Prevot, Terpstra ani Stigger nenastoupily, mladé pušky Pieterse a Mitterwallner naplnily předpoklady

Jak dopadly v zahraničí národní šampionáty v XCO? Kdo si rozšířil sbírku víc jak 20 titulů? Která země je ženskou velmocí a měla na startu nejvíce bikerek?

Uplynulý víkend patřil českému národnímu šampionátu, ale o tituly se v tomto termínu bojovalo i v dalších zemích, například v Itálii, Německu, Španělsku, Belgii, Nizozemsku, nebo Kanadě. Své mistry ale znají i Spojené státy i Francie, kde byl šampionát ještě o týden dřív.

Přinášíme přehled mistryň a několik zajímavých postřehů.

Ještě donedávna se mountainbikový svět držel pro národní mistrovství v termínové shodě. Jenže vskutku nabitý závodní program světových soutěží a k tomu i atraktivní domácí seriály, často zařazené v UCI kalendáři v nejvyšší možné kategorii tento standard změnily.

Mistři. Alessandra Keller s Mathiasem Flückigerem

Jedna ze dvou nejsilnějších bikových velmocí Švýcarsko zná své mistry už od začátku června. V elitní kategorii kralovala Alessandra Keller (THÖMUS MAXON), která za sebou nechala zlatou a stříbrnou ženu z olympijských her v Tokiu, Jolandu Neff a Lindu Indergand. Na start nenastoupila Sina Frei, která upřednostnila přípravu na další dva Světové poháry, které následovaly.

Druhý červencový víkend bojovali o tituly ve Francii. Čtyřdenní cyklistický svátek nabídl souboje v cross country, sprint eliminátoru a také v short tracku. Už v předstihu anoncovala svou neúčast Pauline Ferrand Prevot, která měla na SP v italském Val di Sole nepříjemný pád, při kterém si bolestivě narazila nohu.

„Ahoj všichni! Se zklamáním musím oznámit, že kvůli pádu v závodě ve Val di Sole nenastoupím do francouzského národního šampionátu. Momentálně usilovně pracuji na svém zotavení a možnosti brzy závodit,“ vzkázala fanouškům přes svůj IG profil.

Národní šampionkou se stala největší favoritka Loana Lecomte (Canyon CLLCTV), která dojela s luxusním dvouminutovým náskokem před Lenou Gerault.

O tom, že Francie je jasnou bikovou velmocí mluví kromě výsledků nejlepších závodnic a závodníků i další čísla. Startovní listina elitních žen čítala přes 50 účastnic! To pak opravdu nemůže být o talenty nouze.

O vítězství současné suverénky světových pohárů Puck Pieterse (Alpecin Deceuninck) na nizozemském šampionátu asi nikdo nepochyboval. Jedenadvacetiletá star nezaváhala, na druhém místě skončila Anne Tauber.  Tréninkový blok namísto boje o národní dres upřednostnila Anne Terpstra.

„Potřebuji si dát závodní pauzu, protože momentálně jedu tvrdou přípravu na druhou půlku sezóny. Začínám soustředěním v Itálii a pak budu pokračovat doma, až těsně do světového šampionátu. Takže svůj titul letos obhajovat nebudu,“ vzkázala fanouškům.

Podobně si počínala i Laura Stigger a tak si zcela hladce pro rakouský titul dojela Mona Mitterwallner (Cannondale Factory), která druhou Kartharinu Sadnik porazila o šest minut.

Stojaté vody se nepodařilo změnit ani u našich sousedů, slovenský titul i pro letošní sezónu ukořistila Janka Keseg Števková (8capital). Takhle velezkušená matadorka oslaví 47 narozeniny! A kolik má těch titulů?

„Horská cyklistika je sport s relativně krátkou historii. Disciplíny se přidávaly postupně. Moje sbírka čítá 23 titulů z cross country, devět z maratonu a šest jich mám z eliminátoru,“ napsala nám Janka, s kterou ještě chystáme krátký rozhovor.

Ani v Itálii se nekonalo žádné překvapení, Martina Berta ( Santa Cruz Rockshox) po parádním výkonu před domácím publikem při SP ve Val di Sole, kdy si dojela pro stříbrnou příčku bude i v další sezóně vozit dres italské šampionky.

V bahně, ale s úsměvem si pro svůj další titul dojela i Britka Evie Richards

 

A rozloučíme se pohledem za oceán. Národní šampionát Spojených států se jel také dříve než u nás. Nejlépe připravená byla čtyřiadvacetiletá Savilia Blunk (Rockrider), která ovládla jak xco, tak i short track. Před jejím výkonem se musely sklonit jak exmistryně světa Kate Courtney, tak i Gwendalyn Gibson. Zajímavostí je, že se závody jely v obráceném pořadí, než je standardem při SP.

Podrobný přehled mistryň i mistrů a dalších medailistů národních šampionátů si můžete vyhledat ZDE. 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková