POD POKLIČKOU s Petrou Ševčíkovou

V dnešním díle jsme si na téma stravování povídaly s úspěšnou dráhovou a silniční reprezentantkou, dvaadvacetiletou Petrou Ševčíkovou

V našem seriálu „Pod pokličkou“ se dnes představí úspěšná dráhová a silniční cyklistka, která je velkou aspirantkou pro účast na OH v Paříži. Pojďme se společně podívat pod pokličku Petry Ševčíkové…

Petra o sobě, cyklistice a dalších zájmech

Jmenuji se Petra Ševčíková, je mi 22 let. Jsem dráhová a silniční cyklistka. Dříve jsme závodně plavala, nyní již 10. rokem jezdím na kole. V juniorské kategorii jsem se věnovala především sprinterským disciplínám. V dospělosti, kromě účasti v team sprintu na Mistrovství Evropy v Plovdivu v roce 2020, jsem svůj čas a úsilí zcela věnovala dráhové vytrvalosti.

Moc volného času mi tedy mimo tréninky, aktivní regeneraci a přípravu na další trénink či závod nezbývá, ale vždycky najdu mezeru pro hodiny španělštiny, kterou jsem začala studovat minulý rok. Po otci jsem zdědila vztah k technice a zálibu ve všem, co se automobilů týká. Ráda sleduji motoristické programy od moderátorů jako jsou Jeremy Clarkson a spol., Martin Vaculík apod.

Jaké jsou tvoje dosavadní úspěchy, co tě ještě letos čeká a jaké cíle si kladeš?

Za svůj doposud největší úspěch považuji titul Mistryně Evropy v kategorii do 23 let. Poměrně nedávno jsem na seznam přidala 8. místo v olympijském omniu na Světovém poháru v egyptském Cairu, kterého si velmi cením. Všechny Světové poháry roku 2023 mám již za sebou, takže zbývá nejdůležitější dráhová akce roku, kterou je Mistrovství světa v Glasgow, pořádané v první půlce srpna. A potom cíl nejvyšší, kterým je kvalifikace na Olympijské hry v Paříži, k níž směřuje celá letošní i příští sezóna.

Doposud jsem v seriálu „Pod pokličkou“ zpovídaly holky, co se věnují spíše horské nebo silniční cyklistice. Nás dnes zajímá, jak to máš ty, když kloubíš silniční a dráhovou cyklistiku. Radí ti někdo s jídelníčkem?

 

Silniční cyklistika a dráhová cyklistika se bez sebe neobejdou, většinu tréninku stejně jezdím na silnici. Z mého pohledu je nejtěžší najít správnou balanci tělesné váhy, kterou nevadí vozit s sebou do kopce na silnici, ale zároveň poskytuje dostatečnou dynamiku potřebnou v dráhové cyklistice.

Obecně je mým problémem to, že mám přirozeně svalnatější postavu, tuk pro mě není příliš problémovým faktorem, nicméně jsem těžká a když jedete do kopce, je jedno, jaký druh váhy s sebou vezete. Super kopcovaté závodní tratě proto pro mě bez shození několik kil svalové hmoty nejsou to pravé ořechové.

Několik lidí se mi již snažilo upravit jídelníček tak, abych tělesnou hmotnost snížila. Většinou šel váhový úbytek ruku v ruce s poklesem výkonnosti a zvýšenou únavou. Zásadní změnu k dobrému udělal můj trenér, který mi řekl, že se váha tréninkem srovná sama, což mně psychicky pomohlo. Řekl mi, jak jíst, abych zvládla správně odjet tréninky a kdy jíst méně, abych zbytečně nepřibírala.

Od té doby se pohybuji na nižším procentu tuku, nicméně čím jsem starší, tím více kilo svalů na sobě mám. Je důležité znát své tělo a naslouchat mu, tuhle větu nikdo nemůže říct dostatečně krát v profesionálním sportu.

 

Přibliž nám tedy svůj běžný talíř během závodní sezóny. Liší se tvůj jídelníček v sezóně od stravování mimo sezónu?

Jelikož je moje “sezóna” celoroční, jídelníček se mi příliš nemění. Nejhorší je pro mě stravování na soustředěních a na závodech. Člověk nemá velkou moc nad tím, co a jak mu uvaří v hotelu. Nemůžu říct, že bych byla nějak vybíravá. Jíst můžu všechno až na mořské plody, těm se vyhýbám z důvodu alergie. Nekonzumuji moc červeného masa, nemám ho v oblibě a cítím se po něm obvykle těžce. Obecně mám ráda těstoviny, které jím často a v mnoha formách.

 

Popiš nám ve zkratce, jak vypadá tvůj jídelníček v tréninkový den. A co většinou jíš v den D, tedy v den závodu? Máš nějaké rituály v jídelníčku?

 

V tréninkovém dni si ráno dám vločkovou kaši, pro vlastní trénink si ráda peču svoje flapjack sušenky nebo banánový chlebíček. Oblíbeným obědem je losos pečený v troubě s rajčaty, paprikou a mrkví, jako sacharidová příloha většinou kuskus nebo bulgur.

V závodních dnech na dráze je stravování dané časovým odstupem jednotlivých disciplín. Pokud jde o omnium po vzoru posledních světových pohárů, pak snídám brzy ráno, jedu kvalifikaci, poté následuje převážně sacharidový oběd, nejčastěji je to rýže. Finále omnia začíná v pozdním odpoledni. 

Mezi samotnými disciplínami není mnoho času ani chuti na jídlo, v tu dobu sáhnu po gelu, banánu nebo ovesné sušence. Pozávodní jídlo je jakékoliv vyvážené, lehce stravitelné. Omnium končívá pozdě a já se potřebuji dobře vyspat na druhý závodní den, což s “těžkým” žaludkem nelze.

Oblíbený recept Petry Ševčíkové: Zeleninová pasta s fetou 

Suroviny:

  • těstoviny(farfalle)
  • 1 lilek,
  • 1 cuketa,
  • 2 papriky
  • 250g cherry rajčat
  • 1 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 1 feta sýr
  • provensálské/italské koření
  • sůl a pepř

Postup:

Lilek rozkrojím na 1,5cm široké pláty, posolím a dám stranou. Papriku i cuketu nakrájím na středně velké kostičky, přičemž papriku dám na pánev první, po 5 minutách přidám cuketu. Rozkrojený lilek osuším od “vypocené” vody, nakrájím na kostky a přidám do pánve. Pak přijde čas přidat i cibuli a česnek a jako poslední na polovinu rozkrojená rajčata. Ke konci vaření rozdrobím na pánev feta sýr a nechám ho rozpustit. Osolím, opepřím, okořením, servíruji s těstovinami.

 Blesková zpověď:

 Když vařím, tak nejraději… jakékoliv těstoviny.
 Když peču, tak nejraději…
škoricové rolky.
 Když jdu do restaurace či bistra, tak si většinou dávám…
Phad thai nudle.
 V pekárně si nejčastěji kupuji…
skořicové rolky, abych zhodnotila, jestli jsou lepší moje nebo kupované.
 V kavárně nejčastěji piju…
cappucino nebo ledové latte.
 Když mě čeká dlouhý vytrvalostní trénink na kole, beru si s sebou…
banán/palačinku a ovesné sušenky.
 Když mě čeká krátký rychlostní trénink na kole, beru si s sebou…
gel a měkké sušenky.
 Když chytnu na tréninku hlaďáka, kapsy jsou už prázdné a domů daleko, koupím si…
Snickers a Coca-colu.
 Na silničních závodech mám vždy v kapse nebo na bufetu připravený…
vafli namazanou čerstvým měkkým sýrem a   červenou marmeládou.
 Můj první regenerační snack/pokrm po dojetí do cíle je…
rýže, buď sladká nebo na slano.

Bára Bubílková