Úspěch českých cyklistek na Tour de Feminin, Kvasničková a Kopecky se prosadily i v celkovém pořadí

Parádní výkony předvedly dvě mladé české cyklistky, třetí místo v celkovém pořadí vybojovala osmnáctiletá Eliška Kvasničková, Julia Kopecky skončila čtvrtá a třikrát uspěla v jednotlivých etapách

Je to už devět let, kdy zanechala výraznou stopu na Tour de Feminin česká cyklistka, v r. 2014 se to podařilo Martině Sáblíkové, která skončila celkově druhá a ovládla vrchařskou soutěž.

V letošním 34.ročníku to byly závodnice hned dvě, Eliška Kvasničková (Mix team Brilon – SportRaces) a Julia Kopecky (AG Insurance-NXTG), obě ročník 2004, tedy věkem spadající do kategorie do 23 let.

Čtyřdenní etapový závod, kategorie 2.2 UCI, s jednou 12 km časovkou a třemi etapami v délce 105 km, 111 km a 115 km zvládly skvělým způsobem.

O tom, že do závodu nastoupily ve výborné formě už naznačily v úvodní časovce, kdy se Eliška i Julia prosadily mezi trojici nejlepších (psaly jsme zde).

V druhé etapě, která byla svázaná taktikou a o výsledku se rozhodlo až na posledních 10 kilometrech, kdy se podařilo odjet dvojici Malwině Muł a Olhe Kulinič, pozdější celkové vítězce, byly obě naše závodnice v hlavním poli a udržely si své pozice i v celkovém pořadí pro další den.

 

Třetí etapa nabídla pro fanoušky české cyklistiky atraktivní podívanou. O etapové vítězství se začalo bojovat v závěrečných 25 kilometrech. Vítězka druhé etapy, Ukrajinka Olha Kulinič, oblečená do žlutého trikotu, se většinu času pohybovala v zadní části pelotonu, ale když to bylo třeba, najela do čela a hlídala útoky nejbližších soupeřek.

Nástup střídal nástup, ale stabilní únik se nevytvořil. Až v posledním stoupání dne přišel tvrdý útok Dominiky Wlodarczyk a Nikoly Noskové, nejlepší české vrchařky. V nástupu se s nimi udržela jen Julia Kopecký. Jejich náskok nebyl velký, takže zezadu k nim přijely i další závodnice, mezi kterými byla Olha Kulinič, ale také další Češky Eliška Kvasničková a Kristýna Burlová.

Julia na čele odjeté skupiny

Dvacetičlenná skupina si to rozdala ve spurtu o etapové vítězství a nejrychlejší byla favorizovaná Dominika Włodarczyk. Julia Kopecký projela cílem na druhém místě a o jednu příčku vylepšila svůj zatím nejlepší výkon z úvodní časovky. V dojezdu patřila k nejlepším také čtvrtá Kristýna Burlová (Lotto Dstny). Elišce Kvasničkové patřilo po fotofiniši umístění těsně za top ten (12.) a udržela si pozici nejlepší české závodnice i své průběžné třetí místo.

Závěrečná čtvrtá a nejtěžší etapa měla devět vrchařských prémií, které roztrhaly startovní pole na několik skupin a také nabídla spoustu pokusů o únik i boje o bonifikační sekundy. Velmi aktivní byla druhá v pořadí Polka Dominika Wlodarczyk (MAT Atom Deweloper), ale žena ve žlutém, Olha Kulinič měla situaci pod kontrolou, i když si musela hlídat nástupy soupeřek sama.

Do cíle v Krásné Lípě najížděla nakonec pohromadě skupina 13 závodnic, ve spurtu byla nejrychlejší Francouzka Chloé Charpentier. A byla jediná, kdo dokázal porazit naši Julii Kopecký, která si tak dojela pro třetí pódium za sebou. Čtvrtá skončila Eliška Kvasničková a pátá Olha Kulinič.

Julia ale předvedla heroický výkon, protože během závodu musela řešit defekt. „V průběhu etapy jsem měla defekt, musela měnit kolo a bylo to docela nepříjemné to dojíždět. Ale zvládla jsem se ještě vrátit dopředu. Pak jsem měla v předposledním stoupání slabší chvíli, odpadla jsem, ale zas jsem si to dojela a ještě jsem zaspurtovala,“ řekla v cíli teprve osmnáctiletá Češka, které patřilo v celkovém pořadí čtvrté místo.

Spokojenost ve tváři měla na pódiu při vyhlašování nejlepších tří závodnic v celkovém pořadí i osmnáctiletá Eliška Kvasničková. „Dopadlo to skvěle!  I poslední den se mi jelo celkem dobře, určitě líp, než jsem si myslela, že se mi v těch kopcích pojede,“ připomněla obtížná prudká stoupání v závěrečná etapě mladá cyklistka, která mezi ženami závodí teprve prvním rokem.

Největší vítězství si ze severu Čech odváží Ukrajinka Olha Kulinič, která v celkovém pořadí porazil Dominiku Wlodarczyk a už zmiňovanou Elišku Kvasničkovou.

Bodovací soutěž ovládla Dominika Wlodarczyk, stejně jako pořadí kategorie U23. Nejlepší vrchařkou se stala Italka Sara Casasola.

Kompletní výsledky ZDE

Zdroj, foto: TZ, Josef Vaishar

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková