Tereza Neumanová na skok v Praze. Věří v úspěch na Paris – Roubaix, sní o další olympiádě

Rozhovor s Terezou Neumanovou, jedinou Češkou ve World tour týmu

Na 24 hodin přiletěla ze španělské Girony česká profesionální cyklistka Tereza Neumanová, aby se podělila o své první dojmy z angažmá v UAE teamu ADQ a nastínila závodní program jarní části sezóny. Po dvouletém angažmá v týmu Liv přestoupila do čtvrtého nejlepšího ženského World Tour týmu loňské sezóny – UAE team ADQ.  Teď má Tereza za sebou první soustředění i týdenní seznamovací kemp v Abú Zabí.

 

Terezo, jaké jsou tvé první zkušenosti s fungováním nového týmu?

Jsem opravdu vděčná za dva roky v týmu Liv, díky němuž jsem mohla jezdit World Tour a vlastně se připravit na tenhle posun dál.  Já měla v loňské sezóně víc nabídek, ale když mě v květnu oslovili v UAE a já se seznámila s jejich filozofií, pojetím ženské cyklistiky i prostorem, který bych tu mohla dostat, hodně mě to oslovilo. Investují do ženské cyklistiky srovnatelně, jako do té mužské.

V týmu pracuje hodně Italek i Italů, takže atmosféra je taková vřelejší, to mě mile překvapilo. Dřív byla snaha lidí, kteří zajišťuji servis v týmech dostat se do některého realizačního týmu mužů, já ale vnímám i v tomhle změnu. Podmínky v ženské World Tour se zlepšily a je to znát i právě i na personálu kolem n

Máš za sebou první kemp v Abu Zabí, kde jste byli všichni z UAE, potkala ses s Pogačarem?  

Bydleli jsme každý jinde, jen jsme se potkali na společné večeři. Ale tam bylo asi sto padesát lidí…! Pro nás to byl seznamovací kemp, kde jsme probírali pravidla, prezentaci týmu, komunikaci, já jsem si ani nestačila zapamatovat všechny lidi, kteří tvoří ten náš realizační tým.

 

Něco, co jsi z LIVu neznala a překvapilo tě?

Počet lidí, kteří nám jsou k dispozici. Dám příklad, na soustředění jsme mívali na celý tým dva fyzioterapeuty nebo maséry, tady s námi bylo pět. Další zkušenost – mám k dispozici výživovou poradkyni. Dám jí svůj týdenní tréninkový plán a ona mi rozepíše opravdu detailní jídelníček. Neomezuje mě v tom, co mám jíst, ale hlídá, abych měla dostatek všeho důležitého, vzhledem k tréninku. Když je silový, když je intenzita, když jsou závody… To jsou jen příklady.

 

Když zmiňuješ výživu, za ty tři roky, co jsi opustila bikovou scénu se ti změnila postava, jsi od pohledu subtilnější…

Zrovna nedávno jsem se dívala na fotky z nějakého bikového závodu. Překvapivě ten úbytek váhy na kilogramy není moc, něco kolem 2-2,5kg. Ale změnilo se mi složení, nabrala jsem svaly, dolů šly tuky.

Jak to máš s tréninkem? I v tomto směru jsou nějaké změny od týmu?

Tým má kontrolu nad mými plány, ale nezasahuje mi do toho. Ale změna tu je. Dosud mě vedl přítel, ale rozhodla jsem se po čtyřech letech ke změně. Mám nového trenéra Johna Wakefielda, s kterým spolupracuji od konce minulé sezóny. Navýšili jsme intenzitu a přidali specifické tréninky pro sprint.

 

Jaký tě čeká závodní program zkraje sezóny a jakou máš v týmu roli?

Teď jedeme od neděle na soustředění do Calpe a odtud rovnou na Mallorku na finální přípravu a první závody. Pak nás čeká etapový UAE Tour, což je pro nás hodně důležitý závod a našim týmovým cílem je ho vyhrát.

Můj jarní vrchol budou dvě klasiky, Strade Bianche a Paris-Roubaix. Loni mi to nevyšlo, věřím, že se dokážu připravit líp materiálně i fyzicky. Na kostkách můžu zúročit techniku z horských kol.

Tým má také v kalendáři Giro a Tour, ale taktika na závody se bude rozdělovat až před nimi. Loni se potvrdilo, že na jaře bývá hodně zranění, je potřeba jít do závodů s více připravenými variantami. Já jsem na pozici druhé sprinterky a věřím, že dostanu svoji šanci, to mi slíbili.

Přála bych si jet oboje, Giro i Tour, ale to se ještě uvidí. Pokud by to bylo na mně, a musela jsem si vybrat, pak bych chtěla Tour.

A co olympijské hry v Paříži? Česká republika má opět jedno místo…

Je to jeden z cílů, ráda bych hrdě reprezentovala v silničním závodě jako v Tokiu.  Jsem v předběžné pětičlenné nominaci, ale svazová kritéria jsou nastavena obecněji tak, aby odjela ta nejlepší z nás, což rozhodne reprezentační trenér. Ale věřím, že v jednom z nejlepších týmů na světě nominační kritéria splním.

Bydlíš už třetím rokem v Gironě, jak se ti tam trénuje?

Jsme tu tři holky z týmu, ale každá má jiný tréninkový program, vyjíždíme jinak. Bydlí tady spousta cyklistů, pokaždé někoho najdete, kdo s vámi může vyjet, když je potřeba. Když potřebuji, tak jen dvě a půl hodiny autem můžu vyrazit za vysokohorskou přípravou do Andorry. Asi už si neumím představit, jak se budu vracet natrvalo do Česka.

Tým jezdí na kolech italské kultovní značky Colnago, jaké jsou tvoje první pocity z kola?

Rám je určitě tužší, což by mě mělo ve sprintech vyhovovat. A taky má velký bonus, že dobře vypadá.

Moc hezky vypadají i vaše dresy…

Mě se taky moc líbí. Ten barevný přechod má vystihovat východ slunce nad Abu Zabí. A rukávy mi zdobí česká trikolóra, za předloňský mistrovský titul.

Terezo, díky za rozhovor a ať se ti daří!

Foto: GNRS / Štěpán Černý

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková