, bylo to 22 kg. 

Před Gracií jsem jela jen dva závody, spíš abych pomáhala mladším, než kvůli svému výsledku. Ale nakonec výkonnost nebyla tak špatná a dostala jsem se do výběru Dukly i na Grácii, kterou mám moc ráda,” napsala nám Jarmila, maminka půlročního Ríši.  

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková