L’Etape Czech Republic 2024: nové trasy, horská výzva, sleva pro ženy i Black friday

Spoustu novinek přineslo slavnostní představení tras akce L’Etape Czech Republic 2024. Užije si opravdový amatér i ten, kdo ujíždí na historii

Významné novinky, a především pak nové výzvy připravili organizátoři L’Etape Czech Republic by Tour de France pro čtvrté pokračování závodu. Největší tuzemský podnik pro amatérské cyklisty vstupuje rokem 2024 do nové éry a milovníci silničních kol, kterým atmosféra akce pod patronací Tour de France učarovala, se rozhodně mají na co se těšit. „Chceme zachovat to nejlepší, co se povedlo vybudovat v předchozích ročnících, a zároveň projekt neustále posouvat dopředu. Naší hlavní motivací a hnacím motorem jsou samotní účastníci, se kterými jsme skrz množství komunikačních kanálů prakticky v denním kontaktu,” uvádí základní informace nadcházejícího roku Tomáš Pravenec, ředitel pořádající agentury Petr Čech Sport.

 

 

Nově na jih DO HOR

Základní novinkou roku 2024 je zařazení druhé samostatné akce. Ve druhé polovině prázdnin, konkrétně 17. srpna 2024, je připravena novinka v podobě horské etapy. Zde je maximální kapacita 1000 účastníků.

„Celkem 101 kilometrů délky a více než 2100 nastoupených metrů. Bude se jednat o těžkou výzvu, ale nadále stavěnou a promyšlenou tak, aby se jí nemusel žádný z cyklistů obávat. Nechceme horskou variantu závodu dopřát jen vyvoleným. Jde nám o sdílení zážitků. Průměr bude nastavený tak, aby trasu mohl absolvovat i člověk, který nemá prostor trénovat šestnáct hodin týdně,“ vysvětluje ředitel nové horské etapy Svatopluk Fořt.

Start i cíl se odehraje v Prachaticích, trasa pak povede na Český Krumlov, Kleť a další nádherná místa jižních Čech. „Na několik kilometrů se dostaneme dokonce do Vojenského újezdu Boletice, který je pro veřejnost standardně uzavřen, a my díky povolení a vstřícnosti Armády ČR dostaneme možnost do něj nahlédnout přímo z cyklistických sedel,” těší se Fořt.

 

 

Tváří a ambasadorkou nové horské etapy je bývalá juniorská světová šampionka v cross country a v silniční časovce Tereza Vlk Huříková. Ta nyní žije se svou rodinou ve Vimperku a je s Šumavou spojená silným poutem.

„Zvolená lokalita je skvělou kombinací, kde závodníci uvidí nedotčenou přírodu, ale i kulturní místa třeba s renesančním náměstím Prachatic. „Prožila jsem tady hodně tréninků a nikdy v dané lokalitě nešlo o pouhé najíždění kilometrů po rovině, ta na Šumavě neexistuje,“ žertovala Tereza s tím, že už sama celou trasu absolvovala v rámci natáčení promo videa.

„Ambasadorství i to, že závod pojedu a vím, že je na trase spousta prudkých stojek, je pro mě impuls vrátit s nějakému pravidelnějšímu tréninku. Jinak, než s vozíkem a dětmi. A doufám, že tím budu motivovat i další ženy k tomu, aby se na nějaký závod z nabídky L ´Etape postavily, vždyť i já jdu do sedla v podstatě od plotny“ láká maminka dvou ratolestí.

 

Strahov a NOVINKY NA DLOUHÉ

 

Změn se dočkala i oblíbená akce se startem na pražském Strahově, ze kterého budou opět cyklisté vyrážet na tři varianty tras s délkou 130, 105 a 61 kilometrů. Jejich přesný popis najdou fanoušci na stránkách projektu.

Hlavním lákadlem budou opět kompletně uzavřené komunikace, které účastníkům dopřejí unikátní zážitek srovnatelný jen s profesionálními jezdci.

Maximální kapacita eventu byla stanovena na 3500 účastníků, přičemž Dlouhá trasa pojme až tisíc cyklistů, Střední trasa maximálně 1500 závodníků a Krátká trasa 1000 startujících.

 

„Třetí ročník ukázal, že mnoho cyklistů ze Střední trasy bylo ve skvělé formě. Věříme, že pro ně bude výzvou připravit se na absolvování Dlouhé trasy, která je nepatrně zkrácená a mírně klesne také počet výškových metrů,“ popisuje změny Přeme Novák.

Změnila se místa, kam se závodníci podívají, cyklisty čekají stoupání přes Zdejcinu, Hudlice, Karlov či Roztoky, která se nikdy v minulosti v itineráři neobjevila.

 

Krátká (nejen) PRO ŽENY a s férovým startovným

 

Velká pozornost bude opět věnována nejkratší trase, která během loňského ročníku potvrdila očekávání organizátorů. „Krátká trasa zafungovala jako lákadlo pro nové milovníky silniční cyklistiky a také ženy, kterých bylo na nejkratší distanci přes dvacet procent. V tomto nastaveném trendu budeme samozřejmě pokračovat. Chceme zážitek z jedinečné atmosféry závodu dopřát i lidem, pro něž je cyklistika víceméně jen víkendovou záležitostí,“ objasňuje Novák filosofii celého eventu.

A ženy se opět mohou přihlásit s 16% slevou na startovné v rámci genderové vyváženosti. Tohle číslo vychází ze studie, která se zaměřuje na míru nerovnosti v odměňování mezi ženami a muži. Gender pay gap (GPG) uvedl statistiku, že v ČR mají ženy ve srovnání s muži o 16% nižší platy.

Stačí tedy do příslušené kolonky registračního formuláře zadat kód „ferovestartovne“ a sleva se automaticky načte.

 

Nově HEROES i GRUPPETTO

Z novinek to nicméně není vše. Organizátoři zařazují kategorii HEROES, v rámci které mohou nadšenci zajet Krátkou červnovou trasu a také srpnový horský projekt na kolech vyrobených před rokem 1989. „Cítíme mezi fanoušky velkou dávku nostalgie a také zdravého bláznovství. Spoustu takových kol jsme viděli v minulých ročnících podél trati i na samotném Strahově, jejich majitelé s nimi dotvářeli skvělou atmosféru projektu.

Tato aktivita jim dovolí vyvézt jejich letité miláčky přímo na trať závodní akce. Ambasadorem této akce bude Ján Svorada,” představuje jednu z novinek Přemysl Novák a hned doplňuje také další variantu:

„Na startu bude také skupina jezdců s označením GRUPPETTO. Vypůjčili jsme si označení z profesionálního pelotonu, ve kterém představuje skupinu cyklistů jedoucích za hlavním pelotonem. Vytváří se hlavně v horských etapách, kdy jej tvoří zejména sprinteři a domestici, které v takové etapě nezajímá umístění. Jejich hlavním zájmem je dojet etapu v časovém limitu, aby nebyli z etapového závodu vyloučeni. Stejný princip bude i v našem případě. U Střední červnové trati a srpnovém eventu pojede tato skupina pod vedením Tomáše Bábka. Její účastníci nebudou muset absolvovat náročnější jízdu ve velkém pelotonu, ale pěkně v klidu si trať odjedou s profesionálním vodičem a také jistotou stihnutí časového limitu,” láká na start závodu cyklisty a cyklistky, které akci pojmout zcela zážitkově.

 

BLACK FRIDAY – 20% dolů

Při zadání hesla „jsemvbalíku“ získává každý přihlášený do L’Etape slevu 20 procent. Akce platí do pátku 24.11.2023


 

Poslední novinka je pak pro pořadatele naprosto zásadní. Smlouva s pořadateli ASO ohledně licence projektu L’Etape Czech Republic byla prodloužena do roku 2027. „Už nyní pod touto hlavičkou budeme pořádat dvě akce, nová smlouva otevírá dveře také možnosti přidat event třetí. Nápady a chuť nám nechybí. Ohromně se na následující měsíce a roky těšíme,” zakončuje informace Tomáš Pravenec.

Zdroj, foto: L´Etape Czech/Jacob Kopecky

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková