POD POKLIČKOU s Eliškou Kvasničkovou

I v novém roce pokračujeme v špionáži, jak a čím doplňují energii naše nejlepší cyklistky

Náš seriál „Pod pokličkou“ šlape dál i přes zimu. Jak se stravuje Eliška Kvasničková, která nosí letošní titul z MČR z časovky? Pojďme nahlédnout pod pokličku další mladičké naději v silniční cyklistice…

Nejprve Elišk krátké představení, něco o sobě, cestě k cyklistice, výsledcích, ale i cílech… 

Jmenuji se Eliška Kvasničková, je mi 18 let a již 3 rokem se věnuji silniční cyklistice. K závodění v silniční cyklistice mě přivedl můj dosavadní trenér Petr Novák. Jelikož už od malička sportuji, tak jsem si po všech vyzkoušených sportech vybrala právě cyklistiku, která i tak vždy převažovala nad vším. Za svůj největší úspěch považuji dokončení závodu na letošním Mistrovství světa v kategorii elitních žen a letošní titul z MČR z časovky. Můj největší cíl v cyklistice je se každým rokem zlepšovat a posouvat svoje limity. Jelikož jsem letos v červnu dokončila školu, tak se mohu věnovat cyklistice na 100 %.

Eliško, přibliž nám svůj běžný talíř během závodní sezóny. Co jíš a piješ a čemu se vyhýbáš?  Umíš už vařit? A řešila jsi někdy svůj jídelníček s výživovým poradcem?

 

Můj jídelníček je vcelku jednoduchý. Snažím se, abych měla dostatečný příjem všech důležitých živin, které jsou sacharidy, tuky a bílkoviny. Pak také ovoce a zeleniny a všech důležitých minerálních látek. Co se týče toho, co jím, tak hodně těstovin, rýže, kuřecí a hovězí maso, ryby, luštěniny, mléčné výrobky. Co se týče toho, čemu se vyhýbám, tak jsou to hlavně mastná, tučná a sladká jídla (ale když je to jednou za čas, tak to úplně nevadí). Během tréninkového období se snažím jíst cca 4 – 5x denně. Vše závisí na délce a typu tréninku. Během závodů se vše odvíjí od startu a dojezdu závodu. 

Ohledně pití je to také jednoduché, snažím se pít pouze vodu, slabé neslazené čaje a na tréninku isotonický nápoj. Z pití se vyhýbám alkoholu a slazeným limonádám, ovšem po závodě či na dlouhém tréninku si Colu dám ráda. Omezení v jídelníčku žádná nemám. Ve velké oblibě mám těstoviny, ideálně pokapané olivovým olejem a posypané parmezánem. 

Doma mám dva typy snídaní, buďto ovesnou kaši na sladko anebo chleba se šunkou a zeleninou. K obědu mám nejraději již zmíněné těstoviny s parmezánem a olivovým olejem, pouze doplněné o nějakou bílkovinu. Podle receptu bych asi zvládla uvařit většinu jídel, ale do nějakých větších experimentů se raději nepouštím, sázím raději na jistotu.

Jídlo si nejčastěji připravuji sama a občas něco uvaří doma také rodiče. Jídelníček mám po většinu roku stejný, ovšem po sezóně nebo po dobře odjetém závodě si dopřeji nějakou z věcí, kterou bych si jinak nedala. Jídelníček jsem řešila se svým trenérem, který se ve výživě vyzná.

Cyklistická sezóna bývá náročná i z hlediska častého výkyvu počasí. Jak si udržuješ svoje zdraví? Jsou nějaké konkrétní potraviny nebo doplňky stravy, které zařazuješ do jídelníčku více?

 Na jaře, když jsou dny ještě chladnější, tak si snažím hlídat dostatečný příjem vitamínu C. Doplňky stravy, které zařazuji do jídelníčku, jsou tyto: B-Complex, Selenzink, železo a pokud mám nějakou delší cestu na závody, tak určitě i probiotika.

Eliško, popiš nám prosím, jak vypadá tvůj jídelníček v tréninkový den? Co většinou jíš v den D, tedy v den závodu? A vzpomeneš si, co jsi jedla na MS v Glasgow?

Můj jídelníček v tréninkový den vypadá následovně: Pokud nemám běh nalačno, tak se ráno nasnídám (obvykle snídani bohatou na sacharidy). Třeba míchaná vejce před závodem či tréninkem většinou vynechávám. Při tréninku jím týmovou výživu od Enervitu. Po tréninku následuje jídlo také s vyšším obsahem sacharidů.

Další jídlo mám cca 3 hodiny po tréninku (to už je většinou doba večeře), tam je také vyšší podíl sacharidů, ale ještě je doplněný o nějakou bílkovinu a trochu zeleniny. A pokud mám po večeři ještě hlad, tak si dám jogurt s ovocem nebo nějaké oříšky.

V den D mám většinou stejné jídlo jako to, co jím normálně. V jídelníčku nemá žádné rituály.

Ohledně jídla v Glasgow můžu říct úplně přesně, co jsem snídala před hromadným závodem. Bylo to cereálie s jogurtem a toast s marmeládou. Poté 2 hodiny před startem ještě trochu rýže, kterou uvařili maséři, a šlo se na start. Při závodě jsem snědla celkově asi 12-13 gelů a vypila jsem cca 6 litrů vody. Moje pozávodní jídlo byl burger a hranolky, protože jsme měli hotel vedle steak-house, tak to byla myslí zasloužená odměna.

Oblíbený recept Elišky Kvasničkové: LOSOS NA PÁŘE S BATÁTOVÝM PYRÉ

Ingredience:

Filé z lososa – 100 g

Středně velký batát – 350 g

Půlka citrónu

Sůl a pepř

Postup:

Batáty oloupeme, nakrájíme na kostky a vhodíme do osolené vroucí vody na 25-30 minut. Lososa omyjeme, osušíme, osolíme a opepříme. Do parního hrnce či do hrnce s pařáčkem ho vložíme kůží dolů. Vaříme 15-20 minut.

Batáty scedíme a mačkadlem na brambory či vidličkou z nich vytvoříme pyré. Přeložíme ho na talíř a navrch položíme lososa. Podáváme s citronem.

 

Blesková zpověď:

Když vařím, tak nejraději… těstoviny posypané parmezánem a pokapané olivovým olejem.

Když peču, tak nejraději… maximálně na Vánoce cukroví a když už, tak bezlepkové perníčky pro moji kamarádku.

Když jdu do restaurace či bistra, tak si většinou dávám… nějaké těstoviny nebo rybu.

V pekárně si nejčastěji kupuji… tvarohový koláček.

V kavárně nejčastěji piju… espresso.

Když mě čeká dlouhý vytrvalostní trénink na kole, beru si s sebou… tyčinky od Enervitu.

Když mě čeká krátký rychlostní trénink na kole, beru si s sebou… gely od Enervitu.

Když chytnu na tréninku hlaďáka, kapsy jsou už prázdné a domů daleko, koupím si… většinou trhám jablka nebo hrušky u silnice. V zimě je to trochu problém J.

Na závodech mám vždy v kapse nebo na bufetu připravený… kofeinový gel s malinovou příchutí.

Můj první regenerační snack/pokrm po dojetí do cíle je… R2 Recovery drink od Enervitu nebo Coca-Colu.

Bára Bubílková