Zbraň proti zlodějíčkům, to je Knog Scout

Přijít o svoje kolo, to fakt nechceš. Tady je další zajímavý tip, jak ho ochránit

Dnešní doba je krásná v mnoha věcech. Lidé se dožívají delšího věku, chytré technologie posouvají naše vynálezy stále více dopředu a celková životní úroveň všech roste. Ale aby to nebylo všechno sluncem zalité, tak se také ve společnosti rozevírají nůžky a zoufalí lidé dělají častěji zoufalé činy. Třeba kradou naše milovaná kola. 

Naštěstí to cyklistickým firmám není jedno a doslova se předhánějí v chytrých řešení, jak na ty zlobivé ručičky vyzrát. A jedno takové řešení přináší i firma Knog se svým Knog Scout. Jde o alarm a lokátor v jednom.

Možná si teď říkáte, jak taková věc, která zámek nepřipomíná ani z dálky může ochránit před zloději. Asi je namístě trochu zmírnit představy, že s Knog Scoutem nemají zloději šanci. Ale každá překážka, která se náhodnému zlodějíčkovi připlete do cesty může odradit. Pojďme se tedy podívat, co Scout umí a jak funguje.

Alarm a lokátor v jednom

Knog Scout je nejen alarm, ale také lokátor, takže své kolo můžete sledovat ať už stojí od vás pár metrů, nebo třeba i 50 km.

 

Je to vůbec možné? Je! A je to vlastně hrozně jednoduché, alespoň pro uživatele Apple telefonu. Tahle chytrá věcička pro letošní sezónu funguje právě pouze s telefonem od nakousnutého jablka, a funguje na stejném principu jako aplikace Find My. Pokud nevíte, o co jde, tak zjednodušeně řečeno: drtivá většina výrobků Apple má v sobě vysílač a přijímač Bluetooth a pokud se tento přijímač zařízení objeví v dosahu jiného zařízení, tak pomocí tohoto telefonu lokalizuje svoji pozici.

 

Takže stačí přidat svého dvoukolého miláčka do svých zařízení a budete přesně vědět, kde se vaše kolo zrovna nachází. Tedy, pokud bude v dosahu někdo s iPhonem.

 

Jak už jsem zmínila v úvodu, Knog Scout funguje zároveň i jako alarm. Intenzitu sirény lze snadno nastavit v několika úrovních, od reakce na minimální pohyb až po ráznou manipulaci s kolem. Alarm upozorňuje hlasitostí 85 decibelů, takže pokud nezabrání krádeži, minimálně na sebe upozorní a krádež znepříjemní.

I gramista bude spokojen!

Pokud vás výrobek na první pohled zaujal, ale váháte, jestli to není moc těžký, složitý, otravný, tak tady máme další odpovědi na vaše otázky. 

Knog Scout váží pouhých 25 g, takže ani gramaři nemají argumenty proč tohle chytré zařízení nepoužít. Pokud se bojíte, že lokátor budete muset každou chvíli nabíjet, tak dobrou zprávou je, že baterka by vám měla vydržet 6 měsíců.

 

Informaci, zda je lokátor potřeba nabít dostanete podle led diod, které ukazují, zda je lokátor aktivní a kolik baterie mu ještě zbývá. K nabíjení pak použijete jednoduše USB-C, stejně třeba jako u svého mobilu. Prostě hračka.

 

Další obavou může být, že zloděj tuhle pomůcku odhalí a tedy bude k ničemu. V tomto případě by potřeboval k tomu nejen bystré oko, protože lokátor se montuje pod držák na lahev. A dalším bonusem je to, že na demontáž je potřeba speciální klíč, který jen tak neseženete. Lokátor se totiž upevňuje pomocí bezpečnostních šroubů s upravenou hlavičkou, které bez “speciálního” nářadí nepovolíš.

Nenápadný nebo viditelný?

Pokud naopak razíte myšlenku, že je lepší, když je zabezpečovací systém viditelný, tak v Knogu mysleli i na tohle. Jednoduše použijte dodaný neonově žlutý silikonový kryt, kterým dáte zloději jasně najevo, že tady ho lehká krádež nečeká. 

Pokud jste, jak se říká technologičtí dinosauři, a myslíte si, že spárování bude raketová věda, tak můžete využít aplikaci Knog, s kterou Scout propojíte opravdu snadno. 

A cena za tuhle vychytávku je taky vychytaná, stojí pouhých 1400,- což když si vezmete, že je minimálně desetina ceny vašeho mazlíčka a spíš ještě nižší, tak to za to stojí. 

Určitě si nemyslíme, že při namontování Scoutu se krádeži 100 % vyhnete a kolo můžete nechat bez uzamčení, kde se vám zlíbí, ale rozhodně je to dobrý doplněk, který vám může dodat o trochu víc klidu v duši a můžete mít dobrý pocit z toho, že své kolo chráníte zase o něco víc. 

A ještě jedna pozitivní informace na závěr, Knog při uvedení Scouta na trh anoncoval, že na aplikaci pro Android se intenzivně pracuje.

Katka Polívková